Teyad’da “Ortadoğu’da Neler Oluyor?” Konuşuldu.

Teyad’da “Ortadoğu’da Neler Oluyor?” Konuşuldu.

Tüm Eğitim Yardımlaşma Araştırma Derneği (TEYAD)’nin Cuma sohbetlerinde Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi ve Yabanci Diller Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kazım Ürün “Ortadoğu’da Neler Oluyor?” başlıklı bir konferans verdi.

7210 (0)
Teyad’da “Ortadoğu’da Neler Oluyor?” Konuşuldu.

Ürün: “Tek adam yönetiminin olduğu istihbarat baskısından dolayı halkların düşüncelerini dile getiremediği  Ortadoğu’da halklar gözünü Türkiye’ye çevirmiş durumdadır. Askerî ve ekonomik alanda güçlü bir Türkiye bölge üzerinde oynanan oyunları bozacaktır.” dedi.
Ömer Lütfi Ersöz’ün  Cengiz Numanoğlu’ndan “Uyanık Olma Günü” ve “Kendine Gel Müslüman” şiirlerini okumasından sonra Ersöz, 13.yüzyılda medeniyetin zirvesi olan Konya’nın yeni dünya düzeninde merkez olması temennisiyle konuşmacı  Prof. Dr. Ahmet Kazım Ürün’ü tanıttı.
İngilizlerin“Middle East” sözcüğünü dayatması sonucu “Ortadoğu” kelimesinin kullanıldığını belirten Ürün; “Büyük çoğunluğu Arap ülkelerinden oluşan bölgenin geçmişini bilmemiz gerekir. Hz. Adem ve Havva’nın Arafat’ta buluşmasıyla yaşam başlamıştır. Hz. İbrahim’in Kıpti Hacer’den olan İsmail Mekke’de Cürhüm kabilesinden evlenmesiyle soyu Araplardan devam etmiştir. Sârâ’dan olan İshak’dan gelenYahud soyu bölgeye yerleşmiştir.”dedi.
Evanjelizmin Hesapları
Dürzîlerden Hristiyan mezheplere kadar birçok inanışın yaşadığı bölgenin önemi üzerinde duran Ürün, Hz. İsa hakkında; “Yahudî toplumuna peygamber olarak gelmiş, çarmıha geçirilmesinden Hristiyanlar, Yahudileri sorumlu tutarlar.” Nasıl olur da birbirine karşı olan inanışlar ortak paydada bulunuyor, sorusunu Ürün, Evanjelist görüş olarak açıklar: “Hz. İsa’nın vaat ettiği toprakların ele geçirilmesi için Yahudilerle işbirliğine gidiyorlar. İsrail’in korunmasında başta ABD olmak üzere Batılı ülkeler bölge üzerinde hesapları bulunuyor.”
Her Taşın Altından İngilizler Çıkıyor
Rusya’nın bölgeye yerleşmesiyle Baasçı anlayış iktidar olduğunu, ön planda olan ABD’nin arkasında İngilizlerin olduğunu söyleyen Ürün “Plan kurucu İngilizlerin uygulayıcıları Amerikalılardır. İngiliz projesi Vahhabîlik, Şerif Hüseyin’in isyanıyla 1.Dünya Savaşı’nda İngilizlerin etkisiyle bölge elimizden çıkar. Kral Abdülaziz’in 34 oğlu bulunuyor. Selman’ın oğlu Muhammed tam bir katildir.”  Ürün 6,5 ay Riyad’da kaldığını, Suudi Arabistan’da demokrasi anlayışının bulunmadığını, Danıştay ve Yargıtay bulunmadığı için insanların bir anda ortadan kaldırıldığını belirtti.
8 ay kaldığı Mısır ile ilgili izlenimleri üzerinde duran Ürün, “Ümmüd dünya (Dünyanın annesi) olarak adlandırılan Kahire 1952 yılına kadar Hidivler tarafından yönetilmiş. Yerine gelen Nasır, Enver Sedat ve Mübarek ülkeye demokrasi getirememiştir.”dedi.
Arap Baharı’nın Yansımaları
