İç Anadolu Bölgesinde İş Arayanlar Üçüncü Çeyrekte Daha Şanslı

İç Anadolu Bölgesinde İş Arayanlar Üçüncü Çeyrekte Daha Şanslı

Üçüncü çeyrekte +%18 net istihdam görünümü bildiren İç Anadolu bölgesi işverenlerine göre, iş arayanlar 2018’in bu çeyrekte iyimser bir işe alım hızı bekleyebilir. İç Anadolu’daki görünüm, 2018’in ikinci çeyreğiyle kıyaslandığında yüzde 3 puan daha güçlü görünüyor ve önceki yılın aynı dönemine göre istikrarını nispeten koruyor.

33597 (0)
İç Anadolu Bölgesinde İş Arayanlar Üçüncü Çeyrekte Daha Şanslı

Manpower Group’un 2018’in üçüncü çeyreğine dair 1.002 işverenle yaptığı İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre, engüçlü işe alım planları net istihdam görünümü +%18seviyesinde olan İç Anadolu bölgesinde bildiriliyor. Önceki çeyrekle kıyaslandığında, İç Anadolu’daki işverenler yüzde 3 puanlık hafifbir iyileşme bildiriyor. İç Anadolu’daki işe alım beklentileri, geçen yılın aynı dönemine göre istikrarını nispeten koruyor.
Üçüncü çeyreğin en güçlü istihdam görünümü İç Anadolu’da
İşverenler, beş bölgenin tamamında 2018 yılının üçüncü çeyreğinde istihdam seviyesinde artış öngörüyor. En güçlü işe alım planları Net İstihdam Görünümü +%18 seviyesinde olan İç Anadolu bölgesinde ve +%17 seviyesinde olan Marmara bölgesinde bildiriliyor. Karadeniz bölgesindeki işverenler +%14 seviyesinde bildirilen görünümle istikrarlı bir istihdam artışı beklerken, Ege bölgesindeki işverenler +%10 seviyesindeki görünümle ihtiyatlı işe alım planları bildiriyor. En zayıf bölgesel görünümü, +%5 ile Akdeniz bölgesi bildiriyor.
Önceki çeyrekle kıyaslandığında, beş bölgenin dördünde işe alım beklentileri zayıflıyor. Ege bölgesindeki işverenler yüzde 10’luk kayda değer bir düşüş bildirirken, görünümler Marmara bölgesinde yüzde 6 ve Akdeniz bölgesinde yüzde 5 geriliyor. Bununla birlikte, İç Anadolu'da işverenler yüzde 3’lük hafif bir iyileşme bildiriyor.
İşe alım beklentileri, geçen yılın aynı dönemine göre hem Ege hem de Akdeniz bölgelerinde yüzde 8’lik bir düşüş gösteriyor. Öte yandan, Karadeniz'deki işverenler yüzde 5’lik bir iyileşme bildiriyor. Hem İç Anadolu hem de Marmara için görünümler istikrarını nispeten koruyor.
Üçüncü çeyrekte Türkiye genelindeki işe alım beklentileri temkinli ama olumlu
Araştırmaya göre, Türk işverenlerin %22'si temmuz-eylül döneminde istihdamda artış beklerken %5'i azalma öngörüyor ve %70'i de değişiklik olmayacağını tahmin ediyor. Mevsimsel verilerden arındırılmış görünüm +%14'ü gösteriyor. İşe alım beklentileri önceki çeyreğe göre yüzde 2 azalırken, 2017'nin üçüncü çeyreğine göre sabit kalıyor.İşverenler, önümüzdeki üç ayda 11 sektörün ve beş bölgenin tamamında istihdam artışı bekliyor. Bir önceki çeyrekle kıyaslandığında, işe alım eğilimleri beş bölgenin dördünde ve 11 sektörün dokuzunda zayıflıyor. 2017’nin üçüncü çeyreğiyle karşılaştırıldığında, işe alım planları 11 sektörün yedisinde ve beş bölgenin ikisinde zayıflıyor.
Manpower Group Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, Türkiye’nin 2018 üçüncü çeyrek istihdam görünümü hakkında şunları söyledi:“Yeni istihdam görünümü, önceki yılın aynı dönemine çok benzer özellikler taşıyor. 2018'in ikinci çeyreğine kıyasla daha zayıf bir işe alım beklentisi söz konusu olsa da, genel olarak olumlu bir tablo olduğunu söyleyebiliriz. İşverenlerin 5'te 1’inden fazlası büyüme beklentisi içinde. Üçüncü çeyreğin en güçlü tahmini+%24 ile Elektrik, Gaz ve Su sektöründengeliyor. İşverenlerin +%22'lik bir görünüm bildirdiği Üretim sektöründe de aktif bir işe alım hızı bekleniyor. Türkiye'nin önde gelen bu iki sektörüne ek olarak, 11 sektörün tamamındaki işverenler, bir sonraki çeyrek için personel sayısında artış öngörüyor.”
En yüksek işe alım beklentisi Elektrik, Gaz ve Su sektöründe
İşverenler, önümüzdeki üç ayda 11 sektörün tamamında istihdam artışı tahmin ediyor. Elektrik, Gaz ve Su sektöründeki işverenler +%24’lük Net İstihdam Görünümüyle en güçlü işe alım planlarını bildiriyor. Öte yandan, Üretim sektöründeki işverenler +%22'lik görünümle sağlıklı işe alım planları bildirirken, +%17 seviyesinde görünüm bildiren İlaç sektöründe işverenler istikrarlı bir istihdam artışı bekliyorlar. İşverenler, Kamusal ve Sosyal Hizmetler sektöründe +%16’lık görünümlerle olumlu istihdam artışı beklerken Tarım, Avcılık, Ormancılık ve Balıkçılık sektöründe görünüm +%15 seviyesinde. Diğer yandan, en zayıf işe alım eğilimlerini Ulaştırma, Depo ve İletişim ile Restoran ve Otelcilik sektörlerindeki işverenler bildirirken, bu sektörlerde görünüm sırasıyla +%4 ve +%5 seviyesinde.
Bir önceki çeyrekle kıyaslandığında, işe alım eğilimleri 11 sektörün dokuzunda zayıflıyor. En dikkate değer düşüş, yüzde 9 ile Ulaştırma, Depo ve İletişim sektöründe bildirilirken İnşaat sektöründe işverenler yüzde 7’lik bir azalma bildiriyor. Öte yandan, İlaç sektöründe görünüm yüzde 6 zayıflarken, Toptan ve Perakende Ticaret sektöründe yüzde 5’lik bir düşüş bildiriliyor. Bununla birlikte, Üretim sektörü işverenleri önceki çeyreğe göre yüzde 2’lik hafif bir iyileşme bildiriyor.
2017 üçüncü çeyrekle karşılaştırıldığında, işe alım planları 11 sektörün yedisinde zayıflıyor. Gerek Ulaştırma, Depo ve İletişim sektöründe gerekse Toptan ve Perakende Ticaret sektöründe yüzde 11’lik kayda değer düşüşler bildiriliyor. Restoran ve Otelcilik sektörü işverenleri yüzde 8’lik bir düşüş bildirirken, görünümün, Madencilik sektöründe ve Elektrik, Gaz ve Su sektöründe sırasıyla yüzde 7 ve 6 zayıfladığı görülüyor. Diğer yandan, yüzde 7 ile en kayda değer yükselişin yaşandığı Üretim sektörü de dahil olmak üzere dört sektörde işe alım planları güçleniyor.

 İsmail Ethem Taboru

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.