Müslüman Kardeşlerim Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

Müslüman Kardeşlerim Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

40220 (0)

Mehmet ŞİMŞEK

Mehmet ŞİMŞEK

Muhterem, Vatandaşlarım: Sözlerime, Başlarken, Kurban Bayramınızı, En, İçten Duygularımla Kutluyorum. Ailenizle, çoluk çocuğunuzla, hısım akrabalarınızla; Sağlıklı ve huzur, içinde, nice bayramlara kavuşup: Hep, beraber, bayram geçirmenizi; Yüce Rabbimden, (c c) temenni, ediyorum. 
Kurban Bayramı, yardımlaşma, dayanışma bayramıdır. Bayramı, bayram, olarak kutlamalısınız. Hali, vakti, yerinde olan: Müslüman, kardeşlerimiz, kurban kesmelidir. Yıllardır, evine, et girmeyen et yemeyen; Müslüman, kardeşlerimize, kestiğimiz kurbanın üçte birini dağıtmalısınız. Kurban, etinin, üçte birini gelip giden: Misafirlerinize, ikram etmelisiniz. Geri, kalan, üçte birini konu komşuya; Kurban, kesemeyenlere, dağıtmalısınız. Kurban’ın, derisini, ince barsaklarını: Arzu, ettiğiniz, hayır kurumuna bağışlayabilirsiniz. Kurbanın, kullanılmayan, atılması gereken;  Parçalarını, torağa, gömmelisiniz. Kurbanlarınızı, Kamu Kurumlarının ve Yerel Yöneticilerin, gösterdikleri yerlerde kesmelisiniz.  İstanbul, başta, olmak üzere kurban bayramlarında: Bütün, ülkemizde, kan gölü haline geliyor. Kurban, atıkları, rast gele caddelere sokaklara atılmaları nedeniyle; Kokudan, cadde ve sokaklara, girilmiyor.  Müslüman, kardeşlerim, şehirlerimizi kirletmeyelim. Misakı, Milli, hudutlarımız içindeki topraklar: Hepimizin, ortak, malımızdır. 
Kurban Bayramı Namazı,  kılındıktan, sonra; Kurban, kesilir. Kurban, kesilmeden, önce kurban sahibi ve kurbanı kesecek kişi; Abdest, alıp, Allah, (c c) rızası iki rekât namaz kılar. Kesilecek, küçükbaş veya büyükbaş, hayvanın: Yönü, kıbleye, gelecek şekilde yatırılır. Üç, ayağı, bağlanır bir ayağı serbest bırakılır. Kurbanı, kesecek kişi ve kurban, sahibi kurban duasını yapar. Kurban, olarak, kesilecek hayvanın boğazı bismillah diyerek kesilir. Kurban, edilecek, hayvana kesinlikle eziyet edilmez. Kurban, edilecek, hayvanın kulakları, kuyruğu kesilmişse; Boynuzu, kırılıp, atılmışsa, dişleri yoksa gözleri körse çok zayıfsa: O, hayvanı, kurban etmek caiz değildir. Büyükbaş ve küçük hayvanı, bir kişi kurban kesebilir. Büyükbaş, hayvan, yedi kişi ortak olarak kurban kesebilirler. Kurban, olarak, deve, öküz, inek, koyun keçi kesilir. Bir, yaşından, küçük olan küçükbaş hayvanlar kurban edilmez. Bir, yaşını, doldurmayan küçükbaş hayvanlar: Akranlarından, daha, büyük ve gürbüz ise kurban edilebilir. Kurbanın, bütün, azaları bir yıl boyunca kurban kesen: Azalarının, kefaretidir. Kurban, kestiren, erkekse kurbanını ya kendi keser veya kurban; Kesilirken, kurbanın, yanında bulunur.  Adına, kurban, kesilen kişi kadın kişi kadın ise: Kurban, kesilirken, uzakta olsa da kurbana bakmalıdır. Kurban, sahibi ve kurbanı, kesen kişi; Kurbanı, kesmeye, başlamadan önce abdest alıp: Allah’ın, (c c) rızası, için iki rekât namaz kılmalıdır. 
Kurban, Kesme, İşlemine kurban bayramı; Namazı, kılındıktan, sonra başlanır. Kurban, bayramı, namazı Allah’ın, (c c) verdiği bütün nimetlere şükür için kılınır. Aynı, gaye, için kurban kesilir. Bayram, namazından, sonra dört gün: Kurban, kesilebilir, fakat uygun olan; Bayramın, birinci, günüdür. Kurban, bayramı, namazı kılmak ve kurban kesmek vaciptir. Kevseri, kazanmaya, da sebeptir. Zekât, lâzım, olmayan sebeplerden: 200 Dirhem, günmüş,  yani 3500 lira değerinde malı olan için bu miktar; Kurban, isabı, sayıldığı için böyle kimseye kurban vaciptir. Nakliye, vesaiti, fazla bina, fazla kilim, yatak, bakır elbise ve çamaşır bulunursa: Bir, inek veya iki koyun, olursa o kişinin kurban kesmesi lâzımdır. Bunlardan, bazılarını, satıp kurban alarak; Kurban, kesmek, gerekir. Bin, liralık, bir kurban, on beş bin liralık, sadakadan eftaldır. 
Kurban ve vitir nazmının, aslını inkâr, etmek küfürdür. Murdar, iliği, ilk defa kesmek mekruhtur. Kurban, kesmek, kesenin ömrüne berekettir. Kurban, kesilen, evde bereket olur. Kurban, kesilen, sene içinde belâ görülmez. Kesilen, kurbanın, her şeyi yetmiş misli olarak mizana konur. Kurban, kesmek, cehenneme perdedir. Anne, babasına, hediye için kurban kesen bayram günü kesmelidir. Kesilen, kurbanın, sevabı ana babanın ruhuna bağışlanır. Parası, olmayıp, da kurban kesemeyen kişi; Param, olsaydı, bende kurban keserdim derse: Kurban, sevabı, alır. Hz. Peygamberimiz, bir, kurban kendisi için bir kurban,  kurban kesemeyen ümmeti için keserdi. 
Kurban, Babamız, Hz. İbrahim Aleyhisselâmın sünnetidir. Kurbanın, her tüyüne, sevap vardır. Kurban, sıratta, Müslüman’ın bineğidir. Kurbana, tazim, de ediniz. Kurbanın, pahalı, olması tazimdendir. Tekrar, ediyorum, kurban etinin; Üçte, biri, sadaka, üçte biri nafaka, üçte biri ahbaba hediye olur. Kurban Bayramının, birinci gününden, dördüncü günü ikindi namazına kadar: Her, namazdan, sonra tekbir almak vaciptir. İki Bayram, arasında, nikâh yapılmaz sözü şeriata uygun değildir. Bu, söz, Bayram’ın cuma gününe denk geldiği gün için;  Bayram, namazıyla, cuma namazı arasında nikâh yapılmaması için söylenmiştir. İki, Bayram, arasında nikâh yapmanın: Dinen, hiçbir, mahsuru yoktur. 

Mehmet ŞİMŞEK
     Art. Yazar.

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.