Türkiye’yi Motorlu Araç İmalatında Yeni Gelişim Alanı Yapan Şey Nedir?

Türkiye’yi Motorlu Araç İmalatında Yeni Gelişim Alanı Yapan Şey Nedir?

Otomobil üretiminin bundan sonraki global merkezi, aklınızdaki yer olmayabilir. Burası, Uzak Doğu ya da Latin Amerika’da bir yer değil; Doğu ve Batı’nın buluştuğu yer, yani Türkiye olacak.

64595 (0)
Türkiye’yi Motorlu Araç İmalatında Yeni Gelişim Alanı Yapan Şey Nedir?

 Türkiye’de otomobil üretim rakamları rekor seviyelerde . 
     Türkiye’de 2017’de, bir önceki yıla göre %14 artışla, Türkiye’de 1,75 milyon adet otomobil üretildi.
     Türkiye, Avrupa’nın 5., dünyanın ise 14. en büyük otomobil üreticisi.
     Türkiye’de sadece imalat yapılmıyor; otomobil tasarımı üzerine 132 adet AR-GE merkezi faaliyet gösteriyor.
     Ford, Fiat ve Daimler gibi global Orijinal Ürün Üreticileri (OEM), Türkiye’de fabrikalar çalıştırıyor. 2000-2017 yılları arasında OEM’ler Türkiye’deki operasyonları için 14 milyar dolar yatırım yaptı.
     Türkiye’de üretilen otomobillerin %77’si başka ülkelere ihraç ediliyor.
Türkiye’nin zaten büyümekte olan motorlu araçlar sektörü, bir dizi faktör dolayısıyla dönüşüm geçiriyor.
İş Gücü
Türkiye, hem çok yetenekli hem de düşük maliyetli bir iş gücüne sahip olmak gibi şanslı bir pozisyona sahip. Türkiye’de saat başına ücret ortalaması 6 Euro iken, AB ülkelerinde bu 24 Euro. Bu, Türkiye’yi çok uluslu OEM’ler için otomobil üretme bakımından tercih edilen bir yer haline getiriyor. Yabancı yatırımın bu kadar yüksek olmasının sebebi de bu.
Türkiye’nin 80 miyonluk büyük bir nüfusu var ve artmaya devam ediyor. Eğitim standartları iyi ve öğrenciler değerlendirilebilir yeteneklerle mezun oluyor.
Konum
Türkiye; Avrupa ve Asya’nın, Doğu ile Batı’nın buluştuğu bir konuma sahip. AB üyeleri Yunanistan ve Bulgaristan ile Ortadoğu ve eski Sovyet cumhuriyetleri ile sınır komşusu. İstanbul yakınındaki Ambarlı dahil olmak üzere çok sayıda büyük limanı ve havaalanları ile iyi bir karayolu ve demiryolu ağına da sahip. Türkiye’yi imalat ve ihracat merkezi yapmak için gereken avantajlı konum ve altyapı tam olarak mevcut.
Tabii ki, Türkiye’nin güneyinde, Irak ve Suriye sınırlarını geçmek şu anda daha zor ancak bu bölgedeki ilişkilerin gelişmesi halinde, Türkiye dört bir yanındaki sınırlardan ihracat yapabilir.

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.