Hakkını Arayan Tüketici Kazanıyor - turkiyedehaber.com

Hakkını Arayan Tüketici Kazanıyor

Tüketicilerin satın aldıkları faturalı ve garantili ürünleri kullanımı sırasında karşılaştıkları sorunlarda, firmalara yaptıları başvurularda kullanıcı hatası olmasa dahi yasal haklarının karşılanmadığı ve uymak zorunda oldukları halde firmalarca kanuni yükümlülüklerin yerine getirilmediği bildirildi.

Bu haber 6.12.2017 10:26:23 tarihinde eklenmiş ve 1029 kişi tarafından okunmuştur.

Hakkını Arayan Tüketici Kazanıyor

Antalya Kaza Mağdurları, Sosyal Güvenlik ve Tüketici Hakları Derneği (KazaMağdurDer) Genel Başkanı Ali Körükçü; “tüketicilerin satın aldıkları ürünlerle ilgili belgeleri mutlaka muhafaza etmeleri gerektiğini, karşılaştıkları sorunları firmaya sözlü ve yazılı olarak bildirmerinin önemini, olumlu cevap alamamaları durumunda ise tüketici hakem heyetlerine eksiksiz bilgi ve belgelerle şikayet haklarını kullanarak muhakkak başvuruda bulunmalarını” söyledi. 
Tüketicilerin çoğunlukla ayıplı mal ve ayıplı hizmet ile mesafeli satışlarda ve satış sonrası hizmetler konularında sorun yaşadıkları, tarafımıza ve diğer tüketici derneklerine gelen şikayetlerden açıkça görülmektedir. 
6502 sayılı Tüketici Haklarının Korunması Kanunu’nda yasal hükümler açık olup taraflara yüklediği sorumluluklar bellidir. Tüketicilere şikayetleri esnasında satıcı firmalar tarafından ‘‘kullanıcı hatası yada garanti kapsamı dışında’’ gibi hak mağduriyetine neden olacak yanıltıcı ifadeler kullanılmaktadır. Tüketicilerin durumu iyi tespit etmeleri, açıklamalarını iyi yapıp belgelerini sunarak hakem heyetlerine başvuruda bulunmaları halinde gerek duyulduğunda zaten bilirkişi incelemesi ile sorun belirlenmektedir.
Tüketicilerin yaşadıkları benzeri sorunlara örnek bir olaydan dolayı, KazaMağdurDer-Tüketici Hakları Derneği Başkanı Ali KÖRÜKÇÜ’nün Hakem Heyetine yaptığı şikayet ve başvuruda; Antalya Muratpaşa İlçe Hakem Heyeti Başkanlığı da yaşanan mağduriyeti ve şikayeti değerlendirerek (20/11/2017 tarih ve 086820170002834 karar s.) tüketiciyi haklı bulmuştur. Hakem Heyeti ürünle ilgili bilirkişi incelemesi yaptırmış, satılan ürünün ayıplı olması, ürün arızası, reklam ve ilanlara aykırı özellikler taşıması nedeniyle satıcı firmayı ürün ücretini faiziyle birlikte ödemeye mahkum etmiştir.
Tüketici Hakem Heyetlerine şikayet ve başvurular gerek bizzat dosya teslimi ile yapılabildiği gibi son düzenlemeler ile e-devlet kapısından bireysel olarak veyahutta avukatı aracılığı ile dahi TUBİS - Tüketici Bilgi Sistemi üzerinden yapılabilmekte, tüm belgeler de buradan sisteme eklenerek ilgili Hakem Heyetine yönlendirilerek gönderilebilmektedir. 
Halen 2017 yılı için hakem heyeti başvurusu parasal sınırları; İl Tüketici Hakem Heyetlerinde 3.610 TL'nin altındaki meblağlarda, İlçe Tüketici Hakem Heyetlerinde ise 2.400 TL'nin altındaki meblağlardaki uyuşmazlıkları kapsamaktadır.

 İsmail Ethem Taboru
Hakkını Arayan Tüketici Kazanıyor
YORUMLAR
Bu habere henüz yorum yazılmamış
 
YORUM EKLE
  TÜM YORUMLAR
Genel kategorisindeki diğer haberler
 
 
Köşe Yazarları
Geri
İleri
 
Spor
Olimpik Anneler’de Gurur Tablosu: 1 Ayda 8 Madalya Sokaklarda Satranç Var 2017 Türkiye Ralli Şampiyonasının 5’inci Yarışı İçin Nefesler Tutuldu Türkiye’deki Lisanslı Kadın Seyis Sayısı Artıyor İzmirli Sporseverler Decathlon Bisiklet Turunda Buluşuyor
Sağlık
Sağlıklı Bir Ramazan İçin, Süt İçin Eczacılara Sertifikalı Temel İlk Yardım Eğitimi Tiyatro Terapisiyle Şizofreni Hastalarını Hayata Bağladı Kadir Has Üstün Başarı Ödülü Prof. Dr. Mehmet Toner’in Yeryüzü Doktorları Gazze’ye Bir Kez Daha Yardım Elini Uzattı
Kültür Sanat
Bir Usta Bin Usta Projesi’nde Mahkûmların Dokuduğu Halılar Sergilendi Nadir Avcan Tiyatro Sanatçılarından Eğitim Aldı Ünlü Yazar Manguel Konya’daydı Helen Fielding Romanını Yazdı, Kimse Yok Mu Gerçekleştiriyor TED Konya Kolejinde Çocuklarımız Tanıyalım Semineri
Gündem
Ganalı Öğrenciler Veda Etti TED Kolejinde Cumhuriyet Coşkusu Büyüledi Kadın Muhtardan Başkan Tutal'a Ziyaret Köy Enstitüleri Toplumsal Ve Ekonomik Kalkınmaya Hedeflemiştir Peygamberimizin Sevgi Ve Ahlak Anlayışına İhtiyacım Var
 
 
 
 
 
yukari