İyi Parti Karatay Belediye Başkan Adayı Ahmet Tamer ''Karatay'ı Hayvancılığın Merkezi Yapacağız''

İyi Parti Karatay Belediye Başkan Adayı Ahmet Tamer ''Karatay'ı Hayvancılığın Merkezi Yapacağız''

Yerel Seçim çalışmalarını aralıksız sürdüren iyi parti Karatay belediye başkan adayı Ahmet Tamer karatay bölgesindeki hayvan pazarını gezerek esnafla sohbet etti.

6012 (0)
İyi Parti Karatay Belediye Başkan  Adayı Ahmet Tamer ''Karatay'ı Hayvancılığın Merkezi Yapacağız''

Sektördeki esnafın oldukça dertlioldugunu gören aday Ahmet Tamer; kendileri göreve geldikleri takdirde milli ekonominin temeli olan Tarım ve Hayvancılık alanında Konya'nın türkiye'nin sektörel başkenti olma özelliğini yeniden kazandıracaklarını  Karatay 'ı hayvancılığın merkezi yapacaklarını  ifade etti.
Yaşanabilir bir  Karatay içinhep birlikte iyi belediyecilik iyi gelecek anlayışıyla  ilçemizi yeniden inşa edeceğiz şeklinde konuşanİyi parti Karatay belediye başkan adayı Ahmet Tamer konuyla ilgili açıklamasında şu görüşlere verdi:
Bizzat kendimde  bu mesleği uzun süre yaptım.O yüzden hayvancılık sektörünün sorunlarını çok iyi biliyorum.
insan nüfusunun artışına  orantısal,bazen de orantısızca olan üretim artışları zaman zaman üreticiyi memnun ederken,bazen de tüketiciyi artan fiyatlarda rahatsız edebilmektedir.
Nitekim,bu bozukluk arz-talep dengesizliğinden kaynaklanmaktadır.
Bunun temelinde ise yanlış hayvancılık politikaları, kontrolü ve uygulanması takip edilmeden sunulan destekler,üretilen ürünlerin pazardaki maddi karşılığının üretim maliyetlerinin gerisinde kalması gibi sebeplerden dolayı hayvancılık sektörü zor günler geçirmektedir.
En son 2007-2008 yılları arasında üreticinin yaşamış olduğu süt krizi sağmal hayvanların kesilmesine neden olmuştur.Bu durum bir sonraki sene  kırmızı et fiyatları ve süt fiyatlarında artışa neden olmuştur.
Bu kriz esasında ülke ekonomisinde ve insan sağlığına olan etkileri de göz önüne alındığında ülkemizi ithalata bağımlı hale getirmiştir.Mevcut iktidar partisi yöneticlieri yanlış hayvancılık politikaları sonucunda ülke hayvancılığını ve türk çiftçisini yabancı sermayeye ve bankalara artan borç yükünü karşılayamaz durumda bırakmıştır..
     Konya tarımı ve hayvancılığı ise türkiyenin sektörel başkenti olarak bilinir.son zamanlarda ise Konyalı çiftçilerimizde bu aşılması güç hayvancılık sektörünün içerisinde mücadelelerine devam etmektedirler.
1 milyon tonu aşkın senelik süt üretiminin ve süt mandırasının olduğu bir bölgede, süt ödemelerinin 3-4 ay arası bir sürede olduğu,bazı bölgelerde ise süt-yem zorlamalarının yaşandığı,yem maliyetlerinin toplam giderler arasında %80 lere ulaşması karşılığında üretici zor günler yaşamaktadır.
 Üreticide oluşan zararın ortadan kaldırılmasına yönelik hiçbir adım atılmaz iken et ve canlı hayvanda yapılan ithalat Konyalı ve diğer bölge illerdeki üreticilerimizin beklentilerini ortadan kaldırmıştır.
Et ve süt kurumu yapmış olduğu canlı hayvan ithalatı ile 2018 mayıs ayında gelen hayvanları tam 8 ay gibi bir sürede üreticiye ulaştırmış,bu dönemde hayvan alan üreticiler vergi mükellefi olanlar 3.73$/canlı kg fiyatlardan hayvan alırken (Uruguay hayvan)sözleşme tarihi ile gelen hayvanların teslim süresindeki dolar kurları arasında 300 kg canlı bir hayvanda 1200 tl/hayvan başı başlangıçta kur farkı oluşmuştur.bu maliyet hanesine gider olarak yerini almıştır.
Neticede fazla hayvan ve et girişi sonrasında hayvanları kesecek firma bulunmayınca Et ve süt Kurumu kendisi direkt üreticiden 15 gün sonra ödemeli olarak 28 tl ithal hayvan,29 tl ise yerli hayvana fiyat vermek sureti ile,üreticinin talep ettiği  zamanda,hayvanların kesilmemesine rağmen bu uygulamayı başlatmıştır.
Biz sözleşmeli üretime geçip büyükbaş ve küçükbaş damızlık hayvan çiftlikleri kuracğız.
Geleneksel hayvancılıktan modern hayvancılığa geçilerek hayvansal üretimlerimlerin artmasını saglayacağız.
Şuan için 55 güne varan vade de devlet kestiği hayvanın ödemesini yapmaktadır.
Fİnans maliyetinin de göz önüne alındığı koşulda 29 tl kesilen hayvan 27.55 krş üreticiye ulaşmaktadır
Bütün bunlar kabul edilebilir değildir.Bir zamanlar tıklım tıklım iş yapan hayvan pazarını ve esnafı böyle çaresiz görmek bizi ziyadesiyle üzmüştür.
Sorunların bir an önce önce çözüme kavuşması noktasında partimizin ehil kadrolarıyla  makamın değil vatandaşın sahibi olarak hizmet vermek istiyoruz.
Haydi Karatay bize destek verin hep beraber İYİ olalım.

HaberMerkezi

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.