Selçuk Üniversitesinde Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtıldı

Selçuk Üniversitesinde Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtıldı

Selçuk Üniversitesi kampüsünde bulunan Konya KYK Alaaddin Yurdu öğrencilerine Geleneksel Türk Okçuluğu tanıtım semineri gerçekleştirildi.

27383 (0)
Selçuk Üniversitesinde Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtıldı

Seminerin sunumunu yapan Alpaslan Yeşilkaya, Konya KYK Alaaddin Yurdunda görevli manevi danışmanların davetiyle böyle bir programın organize edilmesinin çok anlamlı olduğunu belirterek, toplumumuzun ihtiyacı olan ve sayısız faydayı barındıran okçuluğun böyle bir programa konu edilmesinin hedefi 12’den vurduğunu söyledi.

Okçuluk Yitik Mirasımız
Okçuluğun yitik mirasımız olduğunu ifade eden Yeşilkaya, tarihte ecdadımızın yay/ok yapım tekniği, sanatı ve okçuluk kabiliyeti açısından zirveyi yakaladığını, dünya da milletimizin okçuluktaki başarısının ülkemizden daha iyi bilindiğini ve takdir edildiğini belirtti.

Okçuluk hakkında 40’ın üzerinde hadis bulunduğunu ve bazı alimlerce atıcılığın farz-ı kifaye olarak görüldüğünü ifade eden Yeşilkaya, günümüzde çokça görülen stres, odaklanma bozukluğu, anti sosyal yaşam gibi bir çok rahatsızlığa tedavi olarak okçuluğun değerlendirilebileceğini, madden ve manen güçlü nesiller için bu sporun 7 den 77’e tüm yaş gruplarınca yapılabileceğini söyledi.

Tesis İhtiyacının Karşılanmasıyla Okçuluk Layık Olduğu Değeri Kazanacak
Son yıllarda yapılan yayınlarla tarihimize olan ilginin artması neticesinde ata sporlarına sahip çıkılmaya başlandığını belirten Yeşilkaya, toplumu örgütlemekle görevli kurumlarca özellikle okçuluk gibi sporlara gereken önemin verilerek, ihtiyacımız olan birçok hedefin gerçekleşmesinde öncü olunabileceğini ifade etti. Yeşilkaya, İstanbul Okçular vakfı bünyesinde bulunan tesislerin benzerlerinin veya daha iyilerinin tüm şehirlerimizde açılıp faaliyet göstermesiyle, atalarımızla özdeşleşmiş ve kahramanlık nişanemiz olan bu sporun canlandırılarak, layık olduğu değeri kazanmasının önünün açılabileceğini belirtti.

Türkiyede Haber

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.