Yunan Adalarında İnsani Kriz Kapıda - turkiyedehaber.com

Yunan Adalarında İnsani Kriz Kapıda

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Yunanistan makamlarının, geçen senenin ardından bu sene de binlerce erkek, kadın ve çocuğu Yunan adalarında kalmaya mahkum ettiğini söyleyerek, bu durumun mültecileri insani krizin eşiğine getirdiğini bildirdi. MSF bu krize karşılık acil insani yardım çalışmalarını artırarak AB ve Yunanistan makamlarını adaları “açmaya” ve insanları derhal anakaraya nakletmeye çağırıyor.

Bu haber 8.12.2017 13:59:55 tarihinde eklenmiş ve 1068 kişi tarafından okunmuştur.

Yunan Adalarında İnsani Kriz Kapıda

Kış mevsiminde Midilli Adası’nda yaşam şartlarının gittikçe kötüleştiğini belirten MSF Saha Koordinatörü Aria Danika, adadaki tıbbi ve insani durum hakkında şunları söyledi: “Midilli Adası’nda Suriye, Afganistan ve Irak gibi farklı ülkelerden gelen pek çok aile, ufacıkk çadırlarda mahsur kalmış durumda. Soğuk havalarda ve yağmur altında yazlık çadırların içinde ısınabilmek ve yağmurdan korunmak için mücadele veriyorlar. 
İnsanların içinde bulunduğu psikolojik durum ise son derece endişe verici. Ruh sağlığı kliniğimize her gün ortalama 10 kişi akut sorunlarla geliyor. Birçoğu intihara kalkışmış veya kendine zarar vermiş oluyor. Adadaki şartlar zaten korkunçtu, fakat şimdi insani durum ümitsizliğin de ötesine geçti.”
Ada koşulları yaşamı tehdit ediyor
İnsanları Yunan adalarında hapseden AB - Türkiye Anlaşması’nın getirdiği kısıtlamalar, Midilli’deki Moria Kampı’nı daha kalabalık ve tehlikeli hale getirmiş durumda. 2.300 kişi kapasiteli bu kampta halihazırda 7.000’den fazla kişi kalıyor. Türkiye kıyılarından ise her gün, çoğu kadın ve çocuklardan oluşan ortalama 70 kişi Midilli Adası’na geliyor. 
Duş ve tuvaletlerin yetersiz olduğu kampta suya erişim son derece kısıtlı. İki kişilik yazlık çadırlarda hep birlikte kalmaya çalışan aileler, soğuktan ve yağmurdan korunamıyor. Sisam Adası’nda ise 700 kişi kapasiteli kampta halihazırda 1.500 kişi, ısıtması olmayan çadırlarda ve olumsuz hijyen koşullarında yaşıyor. 
İnsan hayatı açısından ciddi bir risk oluşturan yaşam koşulları, geçen yıl Moria Kampı’nda beş kişinin ölümüne neden oldu. Ağır kış şartlarıyla baş etme gücü daha düşük olan küçük çocuklar, adalarda daha büyük bir tehlikeyle karşı karşıya. 
Tahammül sınırlarını zorlayan yaşam koşulları, sığınmacı ve göçmenler arasında gerilimler yaşanmasına ve ümitsizliğin büyümesine yol açıyor. Ada sakinleri ve yerel makamlar ise adanın hapishaneye dönüştürülmesine karşı çıkıyor. 
Adada MSF gezici kliniği
Hamile kadınlar ve 16 yaş altı çocuklar için Moria’da bir gezici klinik açan MSF, burada  hassas durumdaki insanlara birinci basamak sağlık hizmeti veriyor ve zatürre, hipotermi gibi soğuktan kaynaklanan hastalıkları tedavi ediyor. Yunanistan makamlarıyla görüşmelerini sürdüren MSF ekipleri, aynı zamanda Midilli ve Sisam’da su ve sanitasyon şartlarının düzeltilmesi için çalışmalar yürütüyor. 
Konuyla ilgili açıklama yapan MSF Yunanistan Program Direktörü Emilie Rouvroy, AB ülkelerinin caydırıcı göç politikalarına dair şunları söyledi: “Yunanistan ve AB makamları, insanları bu ağır koşullarda hapsetmenin başka mültecilerin gelmesine engel olacağına hala nasıl inanabiliyor? Çaresiz kalan insanlar hayatlarını tehlikeye atarak Ege Denizi’ni geçip Yunan adalarına gelmeye devam ediyor. Güvenli bir yere sığınmaya çalışan hassas durumdaki insanlara karşı uygulanan bu zulüm politikası başarısız oldu. Bunun artık son bulması gerek.
Yunanistan makamları kısa süre önce, 10 Aralık’a kadar 3.000 kişinin adalardan anakaraya nakledileceğini bildirdi.  Bu sınırlı tahliye planı gerçekleşse bile, durum birkaç hafta içinde yine şimdiki haline dönecek. Adalardaki çevreleme politikasından vazgeçmenin zamanı çoktan geldi. Mülteci ve göçmenlerin, korunma başta olmak üzere insani ihtiyaçlarının karşılanabileceği, insan onuruna yaraşır bir şekilde karşılanacağı yerlere gitmelerine artık izin verilmeli.”
MSF’nin Yunan Adalarındaki Çalışmaları
Midilli Adası’ndaki Moria Kampı’nın hemen yanında gezici klinik açan MSF, burada 16 yaşından küçük çocukların ve hamile kadınların acil tıbbi ihtiyaçlarını karşılıyor. Moria’da durum ve ihtiyaç değerlendirmesi yapan MSF, kampa ek destek sunabilmek ve su ve sanitasyon şartlarını iyileştirmek amacıyla, önümüzdeki günlerde Yunanistan makamlarıyla görüşecek. MSF ekipleri ayrıca Moria’da kalan insanlara 8.000 battaniye, 8.000 hijyen seti, 4.000 uyku tulumu ve 4.000 yatak temin edecek.
MSF, Moria Kampı’nda mahsur kalan insanların içinde bulunduğu çaresizlik nedeniyle giderek artan ihtiyaçlara cevap verebilmek amacıyla, Midilli’de verdiği ruh sağlığı hizmetlerini de artıracak.
Sisam Adası’nda ise MSF ekipleri hijyen şartlarını iyileştirmek, tuvalet ve duşları onarmak ve haşereyle mücadele etmek için Yunanistan makamlarıyla görüşmelerini sürdürüyor.

