Bir Usta Bin Usta Projesi’nde Mahkûmların Dokuduğu Halılar Sergilendi - turkiyedehaber.com

Bir Usta Bin Usta Projesi’nde Mahkûmların Dokuduğu Halılar Sergilendi

Anadolu Sigorta’nın Bir Usta Bin Usta Projesi’nin Manisa E Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda gerçekleştirdiği Gördes Dokumacılığı kursunda eğitim alan 66 mahkûmun dokuduğu el yapımı halılar, Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ‘Hükümlü ve Tutuklu El Sanatları Sergisi’nde ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Bu haber 12.3.2016 10:44:31 tarihinde eklenmiş ve 1822 kişi tarafından okunmuştur.

Bir Usta Bin Usta Projesi’nde Mahkûmların Dokuduğu Halılar Sergilendi

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, Anadolu Sigorta’nın Bir Usta Bin Usta Projesi’nin 2013 yılında başlayan eğitimlerinden birisi olan Gördes Dokumacılığı kursu, aradan geçen 3 yıllık sürede, başarılı çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Proje tarihinde ilk defa bir ceza infaz kurumunda yapılan eğitimlerde, Gördes yöresine özgü dokuma teknik ve yöntemleri, 6 ay ve toplamda 550 saatlik bir program ile o gün kursa katılan 20 hükümlüye öğretilmişti.
Şu ana kadar kursa katılıp eğitim alan 66 mahkûm, tezgâhlarda ayda 5 taneye kadar, 90’a 140 cm ebatlarında el yapımı Gördes halısı dokuyor. Mahkûmların yaptıkları el yapımı halılar, ceza infaz kurumunun katıldığı halka açık etkinliklerde de sergileniyor ve satışa sunuluyor. 2015 yılında, Manisa Mesir Şenlikleri Fuarı’nda sergilenen Gördes halıları, son olarak Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ‘Hükümlü ve Tutuklu El Sanatları Sergisi’nde alıcıların beğenisine sunuldu.
Yakın bir zaman önce halı kırkma makinesi de edinen ceza infaz kurumu atölyesi, üretim kalitesini daha da artırdı.
Kursiyerlerin topluma yeniden kazandırılması hedefleniyor
Planlanan eğitim süresinin tamamlanmasının ardından, ceza infaz kurumu yönetiminin de çabaları ile faaliyetlerini sürdüren kurs, Gördes Dokumacılığı için ustalar yetiştiriyor. Kurs ile kursiyerlerin topluma yeniden kazandırılması ve yeni bir meslek öğreterek özgüvenlerinin arttırılması hedefleniyor.   
Anadolu Sigorta 1. Genel Müdür Yardımcısı Filiz Tiryakioğlu, Manisa Gördes kursunun Anadolu Sigorta’nın topluma karşı olan sosyal sorumluluk misyonunu yerine getirmede çok özel bir yeri olduğunu vurguladı. Tiryakioğlu, “Manisa Gördes kursu, her şeyden önce ceza infaz kurumunda yapılmış olmasından dolayı Bir Usta Bin Usta içerisinde benzersizdi. Kursun, planlanan takvimin ötesinde kendi imkânları ile devam etmesi ve aradan geçen süre içerisinde başarılı çizgisini koruması da bizlere gurur verdi” dedi. 
Bir Usta Bin Usta Projesi Hakkında
Bir Usta Bin Usta” sosyal sorumluluk projesi, Türkiye genelinde kaybolmaya yüz tutan meslekleri yaşatmak, bu mesleklerin yeniden canlanmasını ve meslek ustalarının deneyimlerinin geleceğe taşınmasını sağlamak amacıyla hayata geçirildi. Her yıl 5 farklı ilde ve meslekteki ustaların, toplam 100 gence birikimlerini aktarmasının hedeflendiği projede 10 yılın sonunda 50 meslekte toplam 1000 ustanın yetiştirilmesi amaçlanıyor.
Projenin geçmişi ve 2016 yılının meslekleri ile ilgili detaylı bilgi www.birustabinusta.com.tr adresinden alınabilir. 

 İsmail Ethem Taboru
             Editör
Bir Usta Bin Usta Projesi’nde Mahkûmların Dokuduğu Halılar Sergilendi
YORUMLAR
Bu habere henüz yorum yazılmamış
 
YORUM EKLE
  TÜM YORUMLAR
Kültür Sanat kategorisindeki diğer haberler
 
 
Köşe Yazarları
Geri
İleri
 
Spor
Olimpik Anneler’de Gurur Tablosu: 1 Ayda 8 Madalya Sokaklarda Satranç Var 2017 Türkiye Ralli Şampiyonasının 5’inci Yarışı İçin Nefesler Tutuldu Türkiye’deki Lisanslı Kadın Seyis Sayısı Artıyor İzmirli Sporseverler Decathlon Bisiklet Turunda Buluşuyor
Sağlık
Sağlıklı Bir Ramazan İçin, Süt İçin Eczacılara Sertifikalı Temel İlk Yardım Eğitimi Tiyatro Terapisiyle Şizofreni Hastalarını Hayata Bağladı Kadir Has Üstün Başarı Ödülü Prof. Dr. Mehmet Toner’in Yeryüzü Doktorları Gazze’ye Bir Kez Daha Yardım Elini Uzattı
Kültür Sanat
Bir Usta Bin Usta Projesi’nde Mahkûmların Dokuduğu Halılar Sergilendi Nadir Avcan Tiyatro Sanatçılarından Eğitim Aldı Ünlü Yazar Manguel Konya’daydı Helen Fielding Romanını Yazdı, Kimse Yok Mu Gerçekleştiriyor TED Konya Kolejinde Çocuklarımız Tanıyalım Semineri
Gündem
Ganalı Öğrenciler Veda Etti TED Kolejinde Cumhuriyet Coşkusu Büyüledi Kadın Muhtardan Başkan Tutal'a Ziyaret Köy Enstitüleri Toplumsal Ve Ekonomik Kalkınmaya Hedeflemiştir Peygamberimizin Sevgi Ve Ahlak Anlayışına İhtiyacım Var
 
 
 
 
 
yukari