Odyoloji, Geniş Çalışma Alanları Sunuyor - turkiyedehaber.com

Odyoloji, Geniş Çalışma Alanları Sunuyor

İşitme ve denge bozukluklarının önlenmesi, gerçekleştikten sonra ise tanılanması ve rehabilitasyonu ile ilgilenen odyoloji bilimi, hem Kulak Burun Boğaz (KBB) hem de işitme engellilerin eğitimi alanına önemli destek veriyor.

Bu haber 9.3.2017 07:49:37 tarihinde eklenmiş ve 779 kişi tarafından okunmuştur.

Odyoloji, Geniş Çalışma Alanları Sunuyor

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji lisans programında öğrencilere sistematik ve belirli bir mantıksal çerçeve içerisinde mesleki eğitim veriliyor. Dört yıllık program boyunca birinci yıl temel tıp ve mesleki giriş dersleri yoğunlukta olup öğrencide mesleki bir temel oluşturulmaya çalışılıyor.
İkinci yılda tanısal odyoloji, üçüncü yılda ise rehabilitatif odyoloji alanında teorik ve uygulamalı eğitimler yoğun bir şekilde verilir. Dördüncü yıl ise klinik eğitim ağırlıklı olup öğrenciler, öğrendiklerini bir yıl boyunca odyoloji kliniklerinde uygulama fırsatı buluyor. 
Öğrencilerin yaz dönemlerinde zorunlu yaz stajı yapmak durumunda olduğu bölümde mesleki etik ve otonomiye sahip, tanısal ve rehabilitatif odyoloji alanlarında bilgili, etkin, sorumluluk alabilen ve mesleki uygulama becerisi kazanmış, mesleğini icra edebilecek alt yapıya sahip odyologlar yetiştirilmesi hedefleniyor.
Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Kürşat Yelken, odyolojinin işitme ve denge bozukluklarının öncelikle önlenmesi, gerçekleştikten sonra ise tanılanması verehabilitasyonu ile ilgilenen bir bilim dalı olduğunu belirterek “Odyoloji biliminin en temel hedefi işitme ve denge kayıplarının en erken dönemde tespit edilerek gerekli durumlarda uygun rehabilitatif yaklaşımın bir an önce sergilenmesini sağlamaktır. Kullandığı kapsamlı tanısal testler ile bu testlerin sonuçlarını yorumlama ve muhakeme etme konusundaki bilgi ve becerileri sayesinde odyologlar, işitme ve denge bozukluklarını belirleyen, rehabilitasyon kapsamında ise uygun işitme cihazı, koklear implant, yardımcı dinleme cihazlarını belirleyen, uygulayan, takibini üstlenen, gerekli durumlarda özellikle bebek ve çocuklarda işitsel eğitim yaklaşımları ile bireylerin rehabilitasyonunu gerçekleştiren kişilerdir” diye konuştu.
Odyoloji bölümünü bitiren mezunlara ‘odyolog’ deniliyor. Odyologlar devlet, özel veya üniversite hastanelerinin Odyoloji kliniklerinde çalışabilirler. Koklear implant ameliyatlarının hastanelerde yapılabilmesi için KBB hekimi ile birlikte zorunlu bulunması gereken meslek elemanı olan Odyologlar, bunun yanı sıra işitme engellilere yönelik hizmet veren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev alabiliyor.
Bu alanda da Odyolog, işitme engelliler öğretmenleri ile birlikte zorunlu bulunması gereken meslek elamanı olarak önemli bir rol üstleniyor. Özel sektörde işitme cihazı firmalarında sorumlu müdür olarak çalışabilen odyologlar, hastanelere hizmet veren koklear implant firmalarında görev alabilirler. Kendilerine ait işitme cihazı veya koklear implant firması veya işitme veya denge bozuklukları üzerine özelleşen odyoloji merkezleri açabilen odyologlar, mezun olduklarında yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerde lisansüstü eğitimlerine devam ederek akademik kariyer yapabilir.

 İsmail Ethem Taboru
Odyoloji, Geniş Çalışma Alanları Sunuyor
YORUMLAR
Bu habere henüz yorum yazılmamış
 
YORUM EKLE
  TÜM YORUMLAR
Eğitim kategorisindeki diğer haberler
 
 
Köşe Yazarları
Geri
İleri
 
Spor
Romanya’da Torku Rüzgârı Esti Olimpik Anneler’de Gurur Tablosu: 1 Ayda 8 Madalya Sokaklarda Satranç Var 2017 Türkiye Ralli Şampiyonasının 5’inci Yarışı İçin Nefesler Tutuldu Yol Dışı Heyecan Ankara´daydı
Sağlık
Tiyatro Terapisiyle Şizofreni Hastalarını Hayata Bağladı Kadın Kalbinde Sessiz Alarm Türk Sağlık-Sen’den Dilekçe Kampanyası Bağımlılık Tedavisinde İnanç Temelli Yaklaşımlar Kadınlar Ne İster?
Kültür Sanat
Bir Usta Bin Usta Projesi’nde Mahkûmların Dokuduğu Halılar Sergilendi Ünlü Yazar Manguel Konya’daydı Helen Fielding Romanını Yazdı, Kimse Yok Mu Gerçekleştiriyor
Gündem
Ganalı Öğrenciler Veda Etti TED Kolejinde Cumhuriyet Coşkusu Büyüledi Kadın Muhtardan Başkan Tutal'a Ziyaret Kimse Yok Mu, Suriyeli El-Zamil Ailesine Sahip Çıktı
 
 
 
 
 
yukari