Tiyatro Terapisiyle Şizofreni Hastalarını Hayata Bağladı

Tiyatro Terapisiyle Şizofreni Hastalarını Hayata Bağladı

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara çözüm üreten “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı Fark Yaratanlar programı, yedinci sezonuyla devam ediyor.

10027 (0)
Tiyatro Terapisiyle Şizofreni Hastalarını Hayata Bağladı

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre,  Fark yaratan çalışmaların kısa videolarının hazırlanarak internet ortamında paylaşılmasına dayanan “Fark Yaratanlar” programı, çalışmaların izleyenlere ilham vermesini, bu sayede toplumsal gelişmeye aktif katılımı artırmayı amaçlıyor.
Yedinci sezonun on dördüncü Fark Yaratan’ı, şizofreni tanısı koyulmuş hastalara tiyatro terapisi uygulayarak onları hayata adapte eden etkili bir yöntemi Aksaray’da uygulayan Basri Köylü oldu.
Aksaray Devlet Hastanesi’nde görevli bir psikiyatri uzmanı,aynı zamanda tiyatrocu olan Basri Köylü şizofreni hastalarının sesini duyurmak, tedavisine katkıda bulunmak ve bu hastalara karşı oluşan ön yargılarla mücadele etmek amacıyla geliştirdiği projesini 1 yıl önce hayata geçirdi. Tamamı şizofreni hastalarından oluşan “Ben de Varım” adlı tiyatro grubunu kurdu ve şizofreni tanısı koyulmuş 30 hastaya tiyatro terapisi uygulamaya başladı. Uygulamadan birkaç ay sonra hastalarda değişimler fark edilmeye başladı vebirçok hastanın da ilaçlı tedavisi en asgari seviyelere indirildi.
Hastaların sosyal hayata katılmasında ilaç tedavisinden daha etkili bir yöntem
Ağırlıklı olarak doğaçlama çalışan ‘Ben De Varım’ Tiyatro Topluluğu’nda hayata dair konular seçiliyor, hastalar ’bu hayatta ben de varım’ mesajı vererek kendilerini ifade ediyor.Topluluk1 yıl içinde birçok ilde 20 gösteri sahneledi. Normalde 5 dakika bile sohbet edemeyen hastalar saatlerce prova yaparak gösterilere hazırlandı. Bu önemli girişim,bir tiyatro oyunuyla egzersiz yapan hastaların iletişim kurmaya başladığını, kendilerini bir köşede izole eden ve herhangi bir aktiviteye katılmakta güçlük çeken kişilerin doğru uygulamalarla teşvik edilerek sosyalleşebildiğini gösterdi. 
Basri Köylü Türkiye’de pek de denenmeyen bir tedavi yöntemi olan tiyatro terapisini kullanarak şizofreni hastalarının sosyal hayata katılmasında ilaç tedavisinden daha etkili bir yöntem olduğunu gösterdi. Aynı zamanda toplumdaki önyargıların kırılmasına yardımcı oldu. Köylü, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde kalıcı bir tiyatro grubu kurmayı hedefliyor.
Hem şizofreni hastalarının ve ailelerinin hayatında, hem de psikiyatri dünyasında fark yaratan Basri Köylü’nün hikâyesi 29 Nisan 2016 tarihinden itibaren, www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitelerinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube’da yayında olacak.

 İsmail Ethem TABORU

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.