Kadınlarımız (79. Bölüm)

Kadınlarımız (79. Bölüm)

6174 (0)

Mehmet ŞİMŞEK

Mehmet ŞİMŞEK

Sevgili, okurlarım. Kadınlarımız, isimli, yazı dizisinin: 79. Bölümünü, anlatmaya, kaldığımız yerden devam ediyorum. Osmanlı, Kadınları, topladıkları yardım paralarının; Bir, kısmını, da göçmenlere, askerlere yardım olarak veriyorlar. Ellerinde, kalan, yüzde otuz beşlik parayla: Ulusun, çeşitli, köşelerinde; Doğum Evleri, Atölyeler, açarlar. Osmanlı Kadınlarını, Yüceltmek, için, Karma Kız Okulları açmakla beraber: Toplanan, paraların, yüzde ellisiyle; Devlete, Nevzad-ı Vatan, Atlı bir Savaş Gemisi Armağan Ederler. ESİRGEME CEMİYETİ: Süleyman Paşa’nın, kızı, Sabiha Hanım, tarafından kurulmuş; Olan, Derneğin, amacı: İttihat ve Terakki, Sanayi Mektebine, yardım sağlamaktır. Kısa, zamanda, İstanbul’un birçok yerinde şube açan; Derneğin, Üyeleri, Bu Okulda Ücretsiz ders verir. 
Nezihe Muhittin’in, Sekreterliğini, yaptığı dernek: Kadınlara ve çocuklara, el uzatırlar. Eğitim ve kültür, amaçlı dersler düzenlerler. KADINLARIN MESLEK YAŞAMI; SİCİL-İ AHVÂL DEFTERLERİ VE KAYITLI MEMURELER: 1879 Yılında, Devlet Kademelerinde, Memurluk Yapanların Kayıtları; Tutulmaya, Memur Sicilleri, Sicill-i Ahvâl Defterlerine kaydedilmeye başlanmıştır. 1909 Yılına, kadar, 92 bin memurun sicil kaydı 201 defterde toplanmıştır. 1879-1909, Yılları, arasında memur olarak çalışan: 36 Kadının, doğum yeri, eğitim durumu; Görev, yaptığı kurum ve şehirler, aldıkları maaş defterlerde yer almıştır. 
Ebe ve Öğretmen, olan, bu kadınlarla ilgili yer alan bilgileri: Yunus ÖZGÜR, Osmanlı, da Kadınların Memuriyette; İstihdamı, Konusu ve Sicill-i, Ahval de kayıtlı Memurelerin: Resmî Hâl, Tercümeleri, Adlı Makalesinde Tanımlamaktadır. 36 Memure’nin, isim ve Biyografileri, şöyledir. Adile HANIM: Sultan Ahmet Camii Baş Müezzini, Hafız Ahmet Efendi’nin, kızıdır. Hicri. 1279 da (1862-1863) İstanbul’da, dünyaya gelmiştir. Eğitimine, Sultan Ahmet Kız Rüştiye Mektebinde, başlamış. Arkasından, Darülmuallimat’a, girmiş burayı başarıyla bitirip diploma almıştır. Türkçe, yazabilmektedir. Adile HANIM; Eğitimi, sonrası, ilk 17 Mart 1876 da 100 kuruş maaşla: İbrahim Paşa, Kız Rüştiyesi, Birinci Muallim eliğine vekâleten tayin edilmiştir. Burada, yaklaşık, altı ay kaldıktan sonra; Bir, süre, açıkta kalmış. 
06 Şubat 1881, de, 300 kuruş maaşla tekrar; Sultan Ahmet Kız Rüştiyesine, ikinci, Muallim olarak atanmıştır. Mekâtib-i, Rüştiye Müdürlüğünce, sicil kaydı içeriği tasdik edilmiş olup: Maarif Nezaretince, de, onaylanmıştır. (24 Nisan 1895) Adile Havva HANIM: Odabaşı Zade, Mustafa Efendi’nin, kızıdır. 1873. De, İstanbul’da, dünyaya gelmiştir. Tophane, yakınlarında, Karabaş İptidai, Mektebinde, eğitime başlamış ardından; Darülmuallimat’a, girmiş, başarıyla, bitirmiştir. Türkçe, yazabilmektedir. Eğitiminin, sonunda, Adile Havva Hanım 13 Nisan 1888 de 15 yaşında: 150. Kuruş, maaşla, Darülmuallimat muallime muavinliğine; Öğretmen, yardımcılığına, tayin olmuştur. 
13 Aralık 1888, de 150 kuruş, maaşla Rik’a, Öğretmenliği de uhdesine verilmiştir. Adile Havva Hanım, Başarılar, göstermiş ki! 15 Haziran 1887 de, üçüncü, rütbeden şefkat nişanıyla ödüllendirilmiştir. Okul Müdürlüğünce, tercüme-i hal, içeriği onaylanmıştır. (27 Temmuz 1899.) Adviye HANIM: Ali Efendinin, kızıdır. H. 1294. De, (1877-1878) İstanbul’da, dünya’ya gelmiştir. Yatılı Kız Sanayi Mektebini, iyi, dereceyle bitirmiş diplomasını almıştır. Darülmuallimat’a, girmiş, buradan da iyi dereceyle mezun olmuştur. Adviye Hanım, Eğitiminden, sonra; 1896’ da, 300 kuruş maaşla, Denizli Kız Rüştiye Mektebi’nin ikinci: Muallimliğine, atanarak, Öğretmenlik hayatına girip; Öğretmenliğe, başlamıştır. Ardından, Nakış Öğretmenliği de, 200 kuruş maaşla uhdesine verilmiştir. 
Mekâtib-i Rüştiye İdaresi ve dönemin: Maarif Nazırı Zühtü Paşa, tarafından, Adviye Hanım’ın sicil kaydının içeriği tasdik edilmiştir. Diplomaları, Osmanlı, nüfus tezkeresinin onaylı suretleri; Sicil, şubesinde, muhafaza edilmiştir. (12 Haziran 1896) Ayşe HANIM: Bakırcı, Esnafından, Ali Ağanın H. 1273 de (1856-1857) Karadeniz Ereğli’sinde dünyaya gelmiştir. Eğitimine, Ereğli, Sübyan Mektebinde başlamış. Başlangıç, İlimlerini, burada almıştır. Türkçe, yazabilmektedir. 26 Ekim 1893 de, 37 (otuz yedi) yaşında, 400 kuruş maaşla: Halep Kız Rüştiyesinin, İkinci Kız Muallimliğine, Tayin Olmuştur. Tercüme-i Hâl, evraklarının, içeriği; Mekâtib-i Rüştiye Müdür ve Maarif Nezareti, tarafından, tasdik edilmiştir. Osmanlı, Nüfus Tezkeresi, Kâğıdı Tercüme-i Hâl evrakına ilişiktir.
Devam Edecek.

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.