Siz Milliyetçi Olamazsınız

Siz Milliyetçi Olamazsınız

9791 (0)

Yusuf DÜLGER

Yusuf DÜLGER

İYİ Parti T.B.M.M. Başkanlığı’na 06.02.2019 günü bir araştırma önergesi verdi; öğrenci andının M.E.B. tarafından kaldırılması ve yargının “söylenmeli” kararına rağmen söyletilmemesinin araştırılmasını istedi.
     Önergeye İYİ Parti ve CHP “evet”, AKP ve HDP “hayır” oyu verdi. MHP çekimser kaldı. MHP “evet” deseydi, önerge araştırılacaktı.
     Devlet Bahçeli ve MHP milletvekilleri daha önceleri: “Türküm! Doğruyum! Çalışkanım!..” diye başlayan andımızı savunmuşlar, AKP’nin “Türk” ve “Türk milliyetçili” karşıtlığına şiddetle karşı çıkmışlardı.
     AKP ve MHP, CHP ve İYİ Parti’yi “HDP ile birlikte olmakla” suçluyor. 
Burada HDP ile bir olanın CHP ve İYİ parti değil, AKP ve MHP olduğu açık.   
     Andımızın ana fikrinde milletleşme, kimlik sahibi olma, yurt sevgisi, özveri, güven, doğruluk, çalışkanlık, ahlak kurallarına bağlılık gibi ahlaki değerler var. MHP’lileri  anlamak zor. 
     Düne kadar birbirine olmadık hakareti yapan D. Bahçeli ile R. Erdoğan birbirine yaklaştı. Şimdi Erdoğan ne diyorsa Bahçeli de onu diyor. MHP milletvekilleri de Bahçeli’nin ağzına bakıp duruyorlar, başkanlarına tam uyum sağlıyorlar.
     İnsanlığın tarihinde böylesine az rastlanır. Türk tarihinde böylesi bir vaka yok. Burada Bahçeli çizgisinden çıkamayan milletvekillerine şunu söylemek istiyorum: Siz kişilik ve insaniyetin vasıflarını eritiyorsunuz. Kötü örneksiniz. Rüşt çağına gelince T.C. size kimlik kartı verdi. Yaşınıza ve duruşunuza bakarak sizi aile reisi yaptı. Okudunuz devlet memurluğu yaptınız. T.B.M.M.ne üye seçildiniz; hiçbir etki ve tesir altında kalmadan milletvekilli yapacağınıza, “namusunuz ve şerefiniz üzerine” yemin ettiniz. Sizin rüştünüz, aile reisliğiniz, yemininiz, vekilliğiniz nere gitti?
     Daha düne kadar Türk milliyetçisi olmakla övünüyordunuz; şu günlerde “Türklük, Türk milliyetçiliği” diyemiyorsunuz. Dahası, çocuklarımıza: “Türküm” dedirtmiyorsunuz. Yazık size, yazık. Demek sizin milliyetçiliğiniz sözdeymiş. Demek milliyetçilik sizin beyin ve gönüllerinize oturmamış. Öyleyse siz Türk milliyetçi değilsiniz, Türk milliyetçisi olamazsınız.
     MHP milletvekilleri olarak meclisteki tutumlarınıza bakıyorum, AKP aleyhine olabilecek oylamalarda hep çekimser oy kullanıyorsunuz. Ayıptır, ayıp. Sizde fikir ve hürriyet denen erdem yok mu? Niye korkaklık veya renksizlik yapıyorsunuz? 
     Andımızın içinde Atatürk ve T.C. var. AKP Atatürk karşıtı siyasi bir örgüttür. Size düşen Cumhuriyet ve laiklik düşmanlığına odaklanmış bir örgüte koruyuculuk yapmak değil, onu doğru yola çekmektir. Yazımı Rıza Tevfik’in bir şiiriyle bitireyim.

“EY YOLCU

Yolcu yolun Ankara`ya uğrarsa,
Sende de azıcık yiğitlik varsa,
Git benden aldığın salahiyetle
Şu fani sözleri MECLİSTE söyle:
De ki, KANUN yapan DALKAVUKLARA,
Horoz gibi öten o tavuklara,
O kanuna boyun eğmemek için,
Şerefine leke değmemek için,
Feylesof ömrünü ikiye böldü; 
Çölde hür yaşadı ve mes`ud öldü...”

Yusuf Dülger

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.