Kadınlarımız. (58. Bölüm)

Kadınlarımız. (58. Bölüm)

6578 (0)

Mehmet ŞİMŞEK

Mehmet ŞİMŞEK

Selanikte Bir Kadın Toplantısı: 
Saygı, değer okuyucularım. Kadınlarımız, isimli, yazı dizisinin; 58. Bölümünü, anlatacağım. Selanik’te, yapılan bir kadın toplantısını: Anlatarak, konuyu anlatmaya devam ediyorum. 
İttihat ve Terakki, 01 Ağustos 1919 da; Selanik, Terakki Bahçesinde Musevi Kadınlar İçin: Türkçe, Bir Konferans Düzenler. Müslüman Kadınların, Bu Toplantıya Katılmalarına İlişkin Tereddütler; Emine Semiye Hanım’ın, yüreklendirmesiyle aşılır. Müslüman Kadınlar, da bu toplantıda yerini alır. Selanik,  Mebusu Cavit Bey’in konuşmasından sonra: İttihat ve Terakki Cemiyeti Kadınlar Şubesi; Adına, Konuşan Emine Semiye Hanım Kadınlara Şöyle Seslenir. Osmanlı, Hemşerilerim Gayri Müslim Vatandaş Hanımların: Çoktan, nail oldukları hürriyeti meşru bir surette kazanarak; Küre-i, arz üzerindeki mevcudiyetimizi ve hakkı-ı hukuku beşeriye deki: Kakk-ı, iştirakımızı tanımak istiyoruz. Erkeklerimizden, âlim ve hakşinas olanlar; İslam, Kadınının terakkisi için şer-i şerifin ne derece: Müsait, bulunduğunu teslim ediyorlar. Biz, bu teslimlerini suiistimal etmemek şartıyla; Hakkımız, olan hürriyet-i şahsiyemizin tamamını istihsale: Son, derece saymaya gayret ediyoruz. 
Cavit Bey, toplantının arkasından yazdığı bir makalede dile getirirken; İlerlemenin, Gereği Bükreş’ten verdiği örnekle eğitimin önemi ve niteliği üzerinde durur. Yalnız, Kadınlara dönük eleştirilerde de bulunmuştur. Kadınların, erkeklerden üstün, ziyade ezilen siyasi ve içtimai bir esaretin: Mahkûm-i asr-didesi olan bir cehl-i mecburi için de yaşatılan bir memlekette; Sizinle, karşı, karşıya gelmeye inkılâbımızın büyüklüğüyle beraber itiraf edeceğim ki! Pek, kolay karar verememiştim benden: Musevi, Hanımları İçin Türkçe bir konuşma istemişlerdi. 30 Senelik, âlâmızı dökmekten istikbalimizi düşünmekten ibaret olacak. Konuşmaya, sizleri iştirak ettirmemeye razı olamamıştım. Kalbim, buna muvafakat etmiyordu. Fakat zihnim ilcâât-ı muhitivyeyi düşünerek büyük bir tereddüt içinde kalıyordum. Semiye Hanımefendinin, verdikleri cesaret bulutları izale etti. Fakat İslam Hanımlarına verilen bu ilk konferansın maatteessüf bir istikbal-i veludi olmadı. Burada ve İstanbul’ da, bir, (1) iki (2) konuşma işte bu kadar. Bunu da itiraf etmeliyiz ki sizin, bizim hepimizin kusuru oldu. Sizden, bazıları ileri gittiler bazıları an’anat-ı maziyeyi bir kavmin hayatında en büyük tesiri yapan; İcabat-ı, zamanı ve mekânı mana-yı şamiliyle muhiti unuttular. 
Cavit Bey’in, bu makaleden yansıyan görüşlerine cevap veren: Emine Semiye, kırgın ve öfkelidir. Toplumsal, çıkarları önceleyen bir uyanış yaşayan; Osmanlı, Kadını’nın taleplerini sıraladığı yazısında: Kadınların, yeni düzene dönük bakış açılarını tanımlamaktadır. Terakki, Bahçesindeki kışlık tiyatroda bizleri toplayarak; Vaadinizi, ifa eylemiştiniz o günün zevk ve ruhiyesini: Unutacak, hiçbir kadın tasavvur edemem. Biz, de feminizm gayretini güdenlerin (Ki, onca patırtıyı mucip olmuştu!) öyle; Avrupa, Kadınlarının iddia talebinde makûs olmadığını burada beyan ederek: Ricalimizin, hakkımızdaki şiddetlerine perde-i itidal çekmeyi vecibeden adderim. Bizler, Meşrutiyetimizden müşteki değiliz. Yalnız, Haremler için de taş ve topraktan mamul duvarlarla kapanacağımıza; Faziletle, muhat olmamızı ilim ve marifetten kabiliyetimize: Münasip, surette öğrenmemizi teşebbüs-i şahsi meselesinde; Dahi, bizlere bir imtiyaz verilmesini arzu ve söz konusu: Etmekteyiz Ki Bu Muta lebimiz Hz. Peygamber zamanındaki; İslam, Kadınlarının aynı imtiyaza tındandır. Fuzuli, bir günah tesmiyesiyle zavallı kadınların havasız: Müte’affın, Vapur Mevkilerinde hapse tıkılırcasına kapatmayarak; Onlar, için önleri açık ziyadar mahaller inşası: Ta… Kavaktan, erken çarşıya inip akşama kadar simit peynirle daf-i cüa mecbur kalmamaları için; Hademeleri, kadından mürekkep, münasip lokantaların küşadı: Maariften, hakkıyla müstefit olmuş hanımların melekat-r zihniyelerine; Yarayacak,  tarihi, ahlâki tiyatroların sık, sık onlar içinde: İcraya, konulması millet bahçelerinde seyrek kafesle; Bölünmüş, bir yerinde bizlere tahsisi: Vapurlardan, Çıkarken Tramvaylara binerken kadınların; Erkeklere,  takaddümeyle haklarında riayet gösterilmesi: Mesailinden, ibaret olup sâri bir; İllet, mikrobuymuşlar gibi ricalimiz: Nisvan-ı İslam’ı kendilerinden bu kadar uzaklaştırmasal ar’da: Kadınlığa, hürmetkâr olmak şartıyla içtima-i beşeriye; Gölgesi, altında yaşatsalar faziletle muhat ve zaifimizdeki kutsiyeti öğrenmiş oluruz. Müktesebat-ı ilm ü ma’arifet ihtiyacatımıza dair fazla söze lüzum görmem. 
Devam Edecek. 

 Mehmet ŞİMŞEK
    Art. Yazar.

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.