Dünya Gönüllüler Günü’nde Türkiye Sınıfta Kaldı!

Dünya Gönüllüler Günü’nde Türkiye Sınıfta Kaldı!

Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve 32 yıldır 123 ülke ile aynı anda ülkemizde de kutlanan “5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü”nde, Türkiye gönüllülük çalışmalarında sınıfta kaldı!

8790 (0)
Dünya Gönüllüler Günü’nde Türkiye Sınıfta Kaldı!

Dünya Bağışçılık Endeksi’nin çalışmalarına göre Türkiye, gönüllülük çalışmalarında 137 ülke arasında 132. sırada, Dünya Değer Araştırması’na göre de 55 ülke içerisinde son sıradayer alıyor. Türkiye’de gönüllülük çalışmalarını bireysel olarak ilk başlatan Gönüllülük Eğitmeni ve Yazar İnal Aydınoğlu, Türkiye’nin gönüllülük haritası hakkında bilgi verdi. 
5 Aralık Türkiye’de olduğu gibi 123 ülkede de tam 32 yıldır Dünya Gönüllüler Günü olarak kabul ediliyor. Bu özel günde, toplumdaki yerimizi ve birbirimize ne kadar faydada bulunduğumuzun bir kez daha farkına varıyoruz. Hiçbir ücret veya kazanç elde etmeden, başkalarına yardım etmeyi ifade eden gönüllülük, devlet ile toplum arasında köprü görevi görse de, toplumsal refaha katkıda bulunsa da, kişinin sosyal bir çevre ve konum elde etmesine imkan tanısa dagönüllülük kavramı ülkemizde yeterince bilinmiyor.Vatandaşların yalnızca yüzde 2,5 kadarı toplumsal kuruluşlarda, yüzde 4,2’si ise siyasal kuruluşlar için gönüllülük faaliyeti yürütüyor.Oysa Finlandiya vatandaşlarının yüzde 75 ila 80’i hayatlarının bir evresinde gönüllü kurumlara, Kuzey Amerika’da toplumun yaklaşık yüzde 68’i sivil toplum ve gönüllülük faaliyetlerine katılıyor. İsveç’te bu oran yüzde 57, Ukrayna’da yüzde 13, sosyoekonomik düzeyin Türkiye’den pek farklı olmadığı Hindistan’da ise yüzde 32 düzeyindedir. Türkiye’de gönüllülüğün tanıtılması, yaygınlaştırılması, desteklenmesi ve teşvik edilmesi için 39 yıldan beri kendini gönüllülüğe adamış 77 yaşındaki Gönüllülük Eğitmeni ve Yazar İnal Aydınoğlu,“Tarihten bu yana birçok millete kapısını açan, ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’, ‘Bir elin nesi var, iki elin sesi var’ gibi yardımlaşma üzerine birçok atasözü ve deyimi bulunan Türkiye, Dünya Bağışçılık Endeksi’ne göre gönüllülük çalışmalarında 137 ülke arasında 132. sırada bulunuyor. Türkiye, araştırmalarda sürekli en mutsuz ülke kategorisinde yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre mutluluğu sağlayan, bireyleri depresyondan çıkaran en önemli şey, bir STK’da görev almak. Gönüllülüğün ne olduğunu bilmiyoruz, toplumumuzun neredeyse yüzde 90’ı bir derneğe üye değil. Kısacası Türk milleti olarak gönülsüzüz” diyerek sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Gönüllülük para verilen bir faaliyet alanı olarak görünüyor. Türk halkının yüzde 10’u para bağışı yaparken, yüzde 4’ü gönüllü faaliyetlere katılıyor. Yine Dünya Değer Araştırması’na göre de Türkiye, 55 ülke içerisinde gönüllü bir faaliyete katılan kişiler araştırmasında sonda yer almıştır. Araştırmalara göre, 15-27 yaş arası gençler arasında STK üyeliği 1999 yılında yüzde 8, 2003 yılında yüzde 4, 2006 yılında ise yüzde 6 düzeyindedir.”
Gönüllüğü yaygınlaştırmak için Gönüllülük Platformu’nu kurdu 
Ülkemizde bireysel gönüllülük ise daha çok bayramlarda geleneksel olarak yardımlar, bağışlar, kan bağışı, mahalle dayanışması gibi etkinlikler olarak görülüyor. Özellikle 99 Marmara Depremi’nden sonra bireysel gönüllülük artmıştır. Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarına üyelik ve gönüllülük rakamları çok düşük düzeylerdeyken ve özellikle bireysel gönüllülük kavramı oluşmamışken Gönüllülük Eğitmeni ve Yazar İnal Aydınoğlu, gönüllülük üzerine 12 tane kitap yazdı, Kadıköy Belediyesi’nde gönüllülük üzerine ücretsiz kurslar açtırdı. Özellikle kadınların büyük bir katılım gösterdiği sertifikalı kurslardan mezun olan her 10 kişiden 9’u bir sivil toplum kuruluşuna üye oldu. Yapılan araştırmalarda mahallelerdeki toplumsal dayanışmanın arttığı gözlemlendi. Yine Marmara, Maltepe Üniversiteleri’nde gönüllülük üzerine yüksek lisans derslerini yerleştirdi. Gönüllülüğün artması için Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarını tek bir platformda toplamak üzerine sosyal medya hesapları üzerinden Gönüllülük Platformu’nu oluşturdu. “5 Aralık 2016 Dünya Gönüllüler Günü’nde kurduğumuz Gönüllülük Platformu ile 1 yıl içerisinde 8 milyon 400 bin kişiye tam 44 milyon kez ulaştık. Videolarımız toplam 10 milyon kez izlenirken, 1 milyon beğeni, yorum ve paylaşım aldı. 1 yıldaki bu gelişmeden büyük mutluluk duyuyoruz.” diyen Aydınoğlu, Dünya Gönüllüler Günü’nün sevgi, barış, şefkat ve merhamet günü olarak kullanması gerektiğini ifade ediyor. Aydınoğlu, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulunuyor: “İnsanlar karşılık beklemeden, koşul koymadan birbirlerini sevemedikleri için çıkar duygusu dünyayı ateşler içinde yakıyor. Her gün dünyanın en az 70 yerinde savaş oluyor, insanlar birbirlerini öldürüyorlar. Çevremizdeki her yerde İran’da, Irak’ta, Suriye’de, tüm Orta Doğu’da savaş var. Dünya Gönüllüler Günü’nün daha geniş bir kapsam ve anlam içinde; sevginin, şefkatin, merhametin dünyaya egemen olması yolunda kutlanması gerekiyor.”

 İsmail Ethem Taboru

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.