17 Aralık 2010’da Tunus’ta Muhammed Buazizî’nin kendini yakmasıyla başlaya “Arap Baharı” Arapların “Tek Adam” anlayışına duyulan tepki olduğunu ifade eden Ürün olayların Mısır’a yansıması ve Mursi’nin iktidara gelmesini “Batılılar toplum için umut olanları yıpratarak onu yok etmeye çalışırlar. Hamas üzerinde de aynı taktiği uygulamışlar, ancak halk desteğine sahip olan Hamas’ı itibarsızlaştıramamışlardır.”
Ürün, Mursî’nin iktidarda olduğu zamanda Mısır’a gittiklerinde Devlet Bakanı Beşir Atalay’a “Ekonomiyi elinde tutan askerler Mursî’yi rahat bırakmazlar.”dediğini söyledi. 
Nahda Hareketi Partisi Lideri Raşid Gannuşi iktidara gelme isteğini demokrasi yerleşmediği için kabul etmemiştir.
Şeytan Üçgeni
Ürün, BAE, Suudi Arabistan ekonomik olarak Mısır’da darbeci Sisi’yi desteklemiştir. BAE altı emirlikten oluşan İslamî hassasiyeti olmayan dünyevi makamları düşünen bir yönetimdir. Bu üç ülke günümüzde aynı eksende politika üretiyorlar. Humeyni’nin İran’a gelmesiyle ABD Saddam’ı ilk önce İran üzerine saldırıp 8 yıllık savaştan sonra Kuveyt’e saldırtıp bölgeye yerleşmiştir. Savaşmadan teslim olan Devrim Muhafızları’nın yeraltındaki silahları Şii yönetimin baskısı sonucu ayaklanan Sünni Arap aşiretler tarafından ele geçirilmiş, yabancı istihbaratlar tarafından DAEŞ kurdurulmuştur. Irak’ta bugün Zalim Saddam’ı aratır hâle getirdiler.
Bölgenin diğer problemli ülkeleri Yemen ve Libya’yı ele alan Ürün; İzmir’den yardım gönderdiğimiz ve üç ay memur paralarını verdiğimiz Libya’da başta Fransa olmak üzere diğer Batılı ülkeler bizi burada istemediler. Tüm kavga Libya’nın petrol zenginliği için yapılıyor. Şünniliğe yakın inanışları olan Şii Zeydîler Yemen’de  Suudi Arabistan öncülüğündeki ülkelere karşı mücadelede ediyorlar.            
Geçmişten Gelen Bağlılık
Salih ailesinin başında bulunduğu Katar, Osmanlıdan bu yana bize bağlılıklarını devam ettirdiğini söyleyen Ürün, nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Ürdün üçlü bloğa karşı Türkiye’yi küstürmemek için orta yol izliyor. Tâhâ Vâdî’yle yaptığı bir röportajında “Biz Türkiye’yi bekliyoruz. Bizden ne köy olur ne kasaba. Müslümanlık dünyasına liderlik yapacak tek ülke Türkiye’dir.” dediğini söyledi.
Prof. Dr. Ahmet Kazım Ürün’e hediye takdiminde Doç Dr. Halil Ürün, Ortadoğu halkları arasında bir bağımız olduğunu, güçlü bir Türkiye’nin bölge insanın özgürlüğe kavuşmasında da önemli rol oynayacağını belirttikten sonra Danıştay Üyesi Musa Heybet 15 Temmuz darbe sürecinden güçlü bir şekilde çıkan Türkiye’nin tüm zorlukların üstesinden geleceğini, bölge halklarının umudu olduğumuzu ifade etti.
Program sonunda TEYAD Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Lütfi Ersöz, Doç Dr. Halil Ürün ve Danıştay Üyesi Musa Heybet tarafından günün anısına Prof. Dr. Ahmet Kazım Ürün’e dernek plaketi takdim edildi. 
Haber Merkezi

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.