Efe: İslâm Dünyasının Master Plânı Çıkartılmalı

Efe: İslâm Dünyasının Master Plânı Çıkartılmalı

HİSDER’de Osmanlı Afrika’sını anlatan AFSAM Başkanı Mustafa Efe, Libya’nın ikinci bir Somali yapılmak istendiğini belirterek ““İslâm dünyasının mastır plânı çıkartılmalı” dedi.

11682 (0)
Efe: İslâm Dünyasının Master Plânı Çıkartılmalı

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nin bu haftaki Pazartesi Sohbetleri’nde, “Osmanlı Afrika’sında Libya” dile geldi.
Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Mustafa Efe, 32 milyon km2’lik geniş bir alanı kapsayan Afrika coğrafyasının bizim coğrafyamız olduğunu ve 13 milyon km2’sinin doğrudan veya dolaylı olarak Osmanlı toprağı olduğunu ifade etti. Osmanlı dönemi Afrika’sındaki Libya’yı coğrafî, siyasî, askerî, sosyal, kültürel ve dini açıdan ele alan Mustafa Efe,  Uşi Antlaşmasıyla elimizden çıkan Libya ve Trablusgarp’taki savaşın 100 yıl sonra tekrar aynı topraklarda, aynı aktörler tarafından devam ettirildiğini söyledi.
Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sohbette, Libya’nın üçe bölündüğünü 
Kaydeden Efe, Afrika, Balkanlar ve Ortadoğu ve Ortaasya’da meydana gelen bütün gelişmeleri yakından izlemek ve o ülkelerle ilgilenmek mecburiyetinde olduğumuzu belirtti. Osmanlı coğrafyasında saha araştırması yaparken bunun insanî yardım, ekonomik ve askerî boyutunun dabulunduğuna dikkat çeken Efe, Afrika’da yaşayan Müslüman nüfusun büyük bölümünün “Maliki” olduğunu ve yüzde 35’inin Kur’an-ı Kerim’i ezbere okuduğunu da ifade etti.  Afrika kıtasında 54 devletin yer aldığını ve bu sayının daha da çoğaltmak için Batılı ülkelerin var güçleriyle çalıştıklarını kaydeden Efe, “İslâm dünyasının mutlaka mastır plânı çıkartılmalıdır” dedi.
Libya ve Trablusgarp Savaşı
Libya’nın bilinen tarihinin Berberiler ile başladığını ve uzun süre Finikelilerin işgalinde kaldığını ve sonra Yunanlılar, Kartacalılar ve Romalıların idareleri altında bir müddet kaldıktan sonra buraya Afrika denildiğini, daha sonra bu adın bütün Afrika kıtası için söylenir olduğuna işaret eden Efe, Afrika’ya İslam’ın Medine’den önce 615’li yıllarda Habeşiştan (Etyopya)’a ulaştığını, Afrika’da İslam’ın yayılmasında başı çeken önemli devletlerin ise Murabıtlar ile Muvahhidler olduğunu söyledi. Abbasi Halifesi Harun Reşid zamanında adının “İfrikiyye” olduğunu belirten Efe,  “Bir zamanlar İspanya ve Malta Şövalyelerinin elinde kötü devirler yaşayan Trablus, 1551’de Kaptanı Derya Turgut Reis tarafından fethedilerek Osmanlı devletine bağlanmıştır” dedi.
1911 yılındaki Trablusgarp Savaşı ve uzun bir direnişin ardından Libya’nın İtalyanların eline geçtiğini, II.Dünya Savaşı ve sonrasında İngilizlerin idaresi altında kalan Libya’nın, bağımsızlığına 1951’de kavuştuğunu belirten Efe, Libya’nın Arap Birliği’ne 1953’te üye olduğunu da söyledi. Efe, Osmanlı’nın, yüzölçüm olarak Anadolu’dan daha büyük olan Trablusgarp’tan zor çekildiğini ve Anadolu ile Yemen’den, Hindistan’dan ve Afrika’dan Osmanlı ordusuna yardım etmek için Müslüman askerlerin katıldığını da hatırlattı. 
Libya, 2. Somali Yapılmak İsteniyor
Trablusgarp Savaşı (1911-12)’ndan ve Türk askerinin tüfekle ilk yabancı uçağı bu savaşta düşürdüğünü ve Mustafa Kemal’in, binbaşı rütbesiyle bu savaşta kendisini gösterdiğini kaydeden Efe, Senûsiler ile Ömer Muhtar’ın İtalyan sömürgecilerine karşı kahramanca direnişlerini de anlattı. Libya halkının, Kaddafi döneminde petrol gelirlerinden yeterince pay aldığını ve refah bir yaşantı sürerken araya sokulan nifak tohumlarıyla isyan başladığını da anlatan Efe,  Kaddafi’nin öldürülmesinin ardından Libya’nın üçe bölündüğünü ve 2. bir Somali yapılmak istendiğine dikkati çekti. 
Ömer Muhtar’ın 1931 yılında söylediği “Biz asla teslim olmayız. Ya kazanırız, ya ölürüz” sözleriyle konuşmasına son veren ASAM Başkanı Mustafa Efe’ye, derneğin teşekkür plaketini Prof. Dr. Mikail Bayram ve HİSDER Başkan Yardımcısı Mustafa Dündar birlikte takdim etti.

 Mustafa Balkan

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.