Kurtuluş Savaşı Kahramanları. (93)

Kurtuluş Savaşı Kahramanları. (93)

8929 (0)

Mehmet ŞİMŞEK

Mehmet ŞİMŞEK

Kurtuluş Savaşı Kahramanları. (93)
Saygı, değer okuyucularım. Kurtuluş Savaşı Kahramanları, isimli yazı dizisinin: 93. Bölümünü, anlatmaya başlarken; 
Önce Yahya Kaptan Ve Pozantı Kongrelerini Anlatacağım: 
Ulusal Mücadelede Kocaeli Milis Kuvvetleri Kumandanı; Olan, Yahya Kaptanı anlatacağım: 1891Yılında, Köprülü/Makedonya da dünyaya gelmiştir. 1920 de, Tavşancıl/Kocaeli İli’nde vefat etmiştir. Balkanlarda, Bulgar Komitacılarıyla beraber savaşıp; Türk Birliklerine, bilgi sızdırmıştır. İstanbul’a, geldiğinde Teşkilat-ı Mahsusa’ya katılmıştır.  Irak, Cephesinde savaşmıştır. Yakup Cemil’in, Enver Paşa’ya suikast girişiminde: Yer, aldığı gerekçesiyle Irak’a sürülmüştür. Mondros’tan, sonra İstanbul’a dönmüştür. 1919 da, Rum Çetelere karşı Kocaeli ve çevresinde bir milis gücü oluşturmuş olup; İstanbul’dan, Anadolu’ya geçecek olanlara yardım etmiştir.  İstanbul, Bekir Ağa Bölüğü’ne baskın yaparak tutuklu pek çok subayı kurtarmıştır.  Bu, Olay İngilizlerin İstanbul Hükümeti üzerindeki: Baskılarını, arttırmasına neden olmuştur. 09 Ocak 1920’de, Tavşancıl’da; Hükümet, Kuvvetleriyle Karakol Örgütü tarafından öldürülmüştür. 
Pozantı Kongreleri: 
Ulusal Mücadele, Sırasında Anadolu’nun Çeşitli Yerlerinde; Kongreler, yapılıyordu. Yahya Kaptan, TBMM’de yapılan kongreleri destekliyordu. Kuvayı Milliye’nin, önemli bir yeri olan: Pozantı’da, da iki (2) kongre yapıldı. 05 Ağustos 1920’de yapılan ilk kongreye Mustafa Kemal ve Fevzi Çakmak bazı arkadaşlarıyla; Katılarak, bölgenin mücadelesine büyük moral vermiştir. Bu, Kongrede Adana Kurtalan kadar Pozantı’nın İl Merkezi olmasına karar verildi. 08 Ekim 1920, de ise bölgeden yaklaşık 60 kişinin katılımıyla: 2. (ikinci) Kongre yapıldı. Bu, Kongre de de Adana Cephesi’nin güçlendirilmesiyle ilgili kararlar alındı. 
Bütün, Çerkezler adına; Cebeli Bereket Sancağı’nın, Fransız Yöneticisi için: Antep’teki, Fransız Askeri Komutanından telgrafla izin istemişlerdi. Bu, İzni Veren Maraş Sancak Beyine, teessüflerimiz duyuruldu. Adı, Geçen Fransız Yönetici geldiği takdirde: Maraş, Eşrafı ve ileri gelenlerinin karşılamaları bildirildi. İstanbul Hükümetinin dikkati çekildi. Bolu, Bölgesinde güvensizlik devamlı olarak artıyordu. İzmit’te, Asım Beyden sonra; 1. Tümen Komutanı olan Rüştü Bey’e, bu konuda direktif verildi. 20 Kasım 1899 da, İstanbul’daki örgütümüzden: Kara Vasıf Bey ve Albay Şevket Beylerin imzalarıyla gelen bir şifrede; Gebze Kaymakamının, Ulusal Mücadeleye karşı olduğu bu: Kaymakamın, birçok korkunç olaya cesaret eden; Yahya, Kaptan’ın kötülüklerini ört bas etmeye daha başka şeylere başlayarak: Kuvveyi Milliye’ye, leke sürmeye çalıştığı bildiriliyor. Kaymakam’ın, yerinin değiştirilmesi konu ediliyordu. Biz de bu konuya severek katılarak cevabımızda; Konu’nun, Cemal Bey vasıtasıyla çözüme götürülmesini bildirdik. Yahya Kaptan, konusu devrim tarihimizin önemli aşamalarından birinde: Yer, aldığı ve çok anlamlı olduğu için geniş bilgi vermeyi uygun buluyorum. Şimdiye, kadar verilmiş bilgilerden anlaşıldığına kuşku yoktur. Biz, oraya gelerek anlaşmış bulunan ortak dış ve iç düşmanların uygulamaya çalıştıkları; Planın, önemli bir noktası da memleket içinde güvensizlik olduğunu: Hıristiyan, azınlıklara saldırmalarda bulunulduğu; Elle, tutulur, gözle görülür delil ve olaylarla dünya kamuoyuna ispat etmek: Bu, Olayların Kuvveyi Milliye tarafından yapıldığına inandırmaktı. Bu, gizli ve iğrenç amacın gerçekleşmesi için de; Bildiğiniz, gibi birtakım çeteler kurarak bunları özellikle: Hıristiyan halk üzerine saldırtmak ve bu çetelerin işleyecekleri cinayetleri; Ulusal, Teşkilata yükleme yolunu tutuyorlardı. Bu, gelişmeler yurdumuzun her yerinde filizlenmeye başlamıştı. Fakat en belirgin örneği İstanbul’a yakın olması sebebiyle: Biga, Balıkesir özellikle İzmit, Adapazarı ve Bolu Bölgelerinde görünüyor, dikkat çekici bir durum ortaya çıkıyordu. Bu, durum haince olmasına rağmen itiraf edilmelidir ki; Ustaca, girişime karşı olağanüstü önlem olarak harekete geçmek zorunda kaldık. Çünkü İstanbul Hükümeti düşmanın bütün oyunlarını: Kuvveyi Milliye’nin, üzerine yüklüyor ve Kuvveyi Milleyenin yok edilmesi için; Sert, önlemler alacağı yerde durmadan: Temsilciler Kurulunu, suçluyor baskı yaparak bu faciaları yaratan düşman çetelerinin; Faaliyetlerine, son vermeyi bizden istiyordu. Ne, Yazık ki Hükümet düşünce ve kanaatini: İstanbul’daki, örgütümüzün başında bulunanlara iyice aşılamayı başarabilmişti. Devam Edecek. 
Mehmet ŞİMŞEK. 
Art. Yazar.

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.