Deizm Tehlikeli Gizli Şirktir - turkiyedehaber.com

Deizm Tehlikeli Gizli Şirktir

.

Bu haber 20.3.2018 12:10:09 tarihinde eklenmiş ve 462 kişi tarafından okunmuştur.

Deizm Tehlikeli Gizli Şirktir

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nde Deizm ve Peygambersiz Din Anlayışlarını anlatan Prof. Dr. İbrahim Coşkun, Türkiye’de %4 ateist, yüzde 6 oranında deist olduğunu belirterek “Ülkemiz gençleri için tehlikeli olan Deizm gizli bir şirktir” dedi.
Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nin bu haftaki Pazartesi Sohbetleri’nde, güncel bir konu olan “Deizm ve Peygambersiz Din Anlayışları”nı dile getiren NEÜ Ahmet Keleşoğlu İlâhiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Coşkun, Diyânet teşkilâtı ile özel şirketlerin yaptırdığı kamuoyu araştırmalarına göre; Türkiye’de yüzde 4 oranında ateist, % 6 oranında da deist olduğunu belirterek “Deizm gizli bir şirktir” dedi.
Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sohbette, deizm ve deist anlayışın ülkemiz ve genç nesil açısından bir tehlike olduğunu ifade eden Prof. Dr. İbrahim Coşkun, fıtrata aykırı olan ateizmin yayılma eğilimi olmadığını belirterek “Deizm sahte bir din olarak ömrü daha uzun olabilir, gerçeğin üzerini kapatabilir. Onun için ülkemizde böyle bir tehlike var. Zeus’tan gelen deist, Allah’ın varlığına, birliğine inanan ama Allah’ın vahiyle bilgi ulaştırdığına peygamberler gönderdiğine inanmayan ve insanlarla ilişkisi olmadığı kabul edilen bir inançtır. Batı’da hıristiyanlığa karşı uydurulan sahte bir dindir” dedi. Kilisenin zulmüne ve engizisyon mahkemelerinin işkencelerine karşı bulunan bir inanç sistemi olarak hayata geçirilen bu sahte yapının Avrupa’da devam ettiğine işaret eden Prof. Coşkun, Avrupa’da yüzde 50-60’lara kadar varan oranlarda deist ve ateist olduğuna işaret ederek Avusturya’da deist oranının yüzde 40 olduğunu söyledi. Bunun sonucunun ateistliğe vardığını ve insanların, yaşadığı gibi inanmaya başladığını ve hiçbir değer tanımadığına dikkati çeken Coşar, “Hiççilik olan nihilist insanlar da hiçbir değer kabul etmiyor ve “benim gönlüm nasıl istiyorsa ona göre yaşarım” felsefesiyle hareket ediyor. Nihilizm de gençliğimiz açısından tehlikeli olduğundan bu konuda da çok hassasiyet göstermeliyiz. İslâm ahlâkı yaşanabilir ve gerçeğe uygun bir ahlâktır. Yapılan bazı yanlışlıklara bakarak biz bunun için müslüman değiliz, biz bunun için nihilistiz veya deistiz diye bazı gençlerin açık açık nihilizmi savunduklarını görüyoruz” diye konuştu.
Deistler Allah’a Gizli Şirk Koşuyorlar
Şirkin “Allah’a ortak koşmak” olduğunu ve deizm ile gizli şirkin doğrudan bir alakası olduğuna işaret eden Coşar, şu bilgilere yer verdi: “İslâm öncesi şirk dini ve putperest dini ile Avrupa’da yaygın olan ve ülkemizde de işaretlerini, örneklerini gördüğümüz deizm arasında büyük oranda örtüşme var. Deistler, kurdukları sitelerinde “Allah insana akıl verdi, din vermedi” diyorlar. Ülkemizde de bu görüşleri yaygınlaştırmak isteyen odaklar vardır. Sözde ilim adamları vardır. İnternetleri ve televizyonları var. Diyorlar ki Kur’an haktır, peygamber haktır. Ama onun devri bitmiştir. Artık akıl devridir. Biz vahyimizi, biz ilhamımızı kâinata bakarak ilimle elde ediyoruz diyorlar ve bunu da maşallah, inşallah, peygamberimize salavat getirerek söylüyorlar ve sonra da açıkça peygamberin dönemi bitmiştir, Kur’an’ın dönemi bitmiştir diye açık açık diyorlar. Bunlardan birisi de Yaşar Nuri Öztürk idi. O, “Tanrı akıl ve ahlaktan başka kutsal tanımayan inanç; Deizm ” adlı kitabında, öyle iftiralar ve öyle asılsız şeyler veriyor ki; Ebu Hanife’yi tam bir deist olarak gösteriyor. Kur’an-ı Kerim’in asıl amacı da deizmdir diyor. İnsanlık için deizmden başka bugün seçenek yoktur, diyor. Bu mesele elbette yeni değil. Yeni ilmi kelâmı başlatan âlimlerimizden biri olan İzmirli İsmail Hakkı ise, yazdığı “İslâm Dini ve Tabiî Din” adlı eseri de Yaşar Nuri’nin eserine bir reddiye sanki.”
Batı’nın vahiy bilgisini ve peygamberlik müessesesini inkâr ettiği için insanlığa huzur vermekten çok uzak olduğunu ve günümüzde de bunun örneklerinin fazlasıyla görüldüğünü, “Tanrı’yı kıyâmete zorlamak” adına ellerinden ne geliyorsa ardlarına koymadıklarını ifade eden Coçar, Taliban, Vahhabilik, DEAŞ gibi örgüt liderlerinin istihbaratçılar tarafından yetiştirildiklerini, ülkemizde de deizmin, bu sapık fikirlere bakılarak yaygınlaştırılmak istendiğine dikkati çekti. Deizmin esas gerekçesini de “hevaya tabi olmak” şeklinde Kur’an’dan delilleriyle birlikte açıklayan ve Furkan suresindeki 43. âyet mealini okuyan Coşar, akıl ile bilimi putlaştıranların, kendi heva ve heveslerini de putlaştırdıklarını söyledi.
Soru-cevap kısmından sonra dernek adına Prof. Dr. İbrahim Coşkun’a teşekkür plaketini ise, HİSDER Başkan Yardımcısı Mustafa Dündar takdim etti. Sohbet okunan bir aşrı şerifle son buldu.

