Teyad’da “Tevhid İlkesi Ve İhtilaf Kültürü' Konuşuldu.

Teyad’da “Tevhid İlkesi Ve İhtilaf Kültürü' Konuşuldu.

UYSAL: "Din görevlisi diye bir kavram yoktur; her Müslüman dininin görevlisidir."

44476 (0)
Teyad’da “Tevhid İlkesi Ve İhtilaf Kültürü' Konuşuldu.

Tüm Eğitim Yardımlaşma Araştırma Derneği (TEYAD)’nin Cuma sohbetlerinde bu hafta İlahiyatçı Yazar Adem Uysal “Tevhid İlkesi ve İhtilaf Kültürü” üzerine bir konferans verdi.
Programı düzenleyen Ömer Lütfi Ersöz'ün,  Cengiz Numanoğlu'ndan  "Ne Gerek !" isimli şiiri okumasından sonra İlahiyatçı Yazar Adem Uysal "Tevhid İlkesi ve İhtilaf Kültürü" başlıklı konuşmasında Hz. Mevlana'nın Mesnevî'sinden bir hikâye ile başladığı sohbetinde Hakkın boş sözlerden üstün olduğuna ve hayatın arka planına nüfuz etmek gerektiğine dikkat çekerek Tevhid’in de böyle bir hakikatin ifadesi olduğunu, Tevhid'i kavramak için fotoğrafıın bütününü görmek gerektiğini, bütünü görmek için de aklın Kur'ân ve Sünnet'in merceğinden hayata bakması gerektiğini; bütünü göremezsek ihtilaf üretileceğini, kavga üretileceğini, dedikodu üretileceğini, ötekinin oluşturulacağını, birliğin-vahdetin bozulacağını, kardeşliğin zedeleneceğini, bir ve beraber hareket edilemeyeceğini söyledi.
Her Müslüman Dininin Görevlisidir
Marifetin denizde yürümek, havada uçmak olmadığına vurgu yapan Uysal, "Marifet, Allah'ın dinini yüceltmek için yeryüzünde mücadele ederken susuzluktan ölmektir. İşin kolayına kaçmamak gerekiyor. Esvaba tevessül etmek gerekiyor. Mücadele ve mücahede gerekiyor. Hepimiz sorumluyuz. Din görevlisi diye bir kavram çıktı. Kim çıkardıysa bu yanlıştır. Her Mü'min, her Müslüman dininin görevlisidir. Hepimizin vazifesi var. Ve Allah, kendisini bize tarif ederken hesabının çetin olacağını ifade ediyor. Allah'ın hesabı çetindir." dedi. 
Hakikate Yelken Açmak
Allah'a şirk koşan insanların bile bu işi iyi niyetle, yaptıklarının doğru olduğuna inanarak yaptıklarının altını çizerek "Olaylara bakarken arka planlarına nüfuz etmek gerekiyor. Boş işlerle uğraşmamak gerekiyor, bir iş yapıyorsak bu işin neye değdiğini bilmek gerekiyor. Hesabımızı kitabımızı iyi yapmak, dünyada yaşanan olayları iyi tahlil etmek, arka planına nüfuz etmek ve hakikate yelken açmak gerekiyor. Yoksa çok yanılırız."dedi.
Uysal, sözlerini Ahmet Yesevî'nin hikmet'i tanımıyla sonlandırarak "Hikmet, ölümün korkusunu, ölümün bilgisini, hayata dâhil etmektir." dedi.
Program sonunda TEYAD Başkanı Hasan Oğuz, Başkan yardımcısı Ali Selvi, YENDER Başkanı Cafer Çelik ve İzzet Begoviç Camii Derneği Başkanı İbrahim Günay günün anısına konuşmacı İlahiyatçı Yazar Adem Uysal'a  plâket takdim ettiler.

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.