“Toprağınıza, Yaprağınıza, Bayrağınıza Sahip Çıkın”

“Toprağınıza, Yaprağınıza, Bayrağınıza Sahip Çıkın”

Konya Aydınlar Ocağı ve Sürdürülebilir Çevre Derneği’yle beraber düzenlenen etkinlikte konuşan Çevre Uzmanı Namık Ceyhan, yılda 740.000 ton verimli toprağı erozyonla kaybettiğimizi belirterek “Yüreğinizdeki vatan sevgisi, tabiat sevgisi ve insan sevgisinin bir ifadesi olarak toprağınıza, yaprağınıza, bayrağınıza sahip çıkın” dedi.

16199 (0)
“Toprağınıza, Yaprağınıza, Bayrağınıza Sahip Çıkın”

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, Sürdürülebilir Çevre Derneği (SÜÇEV) ile birlikte düzenlenen programda “Erozyona Uğrayan Üç Değerimiz: Toprak, Bayrak ve Yaprak” gündeme geldi.

Konya Halk Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sohbette, Sürdürülebilir Çevre Derneği Başkanı Ahmet Ziya Gündüz, derneğin 2013 yılında “farklı meslek gruplarından ve tecrübesi olan insanların şanlı bayrağımızın özelinde, kutsal vatan toprağına olan sevgimizin ve saygımızın nişanı olarak onun süsü diye nitelendirebileceğimiz çevremize, onun sembolü olan yaprağımıza bir farkındalık oluşturabilmek” için kurulduğu, aynı yılın haziran ve kasım aylarında “Konya Çevre Çalıştayı” ile “Konya Çocuk Çevre Çalıştayı” gerçekleştirdiklerini ifade ederek derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

SÜÇEV Başkanı Gündüz,  “Toprak, bayrak ve yaprak kavramları iç içe geçmiş meseleler. Çevreye sahip çıkmayan ile çevreci olmayanın kendisini sorgulaması lâzım. Medeni bir insan olarak baktığımızda çevre gözardı edilebilir bir şey değil. Şehirlerin gelişmişlik endeksinin en önemli parametresi çevre. Çevre dediğimiz şey sadece çiçek, böcek değil insanların birbirine tebessüm etmesi de çevresel bir olgu.” dedi.

Her Yıl 740.000 Ton Verimli Toprak Yok Oluyor
SÜÇEV Yönetim Kurulu Üyesi ve Çevre Uzmanı Namık Ceyhan, “Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırmanın Önemi” başlıklı sunumunda, sağlıklı ve güvenli bir hayat yaşamak için besin, su ve hava gibi canlılara ve bu canlıların da toprağa ihtiyacı olduğuna söyledi.  Türkiye’de erozyonla her yıl 740.000 ton verimli toprağın kaybedildiğini ve bunun da “37 milyon kamyon toprak” anlamına geldiğine dikkati çeken Ceyhan, “Türkiye'de erozyonla akarsulara ulaşan ve akarsularda taşınan toplam toprak miktarı 2017 yılı verilerine göre yıllık 152 milyon ton. Genel olarak erozyonla taşınan toprak miktarı ise 700-760 milyon ton civarında. Gençlere ve insanımıza sorsanız; size, “eurovision’da birinci” olduğumuzu söyleyeceklerdir. Hâlbuki biz erozyonda da birinciyiz.” dedi.

Konya Ovası Neden “Koruma Altına” Alınmadı?
Türkiye’de meraların da alarm verdiğini ve çıkartılan toprak kanunlarının uygulamada çare olmadığını, geçtiğimiz sene Bakanlar Kurulu kararı ile çıkartılan ve 29955 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 141 büyük ovanın, koruma altına alındığını ifade eden Çevre Uzmanı Namık Ceyhan, “Belirlenen 141 büyük ovanın bulunduğu iller arasında Konya yok”  dedi.

1923 – 2002 yılları arasında yabancılara satılan tarım arazisi miktarının resmi verilere göre; 11 milyon m2, 2003-2012 yılları arasında ise bu miktarın on katı artarak 90 milyon metrekareye çıktığını dile getiren Ceyhan, Konya’nın orman varlığı hakkında şu bilgilere yer verdi: “Konya’nın toplan arazisi 38.141 km2. Orman alanı ise 519.000 hektar. Yâni yüzde 13,6 oranında ve Türkiye ortalamasının yarısı kadar. BM raporlarına göre, “bir ülkenin orman varlığı toplam arazisinin yüzde 30’undan az ise çölleşmeye maruzdur” deniliyor.

Toprağınıza, Yaprağınıza, Bayrağınıza Sahip Çıkın
Toprak kaybını önlemek adına  “Verimli tarım topraklarını ve orman alanlarımızı koruyalım, çoğalması için ağaç dikelim.  Hz. Peygamber, “Elinizde bir fidan varsa, kıyamet kopmaya başlasa bile onu dikecek kadar vaktiniz varsa, mutlaka dikiniz” diyor. Koskoca şu Konya Ovası’nda herkesin dikili bir ağacı olmalı” diyen Ceyhan,  şu mesajları verdi: “Orman alanlarımız ile verimli tarım arazilerimizi imara açarak ve çok katlı binalar dikerek kendi ellerimizle yok etmeyelim. Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır. Çevreye hizmet ibadettir. Eskiden at, avrat, pusat derlerdi. Şimdi ise toprak, yaprak, bayrak diyoruz. Yüreğinizdeki vatan sevgisi, tabiat sevgisi ve insan sevgisinin bir ifadesi olarak toprağınıza, yaprağınıza, bayrağınıza sahip çıkın. Unutmayınız ki bu ülke sizden sorulur. Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.”
Sohbetten sonra katılımcılara derneğin yayın organları takdim edilirken salep ve kuru pasta ikram edildi.

Türkiyede Haber

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.