Başbaşı Bulgur’a Belçika’dan Üstün Lezzet Ödülü - turkiyedehaber.com

Başbaşı Bulgur’a Belçika’dan Üstün Lezzet Ödülü

Duru Bulgur’un seçkin ürünlerinden Başbaşı Bulgur, lezzetiyle de tescillendi. Besleyiciliği ve sahip olduğu lif oranıyla uzmanlarca değerli besin kategorisinde değerlendirilen Başbaşı Bulgur, Belçika'da bulunan International Taste & Quality Institute (iTQi) tarafından düzenlenen lezzet testinde 3 yıldızla üstün lezzet ödülü aldı.

Bu haber 9.3.2017 07:45:41 tarihinde eklenmiş ve 590 kişi tarafından okunmuştur.

Başbaşı Bulgur’a Belçika’dan Üstün Lezzet Ödülü

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, Sofralarımızın baş tacı bulgur, besleyiciliği ve sahip olduğu lif oranıyla da değerli bir besin. Taş değirmende üretilen ve içerdiği iki kat lif oranıyla diğer bulgurlardan bir adım öne çıkan BaşbaşıBulgur’un lezzeti Belçikalı uzmanlarca tescillendi. Duru Bulgur’un seçkin ürünleri arasında yer alan Başbaşı Bulgur, Belçika'da bulunan International Taste&QualityInstitute (iTQi) tarafından verilen SuperiorTasteAward (Üstün Lezzet Ödülü) nün sahibi oldu.Üstün Lezzet Ödülü, 125'ten fazla tanınmış Avrupalı aşçı ve lezzet uzmanının değerlendirme ve yorumlarının puanlaması sonucu veriliyor. Puanlamalar sonucu Başbaşı Bulgur, üç puan kategorisinin üçünden de yıldız alarak “Sıradışı lezzet” unvanına sahip oldu. 
İki kat lif içeriyor
Duru Bulgur’un özel ürünleri arasında yer alan BaşbaşıBulgur’u, buğdayın öğütülmeden taş değirmende sadece kabuğunun soyulması ile elde ediliyor. Normal bulgura göre iki kat lif içeren BaşbaşıBulgur’un besin değeri ise az işlemden geçtiği için tam buğdaya oldukça yakın kabul ediliyor. İri taneli yapısıyla özellikle çocuklar tarafından çok beğenilen Başbaşı Bulgur, beslenme uzmanlarınca en değerli besinler arasında kabul ediliyor.
“Bu ödül Anadolu’nun”
Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Duru, BaşbaşıBulgur’un lezzetinin doğallığından geldiğini ifade ederek ödül dolayısıyla Türk bulguru adına gururlandıklarını ifade etti. Türk bulgurunu tanıtmak için yurtdışında da pek çok çalışmalar yaptıklarını kaydeden İhsan Duru, BaşbaşıBulgur’undünya sofralarında daha çok tercih edildiğini belirtti. Yabancıların BaşbaşıBulgur’un özellikle kahvaltılarda ve salatalarda tükettiklerini belirten İhsan Duru şunları söyledi;“Bu tip uluslararası ödüller bizim için büyük bir gurur kaynağı. Anadolu’nun lezzetlerini tüm dünyaya tanıtmak için önemli bir adım. 16 çeşit bulgurladünya sofralarında yer alıyoruz. Geliştirdiğimiz yenilikçi ürünlerle de bu sayı gün geçtikçe artıyor. Başbaşı Bulgur, bulgur çeşitlerinde en özel yere sahip. Sadece kabuğunun soyulduğu, öğütülme işleminden geçmeyen Başbaşı Bulgur, tane iriliği ve lezzetiyle özellikle çocuklar tarafından çok seviliyor.”
iTQi Hakkında:
iTQi lezzet sertifikası ödülü 2005 yılından beri Brüksel, Belçika'da bulunan International Taste&QualityInstitute (iTQi) tarafından veriliyor. Sertifika için her yıl Mart ayına kadar başvuruda bulunan ürünler Brüksel’de toplanan üyeler tarafından tadılıyor. Her ürün, sadece kendi kategorisinde değerlendiriyor. Tat ve ilk izlenim kriterleri yüksek ağırlıkta olmak üzere, jüri tarafından verilen tüm notlar ve ek yorumlar derleniyor ve sonuçlar,  yorum ve tavsiyeleri de içeren bir rapor şeklinde katılımcılara gizli olarak iletiliyor. Avrupalı aşçılar ve tadım uzmanları tarafından hazırlanan detaylı raporlar firmaların kalite ve pazarlama departmanları için de detaylı raporlar ve duyusal analizler sağlıyor.

 İsmail Ethem Taboru
Başbaşı Bulgur’a Belçika’dan Üstün Lezzet Ödülü
YORUMLAR
Bu habere henüz yorum yazılmamış
 
YORUM EKLE
  TÜM YORUMLAR
Dünya kategorisindeki diğer haberler
 
 
Köşe Yazarları
Geri
İleri
 
Spor
Romanya’da Torku Rüzgârı Esti Olimpik Anneler’de Gurur Tablosu: 1 Ayda 8 Madalya Sokaklarda Satranç Var 2017 Türkiye Ralli Şampiyonasının 5’inci Yarışı İçin Nefesler Tutuldu Yol Dışı Heyecan Ankara´daydı
Sağlık
Tiyatro Terapisiyle Şizofreni Hastalarını Hayata Bağladı Kadın Kalbinde Sessiz Alarm Türk Sağlık-Sen’den Dilekçe Kampanyası Bağımlılık Tedavisinde İnanç Temelli Yaklaşımlar Kadınlar Ne İster?
Kültür Sanat
Bir Usta Bin Usta Projesi’nde Mahkûmların Dokuduğu Halılar Sergilendi Ünlü Yazar Manguel Konya’daydı Helen Fielding Romanını Yazdı, Kimse Yok Mu Gerçekleştiriyor
Gündem
Ganalı Öğrenciler Veda Etti TED Kolejinde Cumhuriyet Coşkusu Büyüledi Kadın Muhtardan Başkan Tutal'a Ziyaret Kimse Yok Mu, Suriyeli El-Zamil Ailesine Sahip Çıktı
 
 
 
 
 
yukari