Ankara Raporu (1)

Ankara Raporu (1)

8208 (0)

Yusuf DÜLGER

Yusuf DÜLGER

Ankara beynimizdir, kalbimizdir. Bu yüzden gerek gördükçe Ankara Raporu yazacağım.
T.C.’nin başkenti Ankara olmasına rağmen demokrasi ve çağdaşlık karşıtları, sultanlık gösterileri, gericilik, bölücülük, saraycılık, selamlık, savurganlık, borçlanma, satma, satılma gibi ne kadar seviyesizlik varsa hepsi, bu yıllarda Ankara’da ekiliyor, Ankara’dan hortluyor. Keder yok; dün Mustafa Kemal İstanbul’un hortlaklarını nasıl temizlemişse Mustafa Kemal’in yiğitleri bugün de Ankara’nın hortlaklarını temizleyecek. Bu temizlik onurlu insan olmanın gereğidir.
Bugünkü terör örgütlerinin büyüyüp tehdit olmasında AKP genel başkanı ve yakınlarının rolü vardır. Devlet ve ulusumuzun zarûretleri bizi bölücü, dış destekli ve emperyalist güçlerle çatışmaya itti. Savaşın maliyet hesaplanmaz ama, bu alanda yaptığımız harcamaları üretim ve geçime ayırsaydık daha müreffeh olurduk. Bu harekâtın zararları sırf bize dokunmuyor; Irak ve Suriye’de yaşayan insanları da dokunuyor.
Bölgedeki terörü yok etmek, en az kayıpla sonuç alıp güvenliğimizi sağlamak için Türkiye yöneticilerinin Irak, Suriye, İran gibi ülkelerin yöneticileriyle birlikte hareket etme zorunlulukları var. Bu sonuca nasıl ulaşılır? Önceki hatalardan ders çıkararak, gurur ve kibri bırakarak, komşu devletlerin yöneticileriyle kucaklaşarak, bireysel aklı bırakıp ortak akla önem vererek, kendi devlet ve halkınla barışarak, rakip partilere yaklaşarak, TBMM’ni toptan devreye sokarak, millî bir politika izleyerek ulaşılır. Bugün T.C.’nin cumhurbaşkanlığı makamındaki zat (AKP genel başkanı) bunları yapmıyor; takındığı ferdiyetçi ve inatçı kişiliğiyle sıkıntıyı derinleştiriyor, acıları artırıyor.
AKP genel başkanı Suriye, Irak, İran gibi ülkelerin yöneticileriyle bir araya gelse, terör örgütleri kıskaca alınıp yok edilseler ne olur sanki? Ancak AKP genel başkanı bunu yapmıyor. Esat karşıtlığı yüzünden fazla kan akmasına sebep oluyor. Akan fazla kanların suçlusu inat ve bencil davrananlarındır. Başladığı günden beri Afrin harekâtını izliyorum. Afrin merkezine girme hâriç, Kemal Kılıçtaroğlu ve çevresi Afrin harekâtına hep destek verdi. Bu noktada AKP genel başkanı ve yakınları CHP ile birleşecekleri yerde ayrıştılar. Bu ayrışma ayıptır, milletimize zarar vermektedir. CHP ve diğer muhâlefet partilerini Türkiye safına çekeceğiniz yerde niçin itiyor, saflaşmalar yapıyorsunuz? Sizin makam ve geleceğiniz Türkiye’den daha önce, daha önemli olamaz.
Türkiye’de bir cumhurbaşkanı ve AKP genel başkanı var ama; hükümet, AKP ve MHP’nin milletvekilleri yok gibi. CHP ve HDP milletvekilleri bazen düşüncelerini söylüyorlar, “ben, biz” diyorlar ama AKP ve MHP’nin vekillerinden ses çıkmıyor. Yahu sizin hiç fikir, kişilik ve onurunuz yok mu? Evinize girince eş ve çocuklarınızın yüzünü nasıl bakıyorsunuz? “Seçmen bize ne der” diye hiç düşünmezsiniz? Ben size bakarken aklıma çocukken oynadığımız sapan taşları geliyor. Koyun yünlerinden yaptığımız sapanlar olurdu. Bir hedefe fırlatmak için çakıl taşları toplar, sapanın içine kor, sapanı birkaç kez çevirdikten sonra taşı fırlatırdık. AKP ve MHP milletvekilleri olarak o sapan taşlarına benziyorsunuz. Başkanlarınız bir yerlere kızınca sizi o yöne doğru fırlatıyor, siz de o yönde vızıltı çıkarıyorsunuz. Böyle milletvekilliği olmaz. Çünkü millet sizi Meclis’e sapan taşı olsunlar diye göndermedi, milli irâde ve özgürlüğü temsil etsinler diye gönderdi.
AKP genel başkanı tek başına politika belirleyince komşu ülkelerle bozuştuk, dünya kamuoyu aleyhimize dönmeye başladı. AKP genel başkanı sırf kendini değil; hükümet üyelerini, partisinin ve muhâlefetin milletvekillerini birleştirip koordineler yapsa, Meclis’in tüm partilerimizden oluşan milletvekillerini, heyetler halinde değişik ülkelere gönderse, bu heyetler hak ve tezlerimizi anlatsalar iyi olmaz mı? Milletvekillerine böyle görevler de düşer. Benim bildiğim akıllı yönetici, iyi devlet adamı böyle davranır, bencillik ve delilik yapmaz.

 Yusuf DÜLGER 

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.