Adliye Çalışanları İyileştirme Bekliyor

Adliye Çalışanları İyileştirme Bekliyor

Adliye çalışanlarının birçok sorunu olduğunu belirten Türk Büro-Sen Konya 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Efe, “Yargı Reformu Yasa Tasarısı adliye çalışanlarının haklarında iyileştirme yapmalıdır” dedi.

15745 (0)
Adliye Çalışanları İyileştirme Bekliyor

Adli Yıl açılışının yapılmasının ardından Türk Büro-Sen Konya 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Efe, bir basın açıklaması yaparak, adliye çalışanlarının sorunları ve Türkiye’deki hukuk sistemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. “Adalet ve hukuk toplumların olmazsa olmazıdır” diyen Efe, adaletin önemine dikkat çekerek, Türkiye’nin zor günler geçirdiği bugünlerde, bu zorlu sürecin adaletle atlatılabileceğine dikkat çekti. Türkiye’de hukuksuzlukların yolunu açan bazı sorunlara değinen Başkan Efe, “Ülkemiz 15 Temmuz 2016 gecesi hain bir kalkışma ile karşı karşıya kaldı. Kamuda örgütlenen FETÖ terör örgütü yüzünden, yüzlerce şehit verdik. Kamu kurumlarında yapılan atamalarda liyakat ve ehliyetin kaldırılması, ülkemizi 15 Temmuz ihanet sürecine sürükledi” dedi
Adalet Çalışanlarının Sorunları Gözardı Ediliyor
Adalet çalışanlarının ciddi sorunları olduğunu ve bu sorunların gözardı edildiğini belirten Efe, “Her yıl adalet sistemimizin eksikliklerinin gündeme getirildiği “adli yıl” açılışlarında; Adaletin işleyişinin olmazsa olmaz unsuru, iş yükünün büyük bir kısmını omuzlayan, Hakim ve Savcılar ile birlikte Adalet Hizmetinin temel taşları olan Yazı İşleri Müdürü, Zabıt Katibi, Mübaşir, Yardımcı Hizmetler, Teknik personel ve diğer tüm Adalet çalışanları unutulmakta, sorunları dile getirilmemekte, adeta yok sayılmaktadırlar” diye konuştu. 
 Adliye Çalışanlarının Haklarında İyileştirme Yapmalıdır
Son dönemde ortaya atılan ve yakın bir dönemde de Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’de ele alınacak olan Yargı Reformu Tasarısı’nda Adalet Çalışanlarının bir bütün olarak yok sayıldığını savunan Başkan Efe, “Çalışanların fikri alınmadan hazırlanan bu tasarıda çalışanlar için herhangi bir iyileştirme olmadığı gibi çalışanların önündeki tek görevde yükselme hakkına da ket vurulmaktadır. Türk Büro-Sen gündemdeki Yasa Tasarısı için gerekli tüm girişimleri sürdürmekte ve bu olumsuzluğun tasarıdan çıkarılması için elinden gelen gayreti göstermektedir” ifadelerini kullandı. 
Bir Pakette Adalet Personeli İçin Çıkarılmalı
Adalet personeliyle ilgili isteklerini sıralayan Başkan Efe, şunları söyledi, “Adalet çalışanlarının Görevde Yükselme sınavında mülakatın kaldırılması, 3600 ek göstergeden Adliye Çalışanlarının da yararlandırılması, Yardımcı Hizmetlilerin Genel İdare Hizmetler sınıfına geçirilmesi, ücret adaletsizliği, mesailerin tam ve zamanında ödenmesi, yolluk ücretlerinin artırılması, can güvenliğinin sağlanması gibi birçok sorunu çözüm beklemektedir.  Bugüne kadar çıkartılan yargı paketlerinde adalet çalışanları için bir iyileştirme yapılmaması on binlerce adalet çalışanını üzmüş ve Adalet Bakanlığına küstürmüştür. Adalet çalışanları, kendileri içinde bir Yargı Paketi çıkartılmasını beklemektedir. Bu istek ve düşüncelerle yeni adli yılın tüm Adalet Çalışanları başta olmak üzere, tüm üyelerimize, yargı camiasına ve aziz milletimize hayırlı olmasını diler, Türk Büro-Sen olarak tüm çalışanların işlerinde kolaylıklar dileriz.”

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.