Tiyatro Terapisiyle Şizofreni Hastalarını Hayata Bağladı - turkiyedehaber.com

Tiyatro Terapisiyle Şizofreni Hastalarını Hayata Bağladı

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara çözüm üreten “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı Fark Yaratanlar programı, yedinci sezonuyla devam ediyor.

Bu haber 1.5.2016 23:33:24 tarihinde eklenmiş ve 3068 kişi tarafından okunmuştur.

Tiyatro Terapisiyle Şizofreni Hastalarını Hayata Bağladı

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre,  Fark yaratan çalışmaların kısa videolarının hazırlanarak internet ortamında paylaşılmasına dayanan “Fark Yaratanlar” programı, çalışmaların izleyenlere ilham vermesini, bu sayede toplumsal gelişmeye aktif katılımı artırmayı amaçlıyor.
Yedinci sezonun on dördüncü Fark Yaratan’ı, şizofreni tanısı koyulmuş hastalara tiyatro terapisi uygulayarak onları hayata adapte eden etkili bir yöntemi Aksaray’da uygulayan Basri Köylü oldu.
Aksaray Devlet Hastanesi’nde görevli bir psikiyatri uzmanı,aynı zamanda tiyatrocu olan Basri Köylü şizofreni hastalarının sesini duyurmak, tedavisine katkıda bulunmak ve bu hastalara karşı oluşan ön yargılarla mücadele etmek amacıyla geliştirdiği projesini 1 yıl önce hayata geçirdi. Tamamı şizofreni hastalarından oluşan “Ben de Varım” adlı tiyatro grubunu kurdu ve şizofreni tanısı koyulmuş 30 hastaya tiyatro terapisi uygulamaya başladı. Uygulamadan birkaç ay sonra hastalarda değişimler fark edilmeye başladı vebirçok hastanın da ilaçlı tedavisi en asgari seviyelere indirildi.
Hastaların sosyal hayata katılmasında ilaç tedavisinden daha etkili bir yöntem
Ağırlıklı olarak doğaçlama çalışan ‘Ben De Varım’ Tiyatro Topluluğu’nda hayata dair konular seçiliyor, hastalar ’bu hayatta ben de varım’ mesajı vererek kendilerini ifade ediyor.Topluluk1 yıl içinde birçok ilde 20 gösteri sahneledi. Normalde 5 dakika bile sohbet edemeyen hastalar saatlerce prova yaparak gösterilere hazırlandı. Bu önemli girişim,bir tiyatro oyunuyla egzersiz yapan hastaların iletişim kurmaya başladığını, kendilerini bir köşede izole eden ve herhangi bir aktiviteye katılmakta güçlük çeken kişilerin doğru uygulamalarla teşvik edilerek sosyalleşebildiğini gösterdi. 
Basri Köylü Türkiye’de pek de denenmeyen bir tedavi yöntemi olan tiyatro terapisini kullanarak şizofreni hastalarının sosyal hayata katılmasında ilaç tedavisinden daha etkili bir yöntem olduğunu gösterdi. Aynı zamanda toplumdaki önyargıların kırılmasına yardımcı oldu. Köylü, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde kalıcı bir tiyatro grubu kurmayı hedefliyor.
Hem şizofreni hastalarının ve ailelerinin hayatında, hem de psikiyatri dünyasında fark yaratan Basri Köylü’nün hikâyesi 29 Nisan 2016 tarihinden itibaren, www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitelerinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube’da yayında olacak.

 İsmail Ethem TABORU
Tiyatro Terapisiyle Şizofreni Hastalarını Hayata Bağladı
YORUMLAR
Bu habere henüz yorum yazılmamış
 
YORUM EKLE
  TÜM YORUMLAR
Sağlık kategorisindeki diğer haberler
 
 
Köşe Yazarları
Geri
İleri
 
Spor
Olimpik Anneler’de Gurur Tablosu: 1 Ayda 8 Madalya Sokaklarda Satranç Var 2017 Türkiye Ralli Şampiyonasının 5’inci Yarışı İçin Nefesler Tutuldu Türkiye’deki Lisanslı Kadın Seyis Sayısı Artıyor İzmirli Sporseverler Decathlon Bisiklet Turunda Buluşuyor
Sağlık
Sağlıklı Bir Ramazan İçin, Süt İçin Eczacılara Sertifikalı Temel İlk Yardım Eğitimi Tiyatro Terapisiyle Şizofreni Hastalarını Hayata Bağladı Kadir Has Üstün Başarı Ödülü Prof. Dr. Mehmet Toner’in Yeryüzü Doktorları Gazze’ye Bir Kez Daha Yardım Elini Uzattı
Kültür Sanat
Bir Usta Bin Usta Projesi’nde Mahkûmların Dokuduğu Halılar Sergilendi Nadir Avcan Tiyatro Sanatçılarından Eğitim Aldı Ünlü Yazar Manguel Konya’daydı Helen Fielding Romanını Yazdı, Kimse Yok Mu Gerçekleştiriyor TED Konya Kolejinde Çocuklarımız Tanıyalım Semineri
Gündem
Ganalı Öğrenciler Veda Etti TED Kolejinde Cumhuriyet Coşkusu Büyüledi Kadın Muhtardan Başkan Tutal'a Ziyaret Köy Enstitüleri Toplumsal Ve Ekonomik Kalkınmaya Hedeflemiştir Peygamberimizin Sevgi Ve Ahlak Anlayışına İhtiyacım Var
 
 
 
 
 
yukari