Biyolojik Savaşa Hazırlanmalı Mı?

Biyolojik Savaşa Hazırlanmalı Mı?

15219 (0)

Lütfullah KALELİ

Lütfullah KALELİ

Biyolojik savaş mikroskobik canlıların düşmana karşı silah olarak kullanılması anlamına gelir. Maliyeti ucuz, sonucu korkunç olan bir silah çeşididir. Çok eski zamanlardan beri kullanıla gelen bir yöntemdir.
Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan, salgın hastalıklarla mücadele eden, biyolojik silahlarla yapılan saldırılara karşı koyma amacı güden, Hıfzıssıhha  uzun yıllar milletimize hizmet etmiş, çiçek-kolera-verem-kızamık gibi hastalıkların kökünü kazımış bir kurumumuz, yakın zamana kadar vardı, başarılıydı.
Her ne oldu ise; bu kurum birilerine battı, Atatürk zamanında kurulan tüm kurumlar sistemli olarak saldırıya uğradı. Bunlardan bazıları; Harp akademileri, Askeri liseler, Askeri hastaneler, Sümerbank vb. bunların sayısını çoğaltmak işten bile değil.
Bunlardan biri de hıfzıssıhha’dır. Güzel yurdumuz , saygı değer yurttaşlarımız, salgın hastalıklara ve biyolojik silahlarla yapılan saldırılara karşı savunmasız bırakılmıştır.Sonuç ortada. Önüne gelen yüce Türk milletini paniğe sürüklemek için elinden geleni ardına koymamaktadır.
Hayatın gerçekleri edebiyat yapmakla –kıvırtmakla –bahanelerin adına gizlenmekle örtbas edilemiyor. Yerli ve milli irade, milli savunmamızın parçalarını, derhal hayata geçirmek zorundadır. Bunlardan zaruri olanlar ise; son salgının ışığında; psikolojik savaş ünitesi, biyolojik saldırılara karşı koyan, toplum sağlığını koruyan tam teşekküllü kurum ya da kurumlar, Ve bu kurumlar aşı ürettiği gibi biyolojik silah üretme yeteneğine de kavuşturulmalıdır.
Yasalarımızda boşluk olduğu anlaşılmakta, acil durumlar, savaş halleri, toplumsal felaketlerle ilgili içimizdeki ve dışımızdaki düşmanlarımızı durdurmaya yönelik yasalar. Ağır cezaları kapsayan teferruatlı yasalar da günümüz ihtiyaçlarındandır.
Sınırlarımız geçirgen haldedir. Sınırlarımızın derhal geçirgenliğine son verecek önlemler alınmalı,  yasa dışı göç sonlandırılmalıdır. Önümüzdeki zamanlarda, kaçak göçmenlerin biyolojik silah olarak kullanılması mutlak görünüyor. Açık kapı politikasına derhal son verilmelidir.
Emperyalistlerin- İsevilerin, vicdanı- ahlakı- kuralı-acıması yoktur. Uluslar arası hukuk yeterince gücü olmayanlar için geçerlidir. Savunma paktları yalnızca güçlülere hizmet eder, NATO misali. Uluslar arası kurumlar zengine ve güçlüye hizmet ederler BM. Gibi.
“Tırnağın varsa! Başını kaşı” diyen atalarımız boşuna dememişlerdir. Elbet bir bildikleri vardır. Ülke politikaların da, süreklilik esastır. Gelen gidenin yarım bıraktığını tamamlamak durumundadır. Şimdiye kadar partilerimiz veya particilerimiz, gelen; gidenin yaptığını yıkmakla kendilerini görevli addetmişlerdir.
Yüce Çalabımızın kutsal selamları; yarımı tamamlayan, eksiği gideren, ihtiyaç olanı yapan,  var olanı geliştiren, devletimizin güçlenmesini arzu eden, yurt dışından etkilenmeyen, özü ve sözü bir  siyasetçilerimizin ve karar alıcılarımızın üzerine olsun vesselam.

 Lütfullah Kaleli

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.