Millet Kıt’a Dur mu? Dedi

Millet Kıt’a Dur mu? Dedi

24012 (1)

Yar. Doç. Dr. Fahrettin ŞANAL

Yar. Doç. Dr. Fahrettin ŞANAL

Önceki yazımızı “Bu ülke ne hale geldi? “Tarafsız” kelimesi bile anlamını yitirmiş! O halde 7 Haziranda yozlaşmaya, değerlerin istismarına, bozulmaya kısaca tahribata ve kötü gidişata dur diyelim. Dur dedikten sonra, dileğimiz “Toplumsal onarım ve huzurlu gelecek” çağı başlasın. Bari torunlarımız huzur bulsunlar.” diyerek bitirmişiz. 
Sonra seçim haftasında yazmamışız. Neden mi?2007 ve 2011 seçimleri öncesi kendi çapımızda eleştirel yazılar yazmışız. Daha da ileri gidip Dede Yadigârı Demir Kırat Partisi (DP)  lehine bir şeyler karalamışız. Hem de bazı arkadaşların Ölü Kırat dirilmez demelerine rağmen biz Merkez Sağın toparlanması üzerine kanaatlerimizi söylemişiz.
Sonuç mu? Hep hezimet olmuştu! Bu sefer tersini yapalım istedik. Seçim öncesi Meclisteki iki muhalif parti hakkındaki izlenimlerimizi, beklentilerimizi dile getiren yazılar yazdık. Sonra durduk. Beklemeye girdik. Hele bir seçim sonuçlarını görelim istedik.
Geçen hafta yazmamamızın tek sebebi seçim sonuçlarını görmek değildi! Ya, neydi? Torunumuz yurt dışına gitti! Amerika’da 7 aylık bir akademik eğitim alacak. Kim bilir, belki daha uzun bir süre kalacaktır. Eyvah seçim sonuçları sanki bize saçmalama hürriyeti getirdi. Daha torun 2,5 yaşında! Yukarıda torunun anne babası akademik çalışma için gittiler dememiz daha doğru olurdu. Hayır, bu da doğru bir cümle olmadı!
Bir görgüsüzlük yapacaksak tam yapmalıyız. Kızımız ve damadımız bir akademik çalışma için ABD’ye gittiler. Tabii ki torunda! İşte burada sihirli kelime “torun” yani Elif’imiz. Görüyorsunuz değil mi? Biz ülkemizde kötü gidişata ve tahribata 7 Haziranda son verilmesi dileğinde bulunuyoruz. “Toplumsal onarım ve huzurlu bir gelecek” çağı başlasın istiyoruz. Bunu da “Bari torunlarımız huzur bulsunlar” düşüncesiyle temenni ediyoruz.
Temennilerimiz artık adım adım gerçekleşecek gibi görünüyor. Gerçekten Türk Milleti büyük bir Millet. 7 Haziranda kötü gidişata “kıt’a dur” dedi. 2002, 3 Kasımından beri ülkeyi yöneten Siyasi İradeye “Mağrur olma Padişahım senden büyük Allah vardır” dercesine bir ders verdi.
Sadece İktidara mı? Elbette diğer partilere de mesajlar verdi. Her siyasi oluşum bu seçimlerden çıkan sonuçtan kendi paylarına düşen dersi elbette alacaklardır.
Şimdiden bazı parti yöneticilerini bir kaygı sarmıştır. Koltuğu kaybetme endişesi kolay bir şey olmasa gerek! Ama kaygılar bir tarafa Siyasi Partilerimiz öz eleştirilerini yapmalıdırlar. Ülke menfaati her şeyin üzerinde olmalıdır. Milletimizin geleceği, toplumun huzuru bu seçimlerden çıkan mesajların iyi yorumlanmasına bağlıdır. Kimler bu mesajları yorumlayacaklar? Herhalde yandaş (!)Telezoflar değil. Ancak Devlet yönetimine talip olan siyasi parti yetkilileri halkın verdiği mesajı yorumlayabilirler.
Pekâlâ, 7 Haziranda Millet neye dur demiştir? Gerçekten 1950 seçimlerindeki “Yeter söz milletindir” sloganını hatırlatan bir seçime şahit olduk. İyi ama 1950 öncesi sıkı bir tek parti iktidarı vardı. İlk defa ciddi anlamda çok partili hayata geçme süreciydi. Ya şimdi?
Şimdi de tek parti hatta tek adam görünümlü bir yönetimden bahsetmek mümkün müdür?  Mümkün veya değil! Tek kelime ile cevabı siz veriniz. Biz de yorum yapalım. Bu seçimde tarafsızlık yemini etmiş Sayın Cumhurbaşkanının tam da seçim öncesi il il gezmesi, mitingler yapması hususunda ne dersiniz? Seçim yasakları başlamadan önce açılış, sonrasında ise buluşma adı altında mitingler düzenlemişti! 
Mitingleri bir tarafa bırakalım. Neticeye bakalım! Bu neticeler insanlarımıza sanki bir ön huzur getirdi. Anlaşılıyor ki seçim sonuçları kimse için sürpriz olmamış. Demokrasinin kazanması kadar normal bir şey olabilir mi? Süslü kelimelerle ifade edilen ve ne olduğu belli olmayan “İleri Demokrasi” nihayet son buldu! Bu duruma en çok özgür basın dünyası sevinmiştir. Bir yerde güçlü kişilerin basına talimat verdiği “Alo Fatih” dönemi bitti diyebiliriz.
Hür basın sayesinde millet gerçekleri daha iyi görecektir. Gerçekler derken elbette 3Y’yi (Yolsuzluk, Yoksulluk ve Yasaklar) unutmuş değiliz. Unutmadığımız konuları ilerde yazarız.7 Haziran seçimleri ile bir dönem kapandı! Yeni dönem Milletimize hayırlı olsun.

 Yar. Doç. Dr. Fahrettin Şanal 

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
N. Peker - 10.6.2015 11:06:35
Sayın Şanal, bizde bir laf vardır, Sıkacağın leke kara sürme- Öpeceğin yüze tükürme diye. Maşallah dünya liderinin yapmadığı kalmadı. Sezgisi yüksek asil ve necip Türk milleti Kıta dur dedi. Selamlar