Konya’da Kiralık Konut Fiyatları Yüzde 20 Arttı

Konya’da Kiralık Konut Fiyatları Yüzde 20 Arttı

Konya’da konut fiyatları hızla yükseliyor. Hürriyet Emlak’ın Konya’da düzenlediği basın toplantısında, şehirdeki emlak piyasası masaya yatırıldı. Hürriyet Emlak Endeksi verilerine göre, Konya’da son bir yılda kiralık konutların fiyatlarında yüzde 20 artış görülürken, satılık konutlarda bu oran yüzde 11’i buldu.

16238 (0)
Konya’da Kiralık Konut Fiyatları Yüzde 20 Arttı

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, Son yıllarda komşu ülkelerden yoğun olarak göç alan ve nüfus artışı yaşayan Konya’daki gayrimenkul sektöründe yaşanan hareketlilik, yatırımcıların kısa sürede kazanç elde etmesini sağladı.
Konya’da dış çevre yolu ve metro projesi ile konut fiyatları tırmanmaya devam ederken, bu durum satılık arazilerin de fiyatını yüzde 13’lük artışla etkiledi. Şehrin popüler merkez ilçesi Meram’daki satılık ilanlarda en pahalı arazi fiyatı 6 milyon 200 bin TL iken, en pahalı konut 6 milyon TL, en pahalı ticari gayrimenkul ise 16 milyon TL’yi buldu.
Hürriyet Emlak, 8 Haziran Perşembe günü Rixos Konya Otel’de bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Hürriyet Emlak Genel Müdürü Hakan Çelik’in katılımıyla düzenlenen toplantıda Konya’daki emlak piyasasının değerlendirildi ve şehirde bulunan gayrimenkullerin hızlı fiyat artışı üzerinde duruldu.
Konya’da fiyatlar sürekli yükseliyor
Son yıllarda komşu ülkelerden yoğun olarak göç alan ve nüfus artışı yaşayan Konya’da, gayrimenkul sektörü hareketlilik kazandı. Konya’yı tam çember şeklinde çevreleyerek çevre illerin yolları ile şehir içi yollarını birbirine bağlayacak olan dış çevre yolu projesi de bölgedeki konut fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Yatırımcılar, gayrimenkul yatırımı sayesinde kısa sürede büyük kazanç elde edebildi.
Hürriyet Emlak Endeksi verilerine göre, Konya’da kiralık konut fiyatları yüzde 20 artarken, satılık konut fiyatlarındaki artış yüzde 11 oldu. Konut fiyatlarındaki artış, arazi fiyatlarını da etkiledi. Şehirdeki satılık arazilerin fiyatlarında yaşanan yüzde 13’lük artışla birlikte gayrimenkul sektörü iyice hareketlilik kazandı.
Son bir yıl içindeki hareketlilik değerlendirildiğinde, Konya’da satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1.206 TL’den 1.333 TL’ye çıktı. Böylece gayrimenkul yatırımcısı metrekare başına bir yılda 127 TL’lik kâr elde etti. Konya’daki satılık arazilerin metrekare ortalama fiyatı 26 TL, ticari gayrimenkullerin fiyatı ise 1.769 TL oldu. Kiralık ilanlarda ise konutun metrekare ortalama fiyatı 6 TL’ye, ticari gayrimenkul ilanlarında da 10 TL’ye yükseldi.
Konya’da gayrimenkul m2 ortalama fiyatları
Satılık     Kiralık
Konut     1.333 TL     Konut     6 TL
Arazi     26 TL     Arazi     -
Ticari     1.769 TL     Ticari     10 TL
Kiralık konut bulmak giderek zorlaşıyor
Konya’nın nüfusu, aldığı göçlerle birlikte 2 milyonu geçti. Fiyatlar tırmanışta olduğu için kiralık konut bulmak daha da zorlaştı. En pahalı gayrimenkullerin yer aldığı Meram’da villa tipi kiralık konutların fiyatları 7 bin 500 TL’yi bulurken, çok sayıda dairenin fiyatı 1.000-1.250 TL aralığına kadar yükseldi. Nüfus yükseldikçe bütçeye uygun kiralık konut bulabilmek de eskisine göre daha zor hâle geldi. Yükselen fiyatlarla birlikte yatırımcılar, Konya’daki emlak ilanlarına daha çok ilgi göstermeye başladı. Öte yandan geçtiğimiz aylardan itibaren pek çok banka tarafından konut faiz oranları düşürüldü. Konut sahibi olmak isteyenler, kiracı olmak yerine konut satın almayı tercih etmeye başladı.

