Ordumuz Futbol Takımı Değildir

Ordumuz Futbol Takımı Değildir

8051 (0)

Yar. Doç. Dr. Fahrettin ŞANAL

Yar. Doç. Dr. Fahrettin ŞANAL

Gazete ve televizyonlar bir süre önce haber yaptılar; Genelkurmay Başkanı Hulûsi Akar ve iki kuvvet komutanı Hatay ve Kilis’teki karargâhlarda incelemelerde bulunurlarken çalıştıkları odanın kapısına: “Bu Takım Bu Maçı Alır” yazılmış.
Bu ifade yanlıştır. Çünkü: TSK ile futbol takımı, savaş ile maç birbirine benzemez. Bu benzetmeyi yapanlar hoş görülmezler. Komutanlar yaparsa hiç mi hiç hoş görülmezler.
İnsan meramını yerinde kullandığı sözcüklerle anlatmalıdır. Yerinde kullanılmayan meram insanı sıkar, sahibine karşı olan sevgi yahut saygıyı kaybettirir.
“Bu takım bu maçı alır” derken, TSK Afrin Savaşı’nı (PKK/PYD/ABD) kazanır deniyor. Millî ordumuz neden futbol takımına, beka savaşımız niçin “maç”a benzetiliyor?
Ordumuzu futbol takımı ile adlandıramazsınız. Çünkü ordumuz çim sahada topla oynamıyor, harp meydanlarından can veriyor. Ordumuz para kazanmak için, kupa almak için değil; yurt ve ulus bütünlüğümüzü korumak için savaşıyor. 
Geleneğimizde askerlik vatan hizmetidir. Askerlik para ile yapılmaz, transfer olmaz. Maç spordur, oyuncuları paralıdır, transfer olur. Öyle ise siz Türk ordusuna “takım”, savaşına “maç” diyemezsiniz. Derseniz; düşüncelerinizi derinleştiremediğinizi, yaptığınız işin şuurunda olmadığınızı, Türkçenin inceliklerine vâkıf olamadığınızı, olaylara top kafalı aktörlerin gözüyle baktığınızı göstermiş olursunuz.
Savaşan ordumuzu eleştirmek diye bir düşüncem yok. Üst değerlerimizin alt değerlerimize karıştırılmasından rahatsız oluyorum. Meramımızı anlatırken kültür ve dilimizi yavanlaştırmayalım. Sözcükler, deyimler, anlatımlar bir binanın taşları, bir zincirin halkaları gibidirler; iyi kullanılmalılar, moloz yığınına dönüştürülmemeliler. Millî dil ve millî kültür barış zamanlarında olduğu kadar savaş zamanlarında da korunmalıdır.

Yusuf Dülger 

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.