Akşehir Gölü Havzasını Kesin Korunacak Hassas Alan İlan Ettiler !

Akşehir Gölü Havzasını Kesin Korunacak Hassas Alan İlan Ettiler !

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş Kurutulan Akşehir Gölü ve Havzası ile ilgili bir açıklama yaptı.

31076 (0)
Akşehir Gölü Havzasını Kesin Korunacak Hassas Alan İlan Ettiler !

2 Kasım 2018 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 301 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 1. derece Sit alanı olan Konya Akşehir Gölü Havzası " Kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine karar verilmiştir " denilmektedir.
Söz konusu Akşehir Gölü Havzası, yıllardır kuru bir havzadır. Bugünkü hükümetin yanlış su politikaları sonucunda kurutulmuş bir göldür. Aynı bölgede bulunan Afyon Eber Gölü de aynı akibete uğramıştır. Bu göllerin kaynağını oluşturan dereler,üzerine DSİ 'nin yapmış olduğu sulama barajları göllerin kurumasına sebebiyet vermiştir .!
Siyasi iktidar, Tarım ve Su politikalarını bugünkü anlayışı ile sürdürmesi durumunda, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölünü de aynı akibet beklemektedir. Bu anlayış çok yakın bir gelecekte Türkiye'de kurutmadık göl bırakmayacaktır. 
Beyşehir gölünden yıllarca kıyı kenar çizgisi dışına çıkılarak, sulama bahanesiyle boşaltılan sular neticesinde, gölde çoraklaşma ve kirlilik artmaktadır. 
“Akşehir Gölü” Kararnamesi Bir Aldatmacadan İbarettir 
Akşehir Gölü Havzasında bugün itibariyle su yoktur. Yağışlarla birikecektir, geçmişte gölü besleyen dereler üzerinde sulama göletleri bulunmaktadır. Bu göletlerden Akşehir Gölüne su sevkiyatı yapılmamaktadır. Kuru bir gölü hükümet kimden ve neden koruyacak ?
Çiftçiden mi? Köylüden mi? Artık göl havzasında ne balık türü canlılar ne de kuşlar vardır! 
Su olmayan bir havzada zaten canlıların yaşaması da mümkün değildir .!

17 yıldır KOP projesini bitiremeyen, Konya ilimizin su ihtiyacını karşılayacak büyük Projelere imza atamayan Hükümet, tabiri caizse “pansuman” tedbirlerle halkı avutma yolunu seçmiştir. Göksu 'dan  getirilen suda Konya'nın su sıkıntısı gidermeye yetmemiştir. 
Konya'mızın en önemli problemi sudur. Hem de her yıl en az 10 Milyar m3  suya ihtiyaç vardır. Tek çözüm yoluda Dicle veFırat Havzasından denizlere boşa akıtılan tatlı su kaynağının Konya’ya getirilmesi projesidir.
Bilinmelidir ki Konya M. Vekili olarak Konya'mızın bütün sorunları takibimiz altındadır. Görev ve sorumluğunu yerine getirmeyen siyasi iktidara uyarılarımızı ve önerilerimizi ifade etmeye devam edeceğim.Konya’mız devletten hak ettiği hizmetleri alıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.