Kadınlarımız. (66. Bölüm)

Kadınlarımız. (66. Bölüm)

7344 (0)

Mehmet ŞİMŞEK

Mehmet ŞİMŞEK

Kadınlarımız, isimli yazı dizinin; 66. Bölümünü, kaldığımız yerden: Başlayarak, anlatmaya devam ediyorum. 
Kadınlar, bütün zihnetlerini takınarak açık saçık oldukları halde; Kendi, kıymet-i nîsvaniyelerini helal dar edecek olan: Mahallere, gitmelerini tecemmülatlarıyla bazı şehvet; Perestan-ı ricalın içtimagâhı (Toplanma yerleri) olan: Mahallerde, hiçbir faide terettüp (Fayda getirmez) etmez. 
Mustafa Sabri’nin Açıklamaları; 
Kadının, tesettürü iffetini koruyan bir işlevi olduğunu ifade eder. Bu, gibi yaklaşımlara açık ve kısa yanıt: Hem, Kuran-ı Kerim, hem de açık sözleriyle; Kadınlara, Cevabı Abdullah Cevdet verecektir. KADINLARA TİYATRO YASAK: Sürecin, Gidişini Avrupalılar dikkatle izlemektedir. Fransa’nın, İzmir Konsolosu hazırladığı raporda; Vatan Yahut Silis tre oyununun yasaklanmasına şu satırlarla yer verir. 1908 Yılının, Eylül Ayının başımda: İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin emriyle; Vatan, Yahu Silistre’nin üç (3) gün süreyle: İzmirli, kadınlara oynatılması kararlaştırılır. Bu, konuda gerekli hazırlıklar yapılırken: Silahlı, Müslümanlar Müftüye başvurup gece camiye gitmeleri yasak olan; Kadınların, sokağa çıkmaya cesaret ederlerse öldürüleceklerini söylemişlerdir. Temsil, Gecesi Müslüman Türkler sokaklarına: Tiyatro, çevresine silahlı nöbetçiler dikerler. Tehditler ve gelişmeler üzerine hiçbir kadın evinden çıkamaz. İttihat ve Terakki Cemiyeti; Bu, Müslüman hareket önünde: Temsili, iptal etmek zorunda kalır. 
Bu, İlginç Olay Anayasaya rağmen; İzmir, Gibi Büyük Ve Avrupa’ya Yakın Bir Kentte: Müslüman, Halkın Türk kadını için küçük bir; Hakkı, Çok, gördüğünü ispatlamaktadır. Dini, bağnazlığın böyle gösterilerinin arkası kesilmeyeceğe benzemektedir. Kadın Gazetesinde, Yer Alan Feryat İsimli Yazısında: İzmir de Kadınlara, Yapılanı Kınayan; Ayşe İsmet, Meclise de sitem etmektedir. Geçen, Hafta İzmir de Hemşirelerimiz taarruza duçar olmuşlar. İzmir de binlerce kişi toplanarak: İstanbul, kadınlarını cebren ve kahren tiyatroya gitmelerini; Men, ettikleri halde başka bir şey yapmamışlardır. Zabıta, kuvvetleri ve hükümet memurları: Taassubkârane,  harekete seyretmekten başka hiçbir şey yapmamışlardır. İçtimai, hayatımızın ıslahı manevi, terakkimizin temini için çalıştığımız bir; Zamanda, böyle yürekler acısı bir olaya mı maruz kalmalıydık? İslam, kadınlarının hakları umumi kefalet altında bulunduğu halde: Millet, Meclisinde lehimize söz söyleyecek hamiyet sahibi; Bir, (1) Milletvekili çıkmayışına doğrusu hayret ediyoruz. 
Müteveffa Hacı Mustafa Bey Halilesi Habibe Hanım ise Ayşe İsmet gibi düşünmemekte: Kızların, Tiyatroya gitmesine karşı çıkmaktadır. İzmir de meydana gelen ve halen devam etmekte olan; Müessif, olaya biz erkeklerde çok mütesir olduk. Kadınları, esaretten ve esareti mutlkaddan zannedenlerin: Yapacakları, hareket bundan başka ne olabilirdi? İtiraf, etmeliyiz ki içtimai hayatımızın ıslahı, gelişmesi maneviyatımızın temini; Kendimize, ait olan vücudumuzu, cevherimizi, iffetimizi: Başkalarına, peşkeş çekercesine sokaklarda dolaştırmakla; Zevcelerimize, göstermemiz gereken ihtimamı başkalarına göstermekle olmaz. Tiyatroya, gitmek, erkeklerin devam ettikleri mesire yerlerine açık, saçık çıkmak: Kadın, terbiyesine yakışmayacağı açıklanır. Kadınlar, tiyatrolarımızı nasıl terakki edeceğiz? Kızlarımızın, tiyatroya gitmeleri fuhşiyete sevk etmek ve alıştırmaktır. Neticenin, vahametini, nezaketini muhafaza etmeyi kadirşinaslığınıza bırakıyorum. 
Kadınları, kızları engellemeler devam eder. Aydında ki devlet görevlileri bir kadınla; Konuşurken, suçüstü yakalanan kişiye 100 kuruş para cezası verilmesi: Kadını, falakaya yatırılması kararı verirler. 
Devam Edecek.

 Mehmet ŞİMŞEK
     Art. Yazar.

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.