Allah İnancımızdaki Bozukluklar (1)

Allah İnancımızdaki Bozukluklar (1)

3892 (0)

Yusuf DÜLGER

Yusuf DÜLGER

Bir inançta, o inanca bağlı olarak ortaya koyduğumuz işte (amelde) bozukluk olursa, o inanç ve iş beklediğimiz sonucu vermez. Dahası, o bozuk inanç ve iş aleyhimize sonuçlar verir, bizi zor durumlara sokar.
Ben Türkiye’deki Müslümanların çoğunun Allah inancında, bu inanca bağlı olarak ortaya koydukları iş ve ibâdetlerinde önemli bozuklukların olduğu, bundan dolayı sıkıntılar yaşadıkları, bu sıkıntıların gelecekte çok ağır sonuçlar vereceği düşüncesindeyim.
Bütün dinlerde, “üstün bir yaratıcı güce inanma” vardır. Bu gücün İslâm dinindeki adı Allah’tır ve Allah tektir. İslâm’a göre Allah’ın başlangıç ve sonu yoktur, gücü sınırsızdır. O Allah her şeyi bilir ve görür. O Allah, varlıkların hiç birisine benzemez, hiçbir varlığa muhtaç değildir, tüm varlıklar Allah’a muhtaçtır. Allah, özü ve özellikleriyle ortaklık kabul etmez vs.
Biz Allah ile ilgili inançlarımızı aklımızı kullanarak, Kuran âyetleri ve sağlam Peygamber sözleriyle kazanırız. Müslüman olarak biz, inanç ve ibâdetlerimizi kişi ve kurumlara göre oluşturamayız. Böyle yaparsak yanlış ederiz, sorumlu duruma düşeriz.
Allah Kuran’da bize kendini tanıtır ama, önce aklımıza hitap eder, aklımızı kullanmamızı ister. Biz ise, Allah ve diğer inançlarımızı, aklımızı kullanmadan, ana-baba, hoca, şeyh gibi kişilerin anlayış, anlatım ve yorumlarıyla temellendiriyoruz. Biz, daha baştan yaptığımız bu yanlışlığı düzeltmeliyiz. Bunu yapmazsak, yanlışlıklar birbirini izler. Kısaca, her şeyin merkezine aklımızı koymamız gerekmektedir. Çünkü, insanı diğer yaratıklardan ayıran özelliği aklıdır ve İslâm’ın peygamberi Hz. Muhammed: “Aklı olmayanın dini olmaz” demiştir.
Not: Allah inancımızdaki bozukluklar konusuna bir giriş yaptık. Sürecek yazılarda konunun esaslarını açıklamaya çalışacağım. Bulunduğumuz yer cami veya Kuran Kursları değildir ama, inanç ve ibâdetler konusunda birçok yanlışlıkları gördüğüm için ve bir de, birden çok tanıdığımın kendi eğitim-öğrenim alanım olan dinle ilgili yazılar yazmamı istedikleri için, öne çıkan dinî konu ve yanlışlıkları fırsat buldukça yazacağım.

 Eylül 2017 
 Yusuf DÜLGER

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.