Gerçeğini Aratmayan Deprem Tatbikatı - turkiyedehaber.com

Gerçeğini Aratmayan Deprem Tatbikatı

Zeytinburnu Belediyesi Sivil Savunma Uzmanlığı, 17 Ağustos depreminin 18. Yıl dönümünde nefesleri kesen bir tatbikata imza attı. 45 kişilik ekip hem karada hem denizde gerçeğini aratmayan bir deprem tatbikatı gerçekleştirerek olası bir afette görev yapmaya hazır olduklarını bir kez daha gösterdi.

Bu haber 20.8.2017 18:44:12 tarihinde eklenmiş ve 340 kişi tarafından okunmuştur.

Gerçeğini Aratmayan Deprem Tatbikatı

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, 17 bin 480 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 43 bin 953 vatandaşımızın yaralandığı, 200 bin kişinin ise evsiz kaldığı asrın felaketi olarak da nitelendirilen 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 18. yıl dönümünde nefes kesen bir tatbikata imza atan Zeytinburnu Belediyesi Sivil Savunma Uzmanlığı hem karada hem de denizde gerçekleştirdiği tatbikatla uzmanlardan tam not aldı.
Alabora Olan Tekneden Kurtuldu
İstanbul AFAD (İstanbul Afet ve Acil Durum Müdürlüğü), TRAK (Telsiz Amatörleri Derneği) ve gönüllülerle birlikte tatbikat yapan Zeytinburnu Su Altı Arama ve Kurtarma Ekibi (ZEYSAK), senaryoya göre Marmara denizi açıklarında meydan gelen 6.3 şiddetindeki depremde alabora olan tekneden düşerek boğulma tehlikesi yaşayan balıkçıyı ve Bilgi Evi’nde mahsur kalan 35 çocuğu kurtardı.
3 gruba ayrılan 45 kişilik ekiple eşit zamanda 3 ayrı yerde arama kurtarma faaliyeti gerçekleştiren Zeytinburnu Belediyesi Sivil Savunma Uzmanlığı, Merkez Efendi Parkı’nda kriz masası kuran AFAD ve TRAK’tan Komuta Kontrol Merkezi’ne gelen deprem anonsuyla birlikte harekete geçti.
Mahsur Kalan Çocuklar Kurtarıldı
Eş zamanlarda hareket eden ekiplerden su altı arama ve kurtarma ekibi (ZEYSAK), alabora olan tekneden düşüp boğulma tehlikesi yaşayan balıkçıyı kurtarmak için yüzer sedye, dalış tüpü, can yeleği ve boyunluk gibi ekipmanları yanlarına alarak limanda kendilerini bekleyen acil müdahale botuyla denize açıldı. Yol esnasında son kontrollerini yapan ve AFAD’dan gelen bilgilerle birlikte kazazedenin koordinatlarını tespit eden ekip belirtilen noktaya doğru hızla yol aldı. Fazla su yutması sebebiyle balıkçıyı baygın halde bulan ZEYSAK ekibi, yaralıyı yüzer sedye ile tekneye aldı. Ölüm tehlikesi yaşayan yaralı balıkçıya ilk müdahaleyi teknede yapan ekipler, suni teneffüs ve kalp masajı ile yaralıyı kendine getirdi. Kıyıda hazır bekleyen ambulansla hastaneye götürülen kazazede burada tedavi altına alındı. Balıkçının kurtarma tatbikatı gerçekleştirildiği esnada karada ise ayrı bir yaşam mücadelesi verildi. Kriz masası oluşturan AFAD’ın Komuta Kontrol Merkezi’ne geçtiği acil anonsuyla birlikte Zeytinburnu Beştelsiz Bilgi Evleri’ne hareket eden 2’nci ekip, deprem esnasında binada mahsur kalan 35 çocuğu yara almadan tahliye etti. Tahliye edilen çocuklar daha sonra dışarıda bekleyen ailelerine teslim edildi. 3’üncü ekip ise aynı saatlerde vatandaşlardan gelen ihbar üzerine enkaz altında mahsur kalan yaralıyı kurtardı. Hatasız gerçekleştirilen deprem tatbikatı beslenme hizmet grubunun tatbikatta yer alan vatandaşlara yiyecek ve erzak dağıtması ile sona erdi.
Tatbikat sonunda açıklamada bulunan Zeytinburnu Belediyesi Sivil Savunma Uzmanı Cihad Laleşahin, “Belediyemizin acil durum hizmet gruplarına afet ve acil durumları yönetebilme imkan ve yetenek kazandırılması amacıyla AFAD ve TRAK ile birlikte deprem tatbikatı gerçekleştirdik. Karada ve denizde gerçekleştirilen tatbikatımızda ilçe afet planında görevli personellerin eğitilmesi, bilgi seviyelerinin artırılması, meydana gelebilecek sorunların azaltılması ve hazır olunması, afet ve acil durum yönetim merkezine acil durumlarda görevli personelin intikalinin denenmesi gibi senaryoları gerçekleştirdik. Bu sayede olası bir depremde yapmamız gerekenleri tekrar tatbik etmiş olduk. Deprem kuşağında yer alan bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu sebeple 17 Ağustos 1999 Marmara depremi gibi vahim bir afetin bir daha yaşanmaması ve kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve milletimizin el birliğiyle afetlere karşı hazırlıklı olması için tatbikatları birebir gerçek senaryoya göre kurguluyoruz.” ifadelerini kullandı.

 İsmail Ethem Taboru
Gerçeğini Aratmayan Deprem Tatbikatı
YORUMLAR
Bu habere henüz yorum yazılmamış
 
YORUM EKLE
  TÜM YORUMLAR
Gündem kategorisindeki diğer haberler
 
 
Köşe Yazarları
Geri
İleri
 
Spor
Olimpik Anneler’de Gurur Tablosu: 1 Ayda 8 Madalya Sokaklarda Satranç Var 2017 Türkiye Ralli Şampiyonasının 5’inci Yarışı İçin Nefesler Tutuldu Türkiye’deki Lisanslı Kadın Seyis Sayısı Artıyor İzmirli Sporseverler Decathlon Bisiklet Turunda Buluşuyor
Sağlık
Sağlıklı Bir Ramazan İçin, Süt İçin Eczacılara Sertifikalı Temel İlk Yardım Eğitimi Tiyatro Terapisiyle Şizofreni Hastalarını Hayata Bağladı Kadir Has Üstün Başarı Ödülü Prof. Dr. Mehmet Toner’in Yeryüzü Doktorları Gazze’ye Bir Kez Daha Yardım Elini Uzattı
Kültür Sanat
Bir Usta Bin Usta Projesi’nde Mahkûmların Dokuduğu Halılar Sergilendi Nadir Avcan Tiyatro Sanatçılarından Eğitim Aldı Ünlü Yazar Manguel Konya’daydı Helen Fielding Romanını Yazdı, Kimse Yok Mu Gerçekleştiriyor TED Konya Kolejinde Çocuklarımız Tanıyalım Semineri
Gündem
Ganalı Öğrenciler Veda Etti TED Kolejinde Cumhuriyet Coşkusu Büyüledi Kadın Muhtardan Başkan Tutal'a Ziyaret Köy Enstitüleri Toplumsal Ve Ekonomik Kalkınmaya Hedeflemiştir Peygamberimizin Sevgi Ve Ahlak Anlayışına İhtiyacım Var
 
 
 
 
 
yukari