Kanal Konya Projesi Başlatılmalı

Kanal Konya Projesi Başlatılmalı

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Türk tarımında yaşanan sorunları, tahıl ambarı olan Konya’daki çiftçilerin geldiği durumu ve Konya’yı bekleyen tehlikeleri Meclis kürsüsünden dile getirdi.

45833 (0)
Kanal Konya Projesi Başlatılmalı

“Konya'ya su lazım, Konya'ya kanal lazım, Kanal İstanbul değil. Kanal İstanbul'a harcayacağınız paranın dörtte 1'iyle 5 milyon hektar arazi sulanacak hâle gelecektir. Kanal Konya; Dicle-Fırat boru hattıyla Dicle ve Fırat'tan Konya'ya her yıl 8-10 milyar metreküp su getirilmelidir. KOP Projesi'ni hayata geçirmelidir. Hükümet, KOP projesini ihya ederse, Konya Ovası değil, 2016 yılında KOP projesine dahil edilen 4 vilayet ile birlikte 8 vilayetimiz olan Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Karaman, Niğde, Aksaray, Konya Merkez Ve Nevşehir İhya Olacaktır.” 
Büyükşehir Yasası İle Köylü Ve Çiftçilere Ceza Verildi
 “Çiftçilerimizin, köylülerimizin, besicilerimizi Meclis kürsüsünden defalarca konuştuk. Ancak bugüne kadar gerekli çalışmalar yapıldı. Umuyorum ki, siyasi iktidar tarımdaki gerilemenin, çiftçilerimizin ve besicilerimizin sorunlarına yönelik harekete geçip Türk tarımını, Türk hayvancılığını ihya edecek düzenlemeler yapar.”  
      “Her geçen yıl tarımdaki nüfusumuz azalıyor, her geçen yıl tarım arazilerimizdeki ekim oranı azalıyor. Hükümetin çıkarmış olduğu Büyükşehir Yasası binlerce köyümüz ören yerine döndü.  Köylülerimize “şehirde yaşayanlar ile aynı olacaksın” dendi ve nitekim de köylülerimizin şehirde yaşayanlardan farkı kalmadı. Nasıl kalmadı biliyor musunuz?  Vekili olduğum Konya’dan bir örnekle ifade edeyim: "Meram'da, Meram Bağları'nda villalarda yaşayanlar gibi köy de siz de öyle yaşayacaksınız, o haklara sahip olacaksınız." Hakikaten doğru. Ancak tersinden doğru. Meram'daki bir milyoner vatandaşımız elektriğe, suya, vergiye algıya ne ödüyorsa, köylümüz de aynısını ödemeye başladı. Büyükşehir Yasası ile köyler boşaldı, köyleri ören yerine çevrildi. Tahıl ambarı olan Konya’mız çiftçi şehriydi.  Ne yazık ki Konya'daki çiftçiyi ve tarımı bu yasa ile bitirdiler.” 
Tahıl Ambarı Konya 18 Yılda Yüzde 8 Nüfus Kaybetti
“Konya, 2002-2019 yılları arasında yani son on sekiz yılda, AKP iktidarında, ortalamanın üstünde nüfus kaybederek Türkiye ortalamasının yüzde 8 gerisinde kalmıştır. Kayseri, Eskişehir ve Bursa, Türkiye ortalamasının üstünde iken Konya, Türkiye ortalamasından yüzde 8 daha fazla nüfus kaybetmiştir. Çünkü Konya'ya sahip çıkmadılar. Konya'yı susuz bıraktılar. Konya'ya su getirmediler. 
Yeraltından Çekilen Sular Göçüklere Sebep Oluyor
“Çiftçilerimiz her yıl 3 milyar metreküp yer altından su çekmek zorunda kalıyor. Bunun neticesinde göçükler oluşuyor. Bu göçükler Karapınar'a 5 kilometre kadar ilerlemiş durumda ve ne yazık ki göçükler artarak devam ediyor. Ne zaman tedbirler alınacak? Karapınar'ın merkezinde göçük olunca ve binlerce insanımız ölünce mi? 

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.