Yokuş, TBMM’de Konya’nın Sesi Olmaya Devam Ediyor

Yokuş, TBMM’de Konya’nın Sesi Olmaya Devam Ediyor

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, TBMM de Su Ürünleri Kanununda Değişiklik yapılmasına dair Genel Kurulda görüşülen Kanun Teklifinde Konya’nın sesi oldu. Yokuş, görüşülmekte olan kanun teklifine ilişkin şu sözlere yer verdi.

7830 (0)
Yokuş, TBMM’de Konya’nın Sesi Olmaya Devam Ediyor

“Ülkemizde her geçen yıl Su ürünleri üretimi azalmaktadır. Son 10 yılda balık üretimi %10.6 oranında azalmıştır. Suyun yetersizliği ve su kirliliği nedeniyle göl ve göletlerin doğal ekosistemleri bozulmaktadır. Buna yanlış avlanma da eklenince göl ve göletlerimizdeki pek çok canlı türü yok olmaktadır. “Yaşayan gezegen endeksi” verilerine göre 1970 yılından bu yana tatlı su kaynaklarında yaşayan canlı türlerinin %37'si yok olmuştur. Diğer yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığının raporuna göre Türkiye'nin en büyük sorunu su kirliliğidir.”
Konya’nın Birçok İlçesinde Kanalizasyon Arıtması Yok
“Konya’nın tüm mahallelerinin kanalizasyonları arıtmasız olarak dere ırmak ve göllere akıyor. Konya’mızda binin üzerinde köy ve mahalle vardır. Çumra, Kadınhanı, Derebucak ilçelerinin kanalizasyon arıtması yoktur. Kirli sular derelere, ırmaklara ve göllere akmaktadır. Beyşehir kanalizasyonun arıtmasından verilen su Çiçekler Mahallesi halkının sağlığını tehdit etmektedir.”
Konya’daki Su Kirliliği İnsan Hayatını Tehdit Ediyor
“Konya'daki su kirliliği insan hayatını tehdit eder hale gelmiştir. Balıkların bile yaşamak da zorlandığı göl, gölet ve barajlardaki arıtmasız kanalizasyonlardan gelen kimyasal sular ile sebze ve meyveler sulanmakta, hayvanlar su içmektedir. Su ile topraklara karışan kimyasal atıklar topraklarımızı verimsizleştirmektedir. Ülkemizin En büyük tatlı su gölü olan Beyşehir gölünün kenarında yaşayan Beyşehir halkı evlerinde musluklarından su içememektedir. Başta Beyşehir gölü olmak üzere Konya ve ülkemizdeki göllerimizin acilen temizlenmesi gerekiyor.”
Beyşehir Gölünün 2040 Yılında Kuruma Riski Var
“Dünyanın önde gelen üniversitelerinden, 10 bilim insanının Akdeniz havzasında yaptığı bir araştırmada tedbir alınmazsa Beyşehir Gölü’nün 2040 yılında kuruyacağı ifade edilmektedir.” 
Endemik Balıklar Yok Oluyor
“Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir gölü kirlilik ve su kıtlığı nedeniyle yavaş yavaş ölmektedir. Bu gölümüzde bulunan endemik balıklardan Göğce balığı yok olmuştur. 7 endemik balık türü ise yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.”
Göllerimiz Kuruyor
“Türkiye'de son 50 yılda 36 göl kurumuştur, 14 göl ise kuruma ile yüz yüze kalmıştır. Konya'da kuruyan göller Suğla, Meke gölü, Arpaçayırı, Çumra ovası, Güvenç Hatemiş sazlığı, Samsam Gölü, Akşehir gölü, Ereğli Sazlıkları ve Uyuz gölüdür.”
“Konya jeoloji mühendisleri odasının tespitine göre, Konya Kapalı Havzasında 135 bin kuyudan 100 bini kaçaktır. Yıllık 1,5 milyar metreküp Kaçak yeraltı suyu kullanılıyor. Konya Türkiye'nin en az yağış alan illerinden birisidir. Sulu tarıma dayalı tarım ürünlerinin ekimi nedeniyle yeraltı suları yoğun olarak tüketilmektedir. Konya'da artık yeraltı kuyularının derinliği 150-200 metrelere kadar ulaşmaktadır. Bu nedenle her yıl özellikle Karapınar ilçemizin sınırları içinde obruk çökmeleri artmakta ve ilçe merkezine yaklaşmaktadır.”
Konya Havzasına Acilen Yeni Su Kaynağı Sağlanmalıdır 
“Eğer Konya’mız da yer altı su kaynakları bu şekilde hoyratça tüketilmeye devam edilirse, yakın bir gelecekte Konya büyük felaketlerle yüz yüze kalacaktır. Konya havzasının acilen yeni su kaynaklarına ihtiyacı vardır. Özellikle Dicle Fırat havzasından Uluslararası anlaşmaların dışında fazladan akıtılan 35 milyar metreküp suyun, yıllık 8 ile 10 milyar metreküpü Konya'ya getirilmesi gerekmektedir.”

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.