Konya İlinin Ağaçlandırılması

Konya İlinin Ağaçlandırılması

24200 (1)

Mehmet ŞİMŞEK

Mehmet ŞİMŞEK

Konya İlini Yönetenler; Sayın Valimiz, Sayın Büyük Şehir Belediye Başkanımız: Sayın Kaymakamlarımız, Sayın Merkez İlçe Belediye Başkanlarımız; Konya İlimizde, Yaşayan Aziz Vatandaşlarım: Çıplak, dağların sesini duyun; Konya’nın, çıplak dağları sizlere sesleniyor! Kışın, soğuktan, yazın sıcaktan yandık kuruduk. Toz, olduk, duman olduk diyorlar. Makamınıza, Evlerinize,  yolunuza, şehrinize:  Toz, duman olup çökeceğini söylüyor. Üzerimi, çam ağaçları, ardıç, gök nar, ladin, meşe ağaçlarıyla; Örtün ki bende sizlere temiz, Oksijen ve su vereyim diyor. Yetkililer, görevliler aziz vatandaşlarım;  Duyun, bu çığlığı, acı sesi. 
Araştırmacı, olarak: Türkiye’nin ve Konya’nın, sorunlarını yıllardır yazıyorum. Yayımlıyorum, yetkililere, görevlilere özellikle sözlü olarak; Ağaçlandırma, konusu başta olmak üzere:  Anlatıyorum, açıklamalar yapıyorum. Bu, güne kadar bir arpa boyu yol alamadım. Şehir, merkezine yollara taş ve beton döşemekle; Devasa, binalar inşa ederek görevlerinizi: Yapmış, olamazsınız. 
1979, yılından beri; Memleketim, Konya İlinde ikamet ediyorum. Konya, İline yerleşeli 36 sene oldu. Konya, İlinin yolları yapıldı. Tramvaylar, alınıp hizmete sokuldu. 1989 da yerel yönetim seçimlerinde:  Meram Belediye Başkanı, adayı olduğum da; 1994 yılı, yerel yönetim seçimlerinde: Karatay Belediye Başkanı, adayı olduğum zamanlarda. 1989, da Konya, Belediye Başkanlığı; Üç, (3) tramvay vagonu satın almıştı. Vagonlar, Büyük Şehir Belediye Başkanlığının:  Önünde,  üç (3) sene bekletildi. Vagonlar, çürümeye terk edilmişti. 1989, Yılında, yerel yönetim seçimlerine girerken; Konya Belediye Başkanı, Anavatan Partili Ahmet ÖKSÜZ Beydi. Seçim, çalışmalarına başlarken: Konya Büyükşehir, statüsüne alınmıştı. Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Üç (3) İlçe Belediye Başkanlığı, ihdas edilmişti. 
Seçim, çalışmaları yapılırken bir açık oturumda: Refah Partili Belediye Başkanı, adaylarından biri; Bu, Seçimi Refah Partisi, adayları olarak: Dört, Belediye Başkanlığını, biz kazanacağız dediler.  Öyle de oldu. Büyükşehir Belediye Başkanlığını ve Üç, (3) İlçe Belediye Başkanlıklarını da; Refah Partisi, kazandı. Hurda, tramvay vagonlarını çöpe kürüyüvereceğiz dediklerini, hemen unuttular. Tramvayların, devamını da satın aldılar. Tek, tramvay hattı olarak hizmete sundular. Biz, tramvay hattının yer altından veya havadan yapılmasını teklif ettik. Hiç, nazarı dikkate almadılar. Şimdi, Refah Partisi Zihniyetli, olan: AKP, Türkiye genelinde; İktidarı, ele geçirdi. Konya, Belediyeleri: Aynı, zihniyetle göreve devam ediyorlar. Tramvay, hattı yaparız diye; Konya, trafiğini alt üst ettiler. Şehir, merkezini çok karışık hale getirdiler. Alâeddin, caddesinden bir de gidiş geliş tren yolu hattı döşediler. Zaten, yol çok dardı. Alâeddin, caddesinden: Mevlâna’ya, kadar yol, iyice daraltıldı. Bizim, teklifimiz kabul edilseydi. Tramvay, hattı şehrimizde örümcek ağı gibi; Konya, trafiği çok düzenli olacaktı. İlin, her mahallesine tramvay hattı yayılmış olacaktı. 
Meslek, hayatım boyunca personel idaresine: Hizmet, vermiş bir kişi olarak; Her, zaman önce insan dedim. Özellikle, yaşadığım şehrin sorunlarıyla: Devamlı, meşgul oldum. Konya İlini yönetenler, yukarıda arz ettiğim gibi: Makam, sahiplerini görevlerini;  Yapmaya, davet ediyorum. Bu, güne kadar şehrimizin ağaçlandırılmasıyla; İlgili, hiçbir çalışmaya şahit olmadım. 36 senedir, İlimizin dağlarına: Tek, bir ağaç dikildiğini görmedim. Konya, İli ağaçsız, susuz olması nedeniyle; Çıplak, dağlarıyla çevresi kuru bir çöl olmuştur. Atananlar ve seçilenler günlerini gün ediyorlar. Konya, yazın sıcaktan, kışın soğuktan: Yanıp, kavrulmaktadır. 
Değerli, okurlarım çıplaklık dağları devamlı seyredin. Böyle, kuşun böyle kuyruğu olur. Dağlar, tamamen kayalık haline gelmiştir. Bizim, yapabileceğimiz yetkili ve görevlileri uyandırmaktır. Makamlara, gelip gitmekle sıcak odalarda oturarak; Sağa, sola emirler, talimatlar vererek: Sayın, Yöneticilerimiz görevlerinizi icra etmiş sayılmazsınız. Sayın, Belediye Başkanlarımız; Çocuk, parkları yaparak merasimle hizmete açarak: Görevlerinizi, yaptığınızı mı? Zannediyorsunuz, cevabınızı bu sütunlarda halkımız ve biz bekliyoruz. 

Mehmet ŞİMŞEK
 Art. Yazar.

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet koyuncu - 22.9.2016 14:26:42
Konya yi cevreliyen daglar neden agaclandirilmiyor sebebi nedir kuraklik var yeralti sulari cekildi göletler kurudu yagmur yagmiyor bunu tek caresi agaclandirma bunuda yapmiyorlar bütün yetkililerden konyayi cevreliyen daglarin acilen agaclandirilmasini talep ediyorum Bu sesi duyun bu konyanin sesi konyalinin sesi