Din Pisikolojisi Açısından Kur’ân ve Hadislerde Şeytan

Din Pisikolojisi Açısından Kur’ân ve Hadislerde Şeytan

Hüseyin Kul: "Mü’minin iki ciheti vardır: Secde ettiği yer(vatan) ve ellerini açtığı gökyüzü…" dedi.

43368 (0)
Din Pisikolojisi Açısından Kur’ân ve Hadislerde Şeytan

Yenidoğanlılar Kalkındırma ve Dayanışma Derneği (YENDER)’nin İkra'r Gençlik Merkezinde düzenlediği "Din Pisikolojisi Açısından Kur’ân ve Hadislerde Şeytan" konulu konferansta konuşan Konya İli Vaizi ve Uluslar Arası İlahiyat Fakültesi Koordinatörü  Hasan Hüseyin Kul, “Şeytan, kibrinden dolayı cennetten kovuldu." dedi. 
Adem’in yaratılmasından sonra Şeytan’ın kibirlenerek Alllah’ın secde emrine uymadığını ve kendisinin Cennet’ten kovulmasına sebep olarak Adem’i gördüğü için Adem’in neslinden gelecek olan bütün insanları dört cihetten saldırarak yoldan çıkaracağını söyleyen Kul; “İnsanoğluna önünden arkasından sağından ve solundan gelen Şeytan’ın unuttuğu iki yön vardır ki, Allah unutturmuştur, ‘Hadi sen mühlet verilenlerden oldun’ deyince sevinerek gitmiş; ama unuttuğu iki şey var, Mümine verilen iki şey: alt ve üst. Diyor ki Zemahşeri; ‘Orası Müminin secdegâhıdır ve oradan ister Rabb’inden, Allah da verir o kuluna gökten(üstten).’ Müminin iki yönü vardır: birisi secde(yer), diğeri ise ellerimizi açtığımız gökyüzüdür. Diğer bir ifadeyle: Birisi vatandır, diğeri bayrak. Allah bu ikisini bizden almasın inşallah.”dedi.
Osmanlı’daki bayrağımızın üç hilâli ve sekiz köşeli yıldızı olduğunu; üç hilâlin ebcet hesabıyla Allah(cc)’ın 99 ismine tevafuk ettiğini ve sekiz köşeli yıldızın da Cennetin sekiz kapısını temsil ettiğini ifade eden Merkez Vaizi Hasan Hüseyin Kul; “Bugün kullandığımız bağımsızlığımızın sembolü olan bayrağımızın hilâli Allah’ın ismini, beş köşeli yıldızı ise İslâm’ın beş esasını temsil etmektedir. Rabbim, bağımsızlığımızı ve İslâm’ı temsil eden bayrağımıza, secde ettiğimiz toprağımıza-vatanımıza- halel getirmesin.” dedi. 
Program sonunda YENDER Başkanı Cafer Çelik tarafından günün hâtırasına binaen konuşmacı Uluslar Arası İlahiyat Fakültesi Koordinatörü ve Konya Merkez Vaizi Hasan Hüseyin Kul’a dernek plâketi takdim edildi.

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.