En pahalı ilanlar Meram’da
Konya’daki merkez ilçeler baz alındığında hem satılık hem de kiralık konut, arazi ve ticari gayrimenkul ilanları arasında en pahalı ilanlar Meram ilçesinden çıktı. Satılık ilanlar arasında Meram ilçesinde en pahalı konut ilanı 6 milyon TL, en pahalı arazi ilanı 6 milyon 200 bin TL, en pahalı ticari gayrimenkul ise 16 milyon TL oldu. Kiralık ilanlar arasında Meram ilçesinde en pahalı konut ilanı 7 bin 500 TL, en pahalı arazi ilanı 20 bin TL, en pahalı ticari gayrimenkul ilanı ise 150 bin TL oldu.
Meram’ın en pahalıları
Satılık               Kiralık
     Konut     6.000.000 TL     Konut     7.500 TL
Arazi     6.200.000 TL     Arazi     20.000 TL
Ticari     16.000.000 TL     Ticari     150.000 TL
Konya’ya yeni raylı sistem hattı
Konya’nın villaları ve eski mahalleleri ile ünlü olan ilçesi Meram’da fiyatların daha da artması bekleniyor. Konya’da bir süredir proje aşamasında olan ve durakları belirlenen yeni raylı sistem hattının ilk durağı Meram olmuştu. Bu metro projesi ile bölgedeki konut fiyatları ciddi bir değişime uğradı. Meram haricinde metro hattına denk düşecek olan Fetih Caddesi ve Dr. Ahmet Özcan Caddesi gibi caddelerin yakınlarındaki konutların fiyatları da bu projeden etkilendi.
Hürriyet Emlak’ta yer alan ilanlarına ilgi büyük
Hürriyet Emlak Genel Müdürü Hakan Çelik, Konya’da gayrimenkul arayanların Hürriyet Emlak’ta yer alan ilanlara büyük ilgi gösterdiğini belirtti. Hürriyet Emlak’ta aktif olarak yaklaşık 9 bin ilanın yer aldığını söyleyen Çelik, “Konya’nın nüfusu her geçen gün artıyor. Gerek zorunlu göç nedeniyle, gerekse öğrencilik veya iş nedeniyle pek çok insan Konya’ya taşınıyor. Son yıllarda özellikle konut fiyatlarında ciddi oranda artış gözlemliyoruz. Bu artışın en çok yaşandığı illerimizden biri olan Konya’da sadece konut fiyatlarında değil, arazi fiyatlarında da artış var. Yatırımcılar Konya’daki gayrimenkullerden ciddi oranda kâr elde ediyor. İlerleyen süreçte de aynı dinamizmi yaşayacağını düşündüğümüz Konya’nın potansiyeli çok daha iyi bir noktaya taşınacak gibi görünüyor,” dedi.
Konya merkez ve ilçelerine yapılan yatırımların gayrimenkul sektörünü olumlu yönde etkileyeceğini söyleyen Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şehrin kalkınmasını sağlayacak yatırımlar yapılıyor. Konya’nın merkezine yapılan yatırımlar arasında çevre yolu ve metro projesi dikkat çekiyor. Çevre illeri yolları ile şehir içi yollarını birbirine bağlayacak olan 122 kilometrelik dış çevre yolu için çalışmalar devam ediyor. Bölgedeki fiyatlarda ciddi oranda artış var. Yine durakları tespit edilen metro projesi ile Meram, Fetih Caddesi ve Dr. Ahmet Özcan Caddesi gibi bölgelerdeki konutlar artık daha değerli. Konya’daki gayrimenkullere Konya dışındaki büyük illerden yatırım yapıldığı gibi yabancı yatırımların da olduğunu biliyoruz,” dedi.
Hürriyet Emlak Endeksi verilerine göre son bir yıl içinde, gayrimenkul ilanlarına aramalar en çok 21.00-23.00 saatlerinde yapıldı. Ziyaretçiler, ilanları daha çok mobil cihazlar üzerinden inceledi. En çok aranan fiyat aralığı satılık ilanlarda 120 bin TL ile 200 bin TL olurken, kiralık ilanlarda bu rakamlar 600 TL ile 800 TL aralığında seyretti.
Hürriyet Emlak ve Konya Emlak Komisyoncuları Odası önemli bir işbirliğine imza attı
Hürriyet Emlak Genel Müdürü Hakan Çelik, Konya Emlak Komisyoncuları Odası (KEMKO) ile bir işbirliği gerçekleştirdiklerini de belirtti: “Konya Emlak Komisyoncuları Odası ile yaptığımız işbirliği kapsamında, Hürriyet Emlak’a üye olan Oda üyesi emlak ofislerinin bir yıllık KEMKO aidatlarını Hürriyet Emlak olarak biz karşılıyoruz. Bu işbirliğinin hayata geçmesine yönelik değerli katkılarından dolayı Konya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sayın Sedat Altınay'a teşekkürlerimi sunarım. Benzer projeleri ilerleyen dönemlerde de hayata geçirmeyi hedefliyoruz,” dedi.
Konya Emlak Komisyoncuları Odası (KEMKO) Başkanı Sedat Altınay ise söz konusu işbirliğinin önemine dikkat çekerek, “Sektörümüze ve emlakçılarımıza değer katmak için çeşitli projeler gerçekleştiriyoruz. Birlikte hayata geçirdiğimiz çalışma için Hürriyet Emlak'a ve Genel Müdürü Sayın Hakan Çelik'e teşekkür ederim,” dedi

. İsmail Ethem Taboru

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.