“Büyük Doğu ’İslâm’ Demektir”

“Büyük Doğu ’İslâm’ Demektir”

Birlik Vakfı’nda üniversiteli kız öğrencilere Necip Fazıl’ı anlatan Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, “Necip Fazıl hak dâvasını yaymak için dergisinin adını Büyük Doğu koydu. Çünkü Büyük Doğu İslâm demekti” dedi.

11167 (0)
“Büyük Doğu ’İslâm’ Demektir”

Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Birlik Vakfı’nda kız öğrencilere Necip Fazıl Kısakürek’i anlattı.

Sohbetinde kız talebelere kendi hayatından tecrübelerini de paylaşan, kılık kıyafetten tutun inanç ve itikat konularına varıncaya kadar insanların kendi özgür iradelerini kullanmaları ve bir şeyi inanarak, içten gelen duygularla yapmaları gerektiğini ifade eden Dr. Mustafa Güçlü, “Bir kişiyi ve şahsı anlamak için o yaşadığı devri iyi bilmeniz gerekir. Necip Fazıl Kısakürek’in yaşadığı dönem Türk tarihi’nin dipe vurduğu ve Türk Milleti’nin en kötü dönemidir” dedi.

Memurlar arasında namazların bile gizli kılındığı bir dönemde Necip Fazıl’ın, Hz. Hamza’nın müşriklere savaş meydanında meydan okuyuşu gibi meydana çıkarak o dönemin baskıcı rejimine meydan okuduğunu söyleyen Dr. Güçlü, “Hz. Hamza’nın müşriklere karşı yürüyüşü nasılsa, Necip Fazıl’ın da yürüyüşü ona benzer. O dönemde aydınlarımız Batı’ya hayran oldu. Biz onlara Jöntürkler diyoruz. Aydınlar stockholm sendromuna yakalanmışlardı. Yâni bu, katiline âşık olma gibi bir şey” diye konuştu.

Büyük Doğu “İslam” Demek…
Hz.Fatma, Hz.Ayşe ve Hz. Hatice’nin herhangi bir okul mezunu olmadıklarını, ama kendi yaşadıkları dönemde her birinin ilim sahibi, şahsiyetli, ahlâk abidesi ve erdemli kadınlar olarak yetiştiklerini ve ticaretle meşgul olduklarını kaydeden Güçlü, “Müslüman Türk kızları da Ayşe validemiz gibi, Fatma anamız ve Hatice validemiz gibi ahlâklı, erdemli ve imanlı nesiller yetiştirmek için eğitimli ve ilim sahibi olmaları gerekir” dedi. Necip Fazıl’ın da hayatında iki dönemi bulunduğunu iki Ömer’den örnekler vererek anlatan Güçlü, şunları dile getirdi:

“Biz neden iki Ömer’den Ömer bin Hattab’ı seçeriz? Çünkü Ömer, İslâm tarihinde Peygamberimizden sonra en çok sevilen iki sahabeden birisi olmuştu. Çünkü Hz. Ömer, geçmişini hiç saklamamıştı. Hatta müşriklerin yasaklarına karşı tek başına meydan okuyarak “Bakın ben atımla şu yoldan gidiyorum. İçinizde erkek varsa gelsin şu yolda beni durdursun ve engellesin” diye de meydan okuyarak yasaklanan o yolda ilerlemişti. Necip Fazıl’ı biz dürüstlüğünden ve inandığı davasına sadık olduğu için severiz. Necip Fazıl da, Büyük Doğu’yu çıkartarak bildiği ve inandığı dâvası uğruna çizdiği istikâmetinde hiç sapmadan yürüdü. Büyük Doğu “İslâm” demekti. Çünkü o dönemde İslâm demek bile yasaktı. Hak dâvasını genç nesillere yaymak için dergisinin adını Büyük Doğu koydu.”

Türkiyede Haber

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.