Çağdaş Konya Ressamları

Çağdaş Konya Ressamları

181838 (0)

Halit Aksungur

Halit Aksungur

Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sergi Salonunda 03.12.2014 günü “Çağdaş Konya Ressamları, Yaşamın İçinden Portreler” sergisine öğretmen ve ressam Nurhan Çamöz Açıbaş’ın daveti üzerine katıldık.
Sergideki tabloları yapan Nurhan Çamöz Açıkbaş, Zuhal Arda, Nükhet Görgülügil Aslan, Semih Büyükkol, Taner Çokdolu, Salih Geçimli, Sedat Güler, Serap Güven, Nazmiye Türe, Handan Canan Savacı, Mustafa Sönmez, Hikmet Şahin, Mustafa Harputlu, Müzeyyen Karaçiftçi, Turgut Reis Koç ressamların tabloları birbirinden ilginç eserlerdi.
Bizi bu sergiye davet eden ressam Nurhan Çamöz Açıkbaş’ın tabloları, bir duygunun, bir tasarımın veya güzelliğin fırça darbeleri sonucunda ulaşılan üstün yaratıcılık, bugüne kadar kimsenin dokunmadığı sanatı bu eserde gözler önüne sermiştir. 
Sanat altın bir bileziktir. Nitekim büyük kurtarıcı Atatürk sanata ve sanatkârlara verdiği değeri şu sözleriyle dile getirir: “Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz. Hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatkâr olamazsınız.” 
Ressam ve öğretmen Nurhan Çamöz Açıkbaş, yaratıcılıkla uğraşan, saf güzelliğin ışığını yansıtan eserleri “ tabloları” her şeyden önce titiz bir hazırlığın, ürünü olduğunu görüyoruz. Seçilen bir konuyu sabır ve azimle fiziki yetilerinden ziyade, zihin yetileri sayesinde bu eser gün ışığına çıkmıştır. Nurhan Çamöz Açıkbaş öğretmenimiz kendisini yücelten bir mesleğe, bir sanata sahip olduğunun bilincindeydi. Sevinci, davranışlarında görülüyordu. Bu konuda da yerden göğe kadar haklıydı.
Sanattan aldığı zengin sırlarını, eserlerinde çeşitli renklerle bezemiş ve resmetmiştir. Tablosunda yeni bir ruhun belirtileri bizleri olduğu gibi sergiye gelenleri de duygulandırdıkları ve heyecanları sonucu tablosunun önünde tekrar tekrar fotoğraf çekmelerinden belli oluyordu.
Değerli ressam, muhterem öğretmenimiz Nurhan Çamöz Açıkbaş’ı daha nice nice eserlere imza atmasını, üretmesini beklerken bizler de vefa borcumuzu ödemek için kendilerini içtenlikle ve saygılarımızla kutlarız. 
Ayrıca bu sergide hemşehrimiz Ermenekli Prof. Dr. Hasip Pektaş’ın tablosunun da yer alması bizleri mutlu etmiştir. 
Serginin açılış konuşmasında, Meram Eğitim Fakültesi’ni yeniden yaptırdığı için adı verilen değerli hayırsever ağabeyimiz Ahmet Keleşoğlu’nun da isminden saygı ile tekrar tekrar söz edilmesi Taşeli’nden (Ermenek- Sarıveliler- Başyayla) olan bizleri de sevindirmiştir. 

Halit Aksungur                         Mustafa Ertaş
Folklorcu Yazar                         Gazeteci Araştırmacı Yazar
Tel: 0544 806 67 50                         Tel: 0505 874 33 03
06.12.2014 KONYA                          06.12.2014 KONYA

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.