Turizmde Müşterileri Puanlama Dönemi - turkiyedehaber.com

Turizmde Müşterileri Puanlama Dönemi

Turizmde yaşanan durgunluğun geçici olduğunu belirten Protel Yönetim Kurulu Başkanı Metin Arghan, sektörün yeniden yapılanma zamanının geldiğini söyledi.

Bu haber 1.7.2016 03:51:35 tarihinde eklenmiş ve 1853 kişi tarafından okunmuştur.

Turizmde Müşterileri Puanlama Dönemi

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, Bu doğrultuda kanal yapısının yenilenmesi gerektiğini belirten Arghan, sektördeki son trendler hakkında da bilgi vererek, “Bazı ulaşım uygulamalarında yolcular sürücüye puan verirken, sürücüler de yolculara puan veriyor. Bunun benzerini turizmde de görmeye başladık. Bazı oteller misafirlerini puanlıyor ve bu puanlara göre indirim oranı belirliyorlar” dedi.
Konuk ağırlama sektörüne teknoloji çözümleri sunan Protel’in yönetim kurulu başkanı Metin Arghan, Türkiye turizm sektöründe yeniden yapılanma zamanının geldiğini söyledi. Sektörde yaşanan durgunluğun geçici olduğunu ifade eden Arghan, “Bu tür dönemler dünyanın her yerinde yaşanabiliyor ve hem ülkelere hem de iş adamlarına yeni şeyler öğretiyor. Bugün özellikle güneydeki otellere baktığımızda klasik bir kanal yapısı olduğunu görüyoruz. Tur operatörleri ve acentelerden oluşan bu kanal yapısının internetten direkt satış gibi yeni kanallarla desteklenmesi gerekiyor. Bu anlamda sektörün devletten bir beklenti içine girmek yerine, teknolojinin sağladığı olanakları kullanmak üzere harekete geçmesi gerekiyor” dedi.
Otel ve restoranların kullandıkları teknoloji çözümlerinin her şeyden önce müşteri mutluluğuna yardımcı olması gerektiğinin altını çizen Metin Arghan, “Misafirler tatilde de yemekte de önce kendilerini mutlu etmek istiyor, bunun için hizmet satın alıyorlar. İsteklerinin ve kişisel zevklerinin işletme tarafından dikkate alınması da mutluluklarına katkı sağlıyor. Tesisin teknolojiyi kullanarak müşterilerini tanıması ve kişiselleştirilmiş hizmetler sunabilmesi günümüzde neredeyse ön şart olarak kabul ediliyor” dedi.
Sektördeki trendler
Sektördeki son trendler hakkında da bilgi veren Protel Yönetim Kurulu Başkanı Metin Arghan, “Ulaşıma yönelik bazı mobil uygulamalarda yolcular sürücüye puan verirken, aynı şekilde sürücüler de yolcuları puanlıyor. Bunun benzerini turizmde de görmeye başladık. Bazı oteller de misafirlerini puanlıyorlar. Misafirlerin odayı ve tesiste sunulan olanakları ne şekilde kullandıkları puanlanarak, sonraki konaklamalarında ne oranda bir indirim alabilecekleri belirleniyor” dedi.
“Yapay zeka kullanımı turizm sektöründe de yaygınlaşacak” diye konuşan Arghan, “Bu trendle birlikte, internetten manuel olarak otel araştırmak yerine, kişinin nasıl bir otelde konaklamak istediğini sesli olarak ifade etmesi yeterli olacak. Örneğin, ‘Muğla civarında, geceliği 300 TL olan, tenis kortu bulunan’ şeklinde bir cümleyi söylemek, beklentiye en uygun tesisin anında bulunmasını sağlayacak” ifadelerini kullandı.
Arghan’ın aktardığı bilgilere göre, sanal gerçeklik gözlükleri de turizm sektörüne farklı bir soluk getirebilecek ve tatile gitmeden tatil deneyimi yaşamak mümkün olabilecek. Bu sayede, tatilciler acentede ya da evde sanal gerçeklik gözlüğü ile tatil mekânının yanı sıra kalacakları otelin içinin ve odalarının nasıl göründüğünü inceleyebilecekler.

 İsmail Ethem TABORU
Turizmde Müşterileri Puanlama Dönemi
YORUMLAR
Bu habere henüz yorum yazılmamış
 
YORUM EKLE
  TÜM YORUMLAR
Turizm kategorisindeki diğer haberler
 
 
Köşe Yazarları
Geri
İleri
 
Spor
Olimpik Anneler’de Gurur Tablosu: 1 Ayda 8 Madalya Sokaklarda Satranç Var 2017 Türkiye Ralli Şampiyonasının 5’inci Yarışı İçin Nefesler Tutuldu Türkiye’deki Lisanslı Kadın Seyis Sayısı Artıyor İzmirli Sporseverler Decathlon Bisiklet Turunda Buluşuyor
Sağlık
Sağlıklı Bir Ramazan İçin, Süt İçin Eczacılara Sertifikalı Temel İlk Yardım Eğitimi Tiyatro Terapisiyle Şizofreni Hastalarını Hayata Bağladı Kadir Has Üstün Başarı Ödülü Prof. Dr. Mehmet Toner’in Yeryüzü Doktorları Gazze’ye Bir Kez Daha Yardım Elini Uzattı
Kültür Sanat
Bir Usta Bin Usta Projesi’nde Mahkûmların Dokuduğu Halılar Sergilendi Nadir Avcan Tiyatro Sanatçılarından Eğitim Aldı Ünlü Yazar Manguel Konya’daydı Helen Fielding Romanını Yazdı, Kimse Yok Mu Gerçekleştiriyor TED Konya Kolejinde Çocuklarımız Tanıyalım Semineri
Gündem
Ganalı Öğrenciler Veda Etti TED Kolejinde Cumhuriyet Coşkusu Büyüledi Kadın Muhtardan Başkan Tutal'a Ziyaret Köy Enstitüleri Toplumsal Ve Ekonomik Kalkınmaya Hedeflemiştir Peygamberimizin Sevgi Ve Ahlak Anlayışına İhtiyacım Var
 
 
 
 
 
yukari