İsmail Ethem Taboru
Deizm Tehlikeli Gizli Şirktir
YORUMLAR
Bu habere henüz yorum yazılmamış
 
YORUM EKLE
  TÜM YORUMLAR
Kültür Sanat kategorisindeki diğer haberler
 
 
Köşe Yazarları
Geri
İleri
 
Spor
Olimpik Anneler’de Gurur Tablosu: 1 Ayda 8 Madalya Sokaklarda Satranç Var 2017 Türkiye Ralli Şampiyonasının 5’inci Yarışı İçin Nefesler Tutuldu Türkiye’deki Lisanslı Kadın Seyis Sayısı Artıyor İzmirli Sporseverler Decathlon Bisiklet Turunda Buluşuyor
Sağlık
Sağlıklı Bir Ramazan İçin, Süt İçin Eczacılara Sertifikalı Temel İlk Yardım Eğitimi Tiyatro Terapisiyle Şizofreni Hastalarını Hayata Bağladı Kadir Has Üstün Başarı Ödülü Prof. Dr. Mehmet Toner’in Yeryüzü Doktorları Gazze’ye Bir Kez Daha Yardım Elini Uzattı
Kültür Sanat
Bir Usta Bin Usta Projesi’nde Mahkûmların Dokuduğu Halılar Sergilendi Nadir Avcan Tiyatro Sanatçılarından Eğitim Aldı Ünlü Yazar Manguel Konya’daydı Helen Fielding Romanını Yazdı, Kimse Yok Mu Gerçekleştiriyor TED Konya Kolejinde Çocuklarımız Tanıyalım Semineri
Gündem
Ganalı Öğrenciler Veda Etti TED Kolejinde Cumhuriyet Coşkusu Büyüledi Kadın Muhtardan Başkan Tutal'a Ziyaret Köy Enstitüleri Toplumsal Ve Ekonomik Kalkınmaya Hedeflemiştir Peygamberimizin Sevgi Ve Ahlak Anlayışına İhtiyacım Var
 
 
 
 
 
yukari