Takvimden Alıntılar-7

Takvimden Alıntılar-7

99695 (0)

Saffet ARICI

Saffet ARICI

Bu yazımda sizlere Allah’ın ve kulların hakkını korumak Rasulullah’ın güzel ahlakından yazacağım, siz okurlarımı sevindireceğim.
1. İnsan iki yönüyle birden değerlendirilir.
a) Birincisi yüce Rabbime karşı ibadetli
b) İnsanlara karşı davranış biçimi gerçekten de iyi ve olgun insan yüze Rabbinin kendi üzerindeki haklarını titizlikle koruduğu gibi insanların hatta hayvanların haklarını da en iyi koruyan insandır.
2. İyi ve olgun insan demek, ibadeti kadar işlevi ve insanlarda davranış biçimi güzel olan insan demektir. Şekil olarak, ibadeti güzel fakat insanlarla geçimi kötü olan kimse, Kamil insan değildir.
3. Aynı şekilde insanlarla iyi geçinen, herkese karşı tatlı dilli, güler yüzlü davranan kimsenin hakkını yemeyen fakat yüce yaratıcısının hakkını unutan, emirlerini ihmal eden kimse de olgun ve örnek insan değildir. Aslında Yaratan’la sağlam bir irtibat halinde olan, yaratılanlarla iyi ilişkiler içinde olur. Bugün medeni denilen toplumdan özellikle kendilerinden olmayanlara karşı sergiledikleri gayri medeni tutumun sebebi budur. Rabbim şeytanın kışkırtmalarından sana sığınırım.
Resulullah’ın Güzel Ahlakı
Yüce Allah şöyle buyuruyor:
1.Sen elbette yüce bir ahlak üzeresin. (Kalem 68-4)
2.Resulüm biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik. (Enbiya 21-107)
3.Burada biz seni insanlara rahmet olarak gönderdik demiyor. Alemler diyor: insan, hayvan, cinler, melekler, mahlukatlar yaratılan her şey onun içine giriyor.
4.Kendisine, düşmanlarına karşı beddua et, lanet et diyenlere verdiği cevap çok manidardır.
5.Ben lanetçi olarak değil, ancak rahmet peygamberi olarak gönderildim. (Müslim)
6.Kin besleyen olamamalı affeden, örten, bağışlayan olmalı ki bizde affedelim. Kendi akrabaları ona şair, mecnun dediler. İftiralar atılar. Yine de onlara kin beslemedi. Biz ise ufacık meselelerden hemen küsüp kırıyoruz. Bizi sevenlerde olabilir, sevmeyenlerde. Biz sevmeyen insanlarla da yaşamasını biliriz, bilmeliyiz. Ahlakını bozana karşı o ahlakını bozmamıştır. Hatta düşmanlarının emanetlerini dahi gözetmiştir.
Bir Nasihat
Ey akıllı kişi, ister iyi ister kötü olsun kimsenin arkasından konuşma. Çünkü hakkında konuştuğun kişi gerçekten kötü ise onu kendine düşman etmiş olursun. İyi ise çok kötü bir iş yapmış olursun. Biri sana gelip de filan adam kötüdür. Dese iyi bil ki o kendi kusurunu söylemiş olur. Sana iletilen sözü araştır.  O sözü getiren kişi senin dostun değildir. Fitne uykudadır. Uyandırdığın fitne ocaklar söndürür, kapılar kapatır haneler viran kalır. Dostlarım benim selamlarımı iletir sağlıcakla kalın, Yaratana emanet olun derim.  Selamın Aleyküm, aleyküm selam vesselam. 

       Saffet Arıcı
Sarı Çizmeli Saffet Ağa

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.