 İsmail Ethem Taboru
Yunan Adalarında İnsani Kriz Kapıda
YORUMLAR
Bu habere henüz yorum yazılmamış
 
YORUM EKLE
  TÜM YORUMLAR
Dünya kategorisindeki diğer haberler
 
 
Köşe Yazarları
Geri
İleri
 
Spor
Olimpik Anneler’de Gurur Tablosu: 1 Ayda 8 Madalya Sokaklarda Satranç Var 2017 Türkiye Ralli Şampiyonasının 5’inci Yarışı İçin Nefesler Tutuldu Türkiye’deki Lisanslı Kadın Seyis Sayısı Artıyor İzmirli Sporseverler Decathlon Bisiklet Turunda Buluşuyor
Sağlık
Sağlıklı Bir Ramazan İçin, Süt İçin Eczacılara Sertifikalı Temel İlk Yardım Eğitimi Tiyatro Terapisiyle Şizofreni Hastalarını Hayata Bağladı Kadir Has Üstün Başarı Ödülü Prof. Dr. Mehmet Toner’in Yeryüzü Doktorları Gazze’ye Bir Kez Daha Yardım Elini Uzattı
Kültür Sanat
Bir Usta Bin Usta Projesi’nde Mahkûmların Dokuduğu Halılar Sergilendi Nadir Avcan Tiyatro Sanatçılarından Eğitim Aldı Ünlü Yazar Manguel Konya’daydı Helen Fielding Romanını Yazdı, Kimse Yok Mu Gerçekleştiriyor TED Konya Kolejinde Çocuklarımız Tanıyalım Semineri
Gündem
Ganalı Öğrenciler Veda Etti TED Kolejinde Cumhuriyet Coşkusu Büyüledi Kadın Muhtardan Başkan Tutal'a Ziyaret Köy Enstitüleri Toplumsal Ve Ekonomik Kalkınmaya Hedeflemiştir Peygamberimizin Sevgi Ve Ahlak Anlayışına İhtiyacım Var
 
 
 
 
 
yukari