Yakınlarının Anlatımıyla Atatürk

Yakınlarının Anlatımıyla Atatürk

2097 (0)

Yusuf DÜLGER

Yusuf DÜLGER

“Çin kapitülasyonları Türkiye’den sonra kaldırmıştır. Biz Hindistan’da iken Çin temsilcisi, Çankayşek’i görmeğe gitmemizi istemişti. Şöyle diyordu:
-Çankayşek yabancı düşmanıdır. Ne bir Avrupalının, ne bir Amerikalının elini sıkmak ister. Yalnız siz Türkler müstesnasınız. Çünkü o, Atatürk hayranıdır. Onun yolundadır. Baş ucu kitabı Atatürk’e dair yazılmış bir kitaptır.
Yine Hindistan’da iken Gandi’nin kaynatası, ki bir Umum Vali idi. Bize şöyle dedi:
-Biz Atatürk büyük devletlere baş eğdirmeye kadar, bir şark milletinin bir garp milleti esirliğinden tamamiyle kurtulabileceğine inanmazdık. Bizim gayemiz “muhtâriyet” idi. Ne zaman ki Atatürk zaferi kazandı, Lausanne’da büyük devletlere boyun eğdirdi, parolamızı “istiklâl”e çevirdik. 
Ellinci yıl dönümünde bulunmak üzere gittiğimiz ve dünyada kendisinden başka kimseyi görmeyen Hitler, bizimle konuşurken:
-Atatürk, dedi, bir millet bütün vasıtalardan mahrum bırakılsa dahi, kendini kurtaracak vasıtaları yaratabileceğini isbat etti. 
Cava’da yeni bağımsız hükümetin reisi ve başbakanı da bir gazeteciye Atatürk’e ait bütün kitapları okuduklarını ve onun talebeleri olduklarını söylemişlerdi.
Bir gün Ankara ve İstanbul şehirlerinden birine “Atatürk” adı verilmesi için bir kanun teklifi hazırlanmıştı. Atatürk tasarıyı okudu, arkadaşlarına:
-Bir adın tarihte kalması ve ağızlarda söylenmesi için, şehirlerin temellerine sığınmak şart değildir. Tarih zorlanmayı sevmeyen nazlı bir peridir. Fikirleri tercih eder demişti.
İstanbul’a ilk gelişinde bir şair kaside yazmıştı. İçinde şu mısra vardı: “Müjde İstanbul’a Gazi-i cihan geldi.” Yanındakiler kasideyi alkışladılar. Atatürk dudağını büktü:
-Şair mübalağası! Biz cihan bina etmedik. Sadece bir viran yurdu bina etmeğe çalışıyoruz, dedi.” (Falih Rıfkı Atay, Babanız Atatürk adlı kitaptan)
     ***
Bu söz ve anlatımların kahramanını yorumlamaya gerek yok. Biz sadece, Atatürk’ten sonraki kimi Türkiye yöneticileri ile ilgili olarak kısacık bir tespitte bulunalım:
Atatürk’ten sonraki kimi Türkiye yöneticileri dünyayı Türkiye’ye, Türkiye’yi dünyaya düşman ettiler. Bunlar, mevhum bir “cihangirlik” sevdasına kapıldılar; dünyaya düzen vereceğiz derken dünyayı karıştırıyorlar, Müslümanları zora sokuyorlar. Böyleleri, gündemde kalabilmek için, ya bir çardak açılışına, ya da bir cuma selamlığına koşuyor. Böyleleri yetki sahibi oldukları sürece, Türkiye’nin, İslam dünyasının ve hatta Birleşmiş Milletlerin sıkıntısı artacak, azalmayacak.
Türk milleti kendisinin ve çevresinin huzurlu geleceği adına, bir an önce bozguncuları yolcu etmeli, Atatürk’ün ölmez “millî” ve “insanî” değerleri etrafında birleşmelidir.

05 Eylül 2017 
Yusuf DÜLGER

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.