“Aladağ Allah’ın Büyük Bir Nimeti”

“Aladağ Allah’ın Büyük Bir Nimeti”

HİSDER’in Pazartesi Sohbetleri’nde Derbent İlçesinin doğal güzelliklerini ve hizmetlerini anlatan belediye başkanı Hamdi Acar, “Kültür ve turizm bölgesi ilan edilen Aladağ, Allah’ın bize büyük bir nimeti” dedi.

15000 (0)
“Aladağ Allah’ın Büyük Bir Nimeti”

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nin bu haftaki Pazartesi Sohbetleri’nde “Derbent İlçesi ve Tarihi” gündeme geldi.

HİSDER Sekreteri Muzaffer Tulukcu, Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sohbeti açış konuşmasında, dernek olarak bundan böyle her ay Konya’nın bir ilçesini ve tarihini tanıtacaklarını belirterek buna Derbent’ten başladıklarını söyledi. Derbent Eğitim ve Kalkınma Derneği (DERKAD) Başkanı Av. Mustafa Acar, 2009’da kurulan derneğin amacının okumak isteyen Dertbentli gençlere burs vermek ve rehberlik etmek olduğunu söyledi. 

Derbent tarihi hakkında bilgi veren NEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Çaycı ise, Derbent’le ilgili üniversite hocaları ile konunun uzmanlarının katıldığı bir çalıştay yapıldığını ve bu çalıştay sonucunda ortaya Derbent tarihiyle ilgili güzel bir kitap çıkacağını belirterek başladığı konuşmasında, Derbent isminin “Dargeçit” anlamına geldiğini ve o yol güzergâhı ile bölgenin güvenliğini temin etmek için Selçuklu’dan başlamak üzere Osmanlı’ya kadar görevlendirilen ve vergiden muaf tutulan birliklere de derbent dendiğini söyledi. Derbent tarihinin eski çağlara kadar uzandığını ifade eden Prof. Dr. Ahmet Çaycı, Elikesik Hanı ile günümüzde mevcut olmayan Derbent Hanı’nın da Altınapa’dan başlayıp Doğanhisar ve Beyşehir ile Akşehir’e kadar uzanan yolun Derbent’ten geçtiğini kanıtladığını ifade etti. 

Derbent Ergenekon’u Andırıyor
Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar’ın on yıldan beri Aladağ’ı “Konya’nın kayak merkezi” yapmak için gündemde tuttuğunu belirterek “Aladağ’ın bir başka önemli tarafı da yeşil bitki örtüsü ve orman yapısının avantajını Derbent’in bugüne kadar hayvancılıkta kullanıyor olmasıdır. Bir başka boyutu daha var. O da bizim Türk mitolojisindeki Ergenekon’dur. Derbent’in konumu özellikle Aladağ’dan baktığınızda fizikî olarak sanki Ergenekon” dedi.
Derbent’te biri merkezde diğeri Yassıhöyük olmak üzere iki höyük bulunduğunu ve tarihini eski tunç ile Roma dönemlerine kadar götürmenin mümkün olduğunu belirten Çaycı, bunun Isparta/Yalvaç’taki Pisidia Antik şehrine kadar uzandığını söyledi. 

Aladağ Allah’ın Büyük Bir Nimeti
Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar ise, 1930’da belediyelik, 1990’da da ilçe olan Derbent’in nüfusunun 4.300 kişi olduğunu belirterek göreve geldiği 2004 senesinden bu tarafa Derbent’in, özellikle 2.400 rakımlı Aladağ’ın kış ve kayak turizmine açılması yönünde büyük çaba sarfettiklerini söyledi.
Derbent’e ulaşımın Beyşehir yolu üzerinden 78 km., Başarakavak yolu üzerinden ise 54 km.  olduğuna dikkati çeken başkan Hamdi Acar, yeni projeyle bu yolun genişletilmesiyle birlikte Konya’ya 25 dakikalık bir zaman diliminde ulaşılabileceğine de işaret etti. Aladağ Kayak Merkezi’nin fizibilitesi ile mastır planının hazırlandığını ve Kızılören’e kadar 54.000.000 m2’lik alanlık bir bölgenin kış turizmine açılması yönünde ellerinden gelen gayreti gösterdiğini belirten Acar, “Aladağ Allah’ın buraya verdiği büyük bir nimet. Bu nimetin çok yönü var. Tarih var, tabiat güzelliği var, yaz-kış doğa sporları var. 365 gün bu etkinlikler için Aladağ çok müsait. Nasılsınız dendiğinde ben, Derbent’te yaşamanın ayrıcalığını ve mutluluğunu hissediyorum, diyorum. Konya’da Karadeniz havasını ve yayla havasını Derbent’te hissederek yaşayabilirsiniz. Biz Derbent’i iki temel üzerine koymak istedik. İnsanımızın ihtiyaç duyduğu doğal güzellikleri ve yeşil dağ havasını Konya’mıza sunalım. Cumhurbaşkanımızın kararıyla bu bölge kültür ve turizm bölgesi ilân edildi.” dedi. Acar ayrıca, Derbent’in sulama problemi halledilmesiyle birlikte hayvancılık ile süt ve gıda ürünleri ile meyvede marka olmayı da hedeflerine koyduklarını ifade etti.
Soru-cevap kısmında görüş ve düşüncelerin dile gelirken sohbetin ardından konuşmacılara, derneğin teşekkür plaketleri takdim edildi. Sohbet, Kur’an tilavetiyle son buldu.

Türkiyede Haber

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